Reklamsız Sözcü

İstanbul’da Cumhuriyet yürüyüşleri yapıldı

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlamaları gece de devam etti. İstanbul'da Beşiktaş, Maltepe, Kadıköy, Sarıyer, Ataşehir'de Cumhuriyet Yürüyüşleri yapıldı.

22:44 -
İstanbul’da Cumhuriyet yürüyüşleri yapıldı

Beşiktaş Belediyesi tarafından düzenlenen Cumhuriyetin kuruluşunun 94’üncü yılı kutlamaları kapsamında bir araya gelen çok sayıda vatandaş ellerinde Türk bayrakları ve meşalelerle Balmumcu’dan Beşiktaş Meydanı’na yürüdü.

Etkinlik Beşiktaş Meydanı’nda verilen konserlerle son buldu.

maltepe

Cumhuriyetin Kuruluşunun 94’üncü  yıldönümünü kutlamak isteyen yüzlerce kişi, akşam saatlerinden itibaren Yıldız Posta Caddesi’nde bir araya geldi.

resimid_4146688

Saat 19.00’da Cumhuriyet Yürüyüşü’nün başlamasıyla birlikte harekete geçen vatandaşlar, meşalelerini yakarak Barbaros Bulvarı’ndan Beşiktaş Meydanı’na doğru yürümeye başladı.

resimid_4146709

Yürüyüşe CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu ve Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar da katıldı. Ellerinde Türk Bayrakları ile Atatürk posterleri bulunan vatandaşlar yol boyunca sloganlar attı.

resimid_4146690

Bazı vatandaşlar da evlerinin balkonuna çıkıp bayrak sallayarak yürüyüşe destek verdi. Yürüyüş Beşiktaş Meydanı’nda son bulurken, etkinlik meydanda kurulan sahnede verilen konserlerle devam etti.

resimid_4146698

Beşiktaş Meydanı’nı dolduran yüzlerce kişi Beşiktaş Filarmoni Orkestrası konseri ve Haluk Levent konserleriyle Cumhuriyetin 94’üncü yılını coşkuyla kutladı.

İLGİLİ HABER29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları: 29 Ekim'e özel tüm platformlarda paylaşabileceğiniz en güzel sözler, Atatürk'ün Cumhuriyet Bayramı sözleri...29 Ekim Cumhuriyet Bayramı mesajları: 29 Ekim'e özel tüm platformlarda paylaşabileceğiniz en güzel sözler, Atatürk'ün Cumhuriyet Bayramı sözleri...

BAĞDAT CADDESİ’NDE 29 EKİM COŞKUSU

Kadıköy Belediyesi tarafından her yıl düzenlenen Büyük Cumhuriyet Yürüyüşü bu yıl da en yüksek katılımla gerçekleşti. Yüz binler “Yaşasın Cumhuriyet” sloganlarıyla yürüdü.

Kadıköy Belediyesi tarafından düzenlenen geleneksel Cumhuriyet'e Bağlılık Yürüyüşü’ne her yıl olduğu gibi bu yıl da yüz binler katıldı.

Kadıköy’de 24 yıldır gerçekleştirilen ve büyük bir coşku ile geçen Cumhuriyet Bayramı yürüyüşüne bu yıl da genç, yaşlı her yaştan yüz binler ellerinde Türk bayrakları, Atatürk posterleri ve meşalelerle katıldı. Yürüyüş saat 19.00'da Suadiye Işıklar'da başladı. Çalınan marş ve şarkılarla bayramın sevincini yaşayanlar hep bir ağızdan marşlara eşlik etti.

Bu yılki Cumhuriyet yürüyüşüne, CHP Milletvekilleri Gürsel Tekin, Akif Hamza Çebi, Onursal Adıgüzel, Barış Yarkadaş, CHP Parti Meclis Üyesi Kadir Gökmen Öğüt ve Cumhuriyet Halk Partisi Kadıköy İlçe Başkanı Ali Narin katıldı.

