ITUC raporu: Türkiye en kötü 10 ülke arasında

Kısa adı ITUC olan Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu'nun Küresel Haklar Endeksi açıklandı. DİSK'in kamuoyuyla paylaştığı rapora göre tüm dünyada işçilere yönelik fiziksel şiddet ve tehdit olayları bir yılda yüzde 10 arttı. İşçi haklarının en kötü olduğu 10 ülke arasında Türkiye de yer aldı.

ITUC raporu: Türkiye en kötü 10 ülke arasında

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Küresel Haklar Endeksi’nde 2017 yılında 139 ülkede işçi hakları incelendi. İşçilere yönelik fiziksel şiddet ve tehdit olaylarının yaşandığı ülke sayısının sadece bir yılda yüzde 10 arttığı belirtilen raporda, Türkiye işçi haklarının en kötü olduğu 10 ülke arasında gösterildi.

DİSK’in paylaştığı rapora göre 51 ülkede sendika üyelerine yönelik saldırılar oldu. ITUC raporunda, Türkiye işçi haklarının en kötü olduğu 10 ülke arasında gösterildi. Raporda Türkiye'de hakların güvence altında olmadığı, darbe girişiminin ardından 100 bin kişinin ya açığa alındığı ya da işten atıldığı belirtildi.

Raporun Türkçe özeti için: ITUC Küresel Haklar Endeksi 2017

ITUC'nin Küresel Haklar Endeksi 2017 raporu tamamlandı. Endekste, işçi haklarının yasal ve pratik olarak hangi ülkelerde en iyi şekilde korunduğunu değerlendirebilmek için uluslararası olarak tanınmış 97 gösterge kullanılarak 139 ülke arasında sıralama yapılıyor. Önümüzdeki günlerde yayımlanacak olan rapora göre, ülkelerin yüzde 60'ında her türden çalışan, İş Yasası'nın dışında tutuluyor.

Raporda yer alan değerlendirmelerden satır başları şöyle:

84 ülke, çeşitli işçi gruplarını iş yasası kapsamı dışında tutuyor. Ülkelerin dörtte birinden fazlası bazı işçilerin ya da işçilerin tamamının grev hakkını tanımıyor. Ülkelerin dörtte üçünden fazlası ise bazı işçilerin ya da işçilerin tamamının toplu pazarlık hakkını da tanımıyor.

İncelenen 139 ülkeden 50'si ifade özgürlüğünü ve toplanma özgürlüğünü ya tanımıyor ya da sınırlandırıyor.

İşçilerin fiziksel şiddet ve tehdide maruz kaldığı ülke sayısı yüzde 10 arttı.

Raporda 2017'de işçi hakları konusunda en kötü 10 ülke Bangladeş, Kolombiya, Mısır, Guatemala, Kazakistan, Filipinler, Katar, Güney Kore, Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri olarak sıralandı. Filipinler, Güney Kore ve Kazakistan en kötü 10 listesine ilk defa bu yıl dahil oldu.

Raporda, ülkeler 97 göstergeye göre 1'den 5'e kadar puanlandı. Buna göre hakların güvence altında olmadığı ülkeler: Mısır, Filipinler ve Türkiye dahil 35 ülke.