İSKİ’den bilim dünyasını şoke eden Tuzla açıklaması!

Tuzla'daki paniğe neden olan ve sorumluları hakkında soruşturma başlatılan kokuyla ilgili İSKİ'den yapılan açıklama bilim dünyasında kafaları karıştırdı. Toksikoloji uzmanı Prof. Dr Muhsin Konuk 'Literatürde böyle bir maddeye rastlamadım' dedi.

İSKİ’den bilim dünyasını şoke eden Tuzla açıklaması!

İSKİ’nin incelemesi sonucu Tuzla’daki kokunun nedeninin sanayide kullanılan Tetrachior Cezhene ile Trichloro Ethene maddesi olduğu bildirildi. Ancak, Habertürk TV’de canlı yayına bağlanan Üsküdar Üniversitesi Rektör yardımcısı Toksikoloji Uzmanı Prof. Dr Muhsin Konuk “Maddelerin tespit edildiği söyleniyor fakat ben bu maddelerinden bir tanesinin literatür kaydına ulaşamadım. Diğeri de trikloroetan mı? trikloretilen mi? benim şüphelerim var. Hangisi olursa olsun her ikisi de ciddi anlamda toksik bileşenler bunlar. İnsanların bunları teneffüs etmesi neticesinde mide bulantısı, karaciğerde bazı rahatsızlıklar, kalp atışında ritim bozuklukları gibi bazı sonuçları olabiliyor. Vücuda direk teması halinde ise çok daha ciddi sorunlarla karşı karşıya kalınabilinir” dedi.

Muhsin Konuk, “Biz bilmediğimiz bir maddeyle karşı karşıyayız anlamına mı geliyor bu? Yoksa yapılan açıklamanın tekrar revize edilerek yapılması mı gerekiyor?” sorusuna ise; “Bu ikinci maddenin mutlaka yazımında yada ifade edilişinde bir takım yanlışlıklar olmuş gibi ben algılıyorum. Gerçek anlamda molekülün ne olduğu net olarak ortaya çıkartılırsa elbette o konu üzerinde ciddi olarak konuşmak mümkün.” diyerek İSKİ’nin yaptığı açıklamanın yanlış olduğunu belirtti.

 

İşte Tuzla'daki koku paniğiyle ilgili tüm detaylar... İlginizi Çekebilir İşte Tuzla'daki koku paniğiyle ilgili tüm detaylar...

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...