İstanbul 27 Temmuz 2017 afeti! 9 gün sonra ikinci kâbusu yaşadık!

İstanbul 9 gün aradan sonra ikinci kâbusu yaşadı. 18 Temmuz'daki selin ardından dün de yağmur İstanbul'da hayatı felç etti. Yaklaşık 20 dakika yağan dolu ve yağmur yüzlerce ev, işyeri ve aracı hasara uğrattı. Avrasya Tüneli kapandı, Atatürk Havalimanı'ndan uçaklar kalkamadı, deniz ulaşımı felç oldu. Çok sayıda kişi yaralandı. 20 dakikada fırtına ve dolu ile birlikte 30-40 kilogram arasında yağışın kaydedildiğini bildirdi.İşte görüntüler eşliğinde İstanbul'daki '27 Temmuz 2017 afeti'nden notlar...

Günlerdir geleceği konuşulan şiddetli yağış ve fırtına dün saat 15.00'te Trakya bölgesinden yurda girdi ve Marmara bölgesini esir aldı. Saat 18:00 sıralarında kentin üstünü kaplayan kara bulutlar önce dolu ardından da yağmur olarak yere düştü. 20 dakikada yüzlerce ev, işyeri ve araç hasara uğradı.

Kameralara altgeçitlerde yüzenler, dolular yüzünden kırılan araba camları takıldı.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

TRAFİK FELÇ OLDU

E-5 ve TEM otoyolu başta olmak üzere kent genelinde araç trafiği felç oldu.  Sular nedeniyle kapanan yol belediyeye bağlı iş makineleri tarafından yaklaşık 1 saatte açıldı.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

Bazı araçlar su nedeniyle yolda kaldı. Yoğun yağmur, yolları göle çevirdi. Bazı araçlar yolda kaldı.

FOTO:İHA - İncirli alt geçitinde minibüs şoförü yüzerken görüntülendi.

FOTO:İHA – İncirli alt geçitinde minibüs şoförü yüzerken görüntülendi.

Çalışmayan araçlar, vatandaşların yardımıyla su birikintisinden çıkarıldı. Trafik saat 20.30 itibariyle normale dönebildi.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

HAVA GECE GİBİ KARARDI

Afeti andıran yağmur ve fırtına nedeniyle insanlar panik yaşadı. Üstgeçitten ve panolardan fırlayan panolar yollara savruldu.

Ani bastıran yağmur ve fırtına, insanlara zor anlar yaşattı. Yenibosna’da, 10 dakika arayla hava gece gibi karardı. Fırtına ve yağmurdan kaçmaya çalışanlar kendilerine sığınak aradı. Metrobüs duraklarında üstgeçitteki vatandaşlar aşırı yağmur ve fırtınadan panik halinde kaçmaya çalıştılar.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

HAYDARPAŞA’DA VİNÇ DEVRİLDİ: 1 YARALI

İstanbul’da da etkili olan şiddetli fırtına nedeniyle Haydarpaşa Limanı’ndaki tonlarca ağırlığındaki 3 vinç devrildi. Bir vincin yağ varillerinin üzerine devrilmesi sonucu yangın çıktı.  Vinçlerden birisi liman girişindeki bekçi konteynerinin üzerine devrildi.

Devrilen konteyner içerisinde bulunan bir gümrük muhafaza memuru mahsur kaldı. İtfaiye ekipleri mahsur kalan memuru kısa sürede yaralı olarak kurtardı. Kurtarılan kişi tedavi için ambulans Haydarpaşa Numune Hastanesi’ne götürüldü. Yağ varillerinin üzerine devrilen vinç sonrası yangın çıktı. Çıkan yangın yaklaşık 1 saatte itfaiye ekipleri tarafından söndürüldü. Öte yandan limanda çok sayıda ihracat için hazır bulunan konteyner hasar gördü.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

AKSARAY’DA SURVİVOR GÖRÜNTÜLERİ

Aksaray’daki geçit şiddetli yağış sonrası sular altında kaldı. Su birikintisine saplanıp hareketsiz kalan araçlar içindekiler için can simidi oldu. Her dakika yükseldiğe geçitte yolcular araçların üzerine çıkarak bu durumdan kurtulmayı bekledi.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

UÇAKLAR BİLE ETKİLENDİ

ATLASGLOBAL Hava Yolları'nın İstanbul-Ercan seferini yapan yolcu uçağı Atatürk Havalimanı'dan kalkışından kısa bir süre sonra doluya yakalandı. Uçak Atatürk Havalimanı'na iniş yaparken, uçakta Radom olarak adlandırılan burun kısmında ciddi hasar meydana geldi. Dolu yağışına giren kokpit camları çatlayan uçağın pilotu taksi yolunda yandaki camlara bakarak ilerledi.    Atatürk Havalimanı’na inmek isteyen uçaklar havada tur atarken bazı uçaklar farklı meydanlara yönlendirildi.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

ESENYURT’TA DA HASAR BÜYÜK

Şiddetli yağış sonrası Esenyut’ta bir otomobil sel suları ile  sürüklendi. Sürücüsü ve yanındaki arkadaşı otomobilin sürüklenmemesi için büyük çaba sarf etti. Ama sulara karşı durmak mümkün olmadı. Her saniye yükselen sular otomobili sokağın sonuna kadar sürükledi.

İstanbul İstanbul olalı böyle zulüm görmedi! İlginizi Çekebilir İstanbul İstanbul olalı böyle zulüm görmedi!

KANARYA’DA CAMİNİN MİNARESİ YIKILDI

Şiddetli yağış ve fırtına nedeniyle Kanarya Mahallesinde bulunan Çarşı Caminin minaresi yıkıldı.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

KURTULUŞ’TA DUVAR ÇÖKTÜ

Kurtuluş’taki Ermeni mezarlığının ise duvarı çöktü. Çöken parçaların altında kalanlar oldu. Vatandaşlar duvar altında kalanları çıkarmak için saatlerce enkazı kaldırmaya çalıştı. Olayda yaralanan 2 kişi hastaneye kaldırıldı.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

EYÜP’TE YILDIRIM DÜŞTÜ

EYÜP’te akşam saatlerinde yıldırım düşmesi sonucu bir işyerine ait depoda yangın çıktı.

Alevler tüm depoyu sararken, olay yerine çok sayıda itfaiye ekibi sevk edildi. İtfaiye ekipleri yangını yaklaşık 3.5 saatte kontrol altına aldı.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

TAKSİM’DE İNSANLAR MAHSUR KALDI

Taksim Meydanı’ndaki Cumhuriyet alt geçidini şiddetli dolu ve yağmur yağışı nedeniyle su bastı. Araçlar mahsur kalırken vatandaşlar zor anlar yaşadı. Belediye ekipleri yağmur suyunu tahliye etmeye çalıştı.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

KUŞLAR BİLE UÇAMADI

Bu ani değişime havada yakalanan kuşlar zor anlar yaşadı. Bir araya toplanan kuşlar uçmakta güçlük çekti. Havada durmakta zorlanan kuşlar evlerin çatılarına sığındı.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

DOLU TANELERİ ÇATILARI DELDİ

Rüzgarın etkisiyle yüzlerce ağaç yerlerinden söküldü. Binaların çatıları delindi. Bir binanın çatı katındaki plastik saç sanki bir otomatik tüfekten çıkan kurşunlarla delinmişcesine kullanılamaz hale geldi. Bazı bina duvarlarında da kurşun izlerine benzer hasarlar oluştu. Otomobillerin camları kırıldı, hatta kaportalarında çökmeler yaşandı.

ACİL SERVİSLER DOLDU TAŞTI

Dolu yağışına yaya yakalanan çok sayıda kişi başından yaralandı. Ümraniye Devlet Hastanesinin acil servisi doldu taştı. Ambulanslar ardı ardına acil servislere yaralı taşıdı. Şile otoyolunda Altunizade istikametine trafik tamamen durdu.

İBB BİLANÇOSU

İBB ekipleri su baskınları ile 6 bin 388 personel, bin 194 araç, 417 motopomp, 786 dalgıç pompası ve ekipman ile müdahale ettiklerini açıkladı. 153 Beyaz Masa ve 110 İtfaiye hattına yağışın ilk 5 dakikası içerisinde 250 su baskını ihbarı geldiği bildirildi. Açıklamada ayrıca “Yağışta 20 dakikada fırtına ve dolu ile birlikte 30-40 kg arasında yağış kaydedildi” ifadeleri kullanıldı.

BİR SAAT SONRA HAVA AYDINLANDI

Yağışın etkisini kaybetmesiyle saat 19:30 sularında gün yeniden aydınlandı. Anadolu Yakasında dolu yağışı sırasında kesilen elektrikler saat 20:45 sularında verilebildi.

İstanbul'da 18 Temmuz afeti! İlginizi Çekebilir İstanbul'da 18 Temmuz afeti!