“CUMHURİYET’İN KÖKLERİ GÜÇLÜDÜR”

Yürüyüş sonunda konuşma yapan Kadıköy Belediye Başkanı Aykurt Nuhoğlu, Cumhuriyet Bayramı'nın Kadıköy'de her geçen yıl daha büyük coşkuyla kutlandığını belirterek “ Cumhuriyet Kadıköylülerin hep gündeminde. Kadıköylüler Cumhuriyet’in sürekli değişim olduğunu biliyor. Cumhuriyetin demokrasi demek olduğunu biliyor. Eşitlik demek olduğunu biliyor. Barış olduğunu biliyor. Laiklik olduğunu biliyor. Adalet olduğunu biliyor. Bu akşam burada toplanan yüz binler sadece Kadıköy’ün değil, sadece İstanbul’un değil Türkiye’nin Cumhuriyet'e olan inancıdır ” dedi.

Cumhuriyet'in zor şartlarda kurulduğunun altını çizen Nuhoğlu, zorluklara rağmen yapılan devrimlerin bugüne ilham verdiğini ifade etti. Ülkenin zor ve sıkıntılı günler geçirdiğini belirten Nuhoğlu şöyle devam etti: “Gazeteciler içerde. Düşünce özgürlüğü tehlikede. İnsanlar düşüncelerini açıklayamayacak duruma geldiler. Üniversitelerde akademisyenler gözaltına alınıyor, işten atılıyor. Olağan üstü hal koşullarında yaşıyoruz. Tüm bu zor ve sıkıntılı günlere rağmen, herkes bilmeli ki Cumhuriyet'in kökleri çok güçlüdür. Bizim Cumhuriyetimiz büyük bir yürüyüştür, daha iyiyi, daha güzeli, daha doğruyu arayan bir yürüyüştür. Bu güzel ülkenin güzel insanlarını hak ettikleri yaşama kavuşturmak için yapılan bir yürüyüştür! Biz Cumhuriyet'le büyüdük. Biz Cumhuriyet'le yürüdük! Bu yürüyüşü durduramayacaklar.” diyerek konuşmasını sürdürdü.

“ADALET YÜRÜYÜŞÜ UMUT OLDU”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun Ankara'dan başlattığı Adalet Yürüyüşü'nü hatırlatan Nuhoğlu Adalet Yürüyüşü'nün Cumhuriyet'e inanma ve onu koruma, hak, hukuk ve adalet mücadelesini sürdürme tarihi olduğunu söyledi. Adalet yürüyüşünün herkese umut olduğunu ifade eden Nuhoğlu “Bugün daha umutluyuz. Daha kararlıyız. Daha inançlıyız. Bugün daha gür bir sesle ‘Yaşasın Cumhuriyet!' diyoruz” dedi. Tüm zorluklara rağmen umutsuzluğa kapılmamak gerektiğini belirten Nuhoğlu sözlerini şöyle sonlandırdı: “ Bu karanlığı hep birlikte yeneceğiz. Bu sıkıntıları atlatıp daha çağdaş, daha modern, daha güzel bir Türkiye’ye yürüyeceğiz. Bu ülkeye demokrasi gelecek. Adalet gelecek! Bu ülkeye demokrasiyi onuruyla, emeğiyle çalışanlar getirecek. Kadınlar getirecek. Gençler getirecek. Çocukların aydınlık düşleri getirecek. Bu ülkeye adaleti hep birlikte getireceğiz. İnsanca yaşamak için, hak için, hukuk için, adalet için Yaşasın Cumhuriyet!”

Kadıköy’de yıllardır okunan, geleneksel Cumhuriyet'e Bağlılık Andı lise öğrencisi Dide Demirsar tarafından yüz binlerle birlikte okundu. Yürüyüş marşlar ve sloganlarla coşku içinde sona erdi.

kkkk

SARIYER’DE KUTLAMALAR

Sarıyer Belediyesi tarafından organize edilen Cumhuriyetin 94’üncü yılı kutlamalarında Kefeliköy’de başlayan ve Sarıyer Meydanı’nda son bulan Fener Alayı yürüyüşü yapıldı. Kutlamalar kapsamında Sarıyer Meydan’da konser verildi.

