İstanbul’da Huzur Operasyonu!

İstanbul Polisi, suça engel olmak ve suçluların yakalanması için 5 bin polisle, 39 ilçede eş zamanlı olarak “Yeditepe Huzur” uygulaması başlattı. Uygulamayı sağlık sebepleriyle 3 haftadır izinde olan ve bugün görevinin başına dönen Dr. Mustafa Çalışkan yönetti. Çalışkan ayrıca bazı uygulama noktalarını da bizzat denetledi.

İstanbul Emniyeti, kentte güvenliği sağlamak ve suçları önlemek amacıyla 2 yıl önce başlatılan ve neredeyse her ay 2 kez gerçekleştirilen “Yeditepe Huzur” uygulamalarına bir yenisini daha ekledi.

dsc_0261

Ağırlıklı olarak asayiş suçlarının önlenmesini hedefleyen uygulama için 39 ilçede 200 nokta belirlendi. Belirlenen uygulama noktaları için 5 bin polis görevlendirildi. Asayiş, Trafik Denetleme, Önleyici Hizmetler, Güven Timleri, Mali Suçlarla Mücadele, Organize Suçlarla Mücadele, Narkotik Suçlarla Mücadele, Terörle Mücadele, Özel Harekat Şube Müdürlükleri ve ilçe ekipleri katıldı.

a-2

UYGULAMAYLA DÖNDÜ

Uygulamayı; 20 gün önce kalp spazmı geçiren ve 15 Haziran'da Bypass ameliyatı geçiren ve bugün görevinin başına dönen İstanbul Emniyet Müdürü Dr.Mustafa Çalışkan yönetti.

A Takımıyla birlikte uygulamayı planlayan Çalışkan, uygulama için saat 20.00'de start verdirdi.  Dr. Mustafa Çalışkan ayrıca Fatih ve Beyoğlu'ndaki uygulama noktalarını denetledi.

FOTO: SOZCU

FOTO: SOZCU

ŞÜPHELİLER ARANDI

Verilen talimatla 200 noktada eş zamanlı olarak başlayan denetimlerde,  cadde ve sokaklarda yayalara yönelik uygulama yapan ekipler, şüphelileri durdurdu.

FOTO: SOZCU

FOTO: SOZCU

Üst araması yapılan şüphelilerin Genel Bilgi Taraması (GBT) sistemi üzerinden suç kayıtlarına bakıldı. Haklarında arama ve yakalama kararı olan şüphelilerle, üstlerinde suç unsuru bulunanlar gözaltına alındı.

FOTO: DHA

FOTO: DHA

ARAÇLAR DURDURULDU

Trafik denetlemesinde ise, araç sürücülerine alkol muayenesi yapıldı. Ayrıca sürücü belgesi ve araç evrakları kontrol edildi. Trafik ekiplerine eşlik eden asayiş birimleri de araçlarda arama yaptı. Sürücü ve içeridekileri de arayan ekipler GBT sorgusu da gerçekleştirdi.  Uygulamanın saat geceyarısı son bulacağı öğrenildi.

FOTO: DHA

FOTO: DHA