Sözcü Plus Giriş

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi yeni binasına taşındı… 25 milyona hizmet edecek

Kartal'daki Anadolu Adliyesi’nde yaklaşık bir yıldır hizmet veren İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, Cevizli’de yapılan yeni binasına taşındı.

Yalçın BEL
11:37 -
İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi yeni binasına taşındı… 25 milyona hizmet edecek

İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Cumhuriyet Başsavcısı Hadi Salihoğlu, yeni yapılan binanın tanıtımını yaptı.  Salihoğlu, binanın en son teknoloji kullanılan yapıldığını kaydetti. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi’nin, Türkiye’deki iş yükünün yüzde 40’ına baktığını belirten Başsavcı Hadi Salihoğlu, “Anadolu Adliyesi'nde iyi bir şekilde misafir edildik. Artık kendi binamıza geçme zamanı geldi ve bugün de buradayız. Yeni binamızı da basın mensuplarına ve medyaya tanıtmak istedik” dedi. Binanın temelinin 26 Aralık 2013 tarihinde atıldığını söyleyen Başsavcı Salihoğlu, “Şu an içinde bulunduğumuz İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 6 Blok ve 110.000 metrekare kapalı alanı olacak şekilde inşaa edilmiştir” dedi.

FOTO:SÖZCÜ - Başsavcı Hacısalihoğlu

FOTO:SÖZCÜ – İstanbul Bölge Adliyesi Başsavcısı Hadi Salihoğlu

Binada, bir Başsavcı ve 27 savcının görev yapacağını söyleyen Başsavcı Salihoğlu, “İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi Başkanlığı ise, 23 Ceza ve 37 Hukuk Dairesi'nden oluşuyor. 1 Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı, 60 Daire Başkanı ve 189 üye hakim görev yapacak. İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi, İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Sakarya ve Kocaeli illerinde ilk derece mahkemeleri tarafından verilen tüm kararların İstinaf yeridir” dedi.

Binanın teknolojinin son imkanları ile yapıldığını söyleyen ve açıklamanın ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başsavcı Salihoğlu, “Böyle güzel bir binanın, hakim ve savcıların hizmetine sunulmasını gururla karşılıyorum. Güzel şeyler olacak. Adli tatildeyiz, gelen dosya, giden dosya hakkında sayısal bir şey vermek istemiyorum ama gerçekten başarı çok üst seviyede devam ediyor. Türkiye’nin yüzde 40 işine İstanbul Bölge Adliye Mahkemeleri bakıyor. Gelen çıkan işe baktığımızda, yüzde 80’leri geçen bir başarı olduğunu görüyoruz. Bu yükselerek hızla devam edecek” dedi.

adliye

Başsavcı Salihoğlu, dosyaların Yargıtay’a gitmeden Bölge Adliye Mahkemesi'nde kesinleşme oranına ilişkin bir soru üzerine, bu soruya 2-3 ay sonra yine basın mensupları ile yapacağı toplantıda yanıt vereceğini söyledi.Başsavcı Salihoğlu, daha sonra toplantı odasında adliyeye ilişkin olarak hazırlanan sinevizyon gösterisini basın mensupları ile birlikte izledi. Başsavcı Salihoğlu, sinevizyon gösterisi öncesi, “Bu gördüğünüz binanın yapım değeri yaklaşık 160 milyon lira. Hiçbir şey esirgenmeden en son sistem, en son teknoloji burada var. Ortam olarak hakim ve savcı arkadaşlarımızın çok rahat çalışacağı yerler. Bize de arkadaşlar olarak çok çok çalışıp güzel kararlar altına imza atmak kalıyor” dedi.

Başsavcı Hadi Salihoğlu, makam odasının önünde bulunan ve başka ülkelerdeki adliyelerden gelen misafirler tarafından kendisine takdim edilen hediyelerin sergilendiği vitrini de basın mensuplarına gösterdi.

FOTO:SÖZCÜ

FOTO:SÖZCÜ

İstanbul, Edirne, Tekirdağ, Kırklareli, Sakarya ve Kocaeli illerinde İlk Derece Mahkemeleri tarafından verilen tüm kararların İstinaf yeri olan ve Kartal Cevizli'de toplam 6 blok ve 110 bin metrekare kapalı alanı olacak şekilde inşa edilen Bölge Adliye Mahkemelerinde, A Blok'ta Cumhuriyet Başsavcılığı, B-C-D-E Blokları Hukuk ve Ceza Daireleri, F Blok ise büyük duruşma salonu ve konferans salonu olarak hizmet verecek. 1 Cumhuriyet Başsavcısı ve 27 Cumhuriyet Savcısı'nın görev yapacağı adliyede, 23 Ceza Dairesi ve 37 Hukuk Dairesi bulunurken, 1 Bölge Adliye Mahkemesi Başkanı, 60 Daire Başkanı ve 189 üye hakim görev yapacak. Ayrıca yeni faaliyete geçen İstanbul Bölge Bilirkişi Kurulu Başkanlığı da bu binada yer alacak.

Son güncelleme: android-time 11:49 30.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more