resimid_4146699

ATAŞEHİR’DE KUTLAMALAR

Ataşehir Belediyesi tarafından organize edilen Cumhuriyetin kuruluşunun 94’üncü yılı kutlamaları kapsamında bir araya gelen çok sayıda kişi, Türk Bayrakları, Atatürk poserleri ve meşalelerle Ataşehir Bulvarı önünde yürüyüşe başladı. Saat 19.00’da başlayan yürüyüş, Cumhuriyet Meydanı’nda son buldu. Katılımcılar burada sahne alan MFÖ’nün seslendirdiği şarkılarla doyasıya eğlendiler.

resimid_4146700

MALTEPE’DE GÖRKEMLİ ŞÖLEN

Cumhuriyet'in 94'üncü yıldönümü Maltepe'de birbirinden muhteşem etkinliklerle kutladı. Binlerce vatandaşın, ellerinde meşaleler, Atatürk posterleri ve Türk bayrakları ile yürüyüş yaptığı etkinlikte konuşan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Maltepe'de yumruk gibi dimdik durup, Atatürk devrimlerine sahip çıkarak Cumhuriyet'i ilelebet yaşatacağız” dedi.

resimid_4146708

Cumhuriyet'in 94'üncü yılı Maltepe'de, coşkuyla kutlandı. Belediye binası önünden toplanan binlerce Maltepeli, ellerinde bayrak, meşale, Atatürk posteriyle birlikte marşlar eşliğinde yürüdü. Belediye önünden başlayan fener alayı yürüyüşü, ilçe meydanına kadar devam etti. Vatandaşların evlerinden bayrak sallayarak, araçların kornalarına basarak renklendirdiği yürüyüşte, dev Türk bayrağı ve Atatürk posteri de açıldı. Vatandaşa eşlik eden Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Yaşasın Cumhuriyet. Cumhuriyet Bayramımız Kutlu Olsun” pankartı ile yürüdü.

resimid_4146706

Yürüyüşün sonunda ilçe meydanında bir konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Cumhuriyetimizin kuruluş yıl dönümünde hep birlikte, bayraklarımızı dalgalandırıyoruz. Yüreği insan sevgisi, Mustafa Kemal Atatürk sevgisiyle çarpan sizlerden aldığımız güçle Türkiye'de bir ilki gerçekleştirerek, Cumhuriyetimizin 94'üncü yılı için 94 etkinlik düzenledik. Bizler biliyoruz ki 1 dakikalık saygı duruşuyla Cumhuriyet kutlanmaz. İşte bu bakış açısıyla Cumhuriyet sokaklara inmelidir dedik ve belediye olarak mahallelerimizde de Cumhuriyet etkinlikleri düzenledik” diye konuştu.

resimid_4147048

Cumhuriyet'in zor koşullar altında kazanıldığının altınız çizerek konuşmasını sürdüren Kılıç, “Atatürk, Cumhuriyet sonrası askeri harcamaları kısarak bütçenin yüzde 90'ını eğitime yatırdı. Neden? Çünkü eğitim olmadan ülkede hiçbir şey olmayacağını iyi biliyordu. Nüfusumuz o dönem 13 milyonsa, 10 milyonu köylüydü. 37 bin köyde ilkokul, cami, fabrika, okul yoktu. Atatürk ne yaptı? Halkı eğitti, yatırımları arttırdı ve özellikle kadınlara seçme seçilme hakkı vererek onları da hayata kattı. Kadınlar, erkekler, Cumhuriyet evlatları birbirinize sahip çıkın. Çünkü adlarımız farklı ama soyadımız Türkiye. Maltepe'de hiçbir kimseyi ötekileştirmeden, ayrım yapmadan bir arada yaşayacağımızı herkese gösterecek ve nice Cumhuriyet bayramları kutlayacağız. Yumruk gibi dimdik olacağız, Atatürk devrimlerine sahip çıkarak Cumhuriyet'i ilelebet yaşatacağız” dedi.

AJANSLAR

sisli1

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 00:32 30.10.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more