İzmir’de kurtuluş coşkusu gece de sürdü

İzmir'in kurtuluş günü 9 Eylül, kentte hem gündüz hem de gece düzenlenen etkinliklerle coşkuyla kutlandı.

İzmir’de kurtuluş coşkusu gece de sürdü

On binlerce İzmirli, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin akşam saatinde düzenlediği fener alayına katıldı. Gündoğdu Meydanı´nda düzenlenen lazer ve ışık gösterileriyle heyecan doruğa ulaştı. İzmir Körfezi üzerinde oluşturulan su perdesinden ‘Ata’yı selamlayan İzmirliler, Murat Dalkılıç ve Gülşen´in verdiği konserle gece geç saatlere kadar eğlendi.

izmir-2İzmir´in işgalden kurtuluşunun 95’inci yıl dönümü İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından düzenlenen birbirinden farklı etkinliklerle kutlandı. 9 Eylül sabahından saatlerinden itibaren başlayan kutlama programı akşam Fener Alayı, konser, su perdesi ve ışık gösterileri ile devam etti. İzmir, on binlerce İzmirli´nin katıldığı coşkuya sahne oldu. Kentte 9 Eylül´le özdeşleşen Fener Alayı yürüyüşü ile birlikte heyecan doruğa ulaştı. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, fener alayında halkla birlikte yürüdü. Güzergah üzerinde bekleyen İzmirliler, Büyükşehir Bandosu´nun marşlarıyla yürüyen Fener Alayı´nı ellerindeki bayrakları sallayarak coşkuyla selamladı.

izmir-4Gündoğdu Meydanı´nda on binlerce İzmirli´ye seslenen İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, bu coşkulu kalabalığın 9 Eylül´ü kutlamak istemeyenlere, Atatürk´ü unutturmak isteyenlere en anlamlı cevap olduğunu söyledi. İzmir ve İzmirliler var olduğu müddetçe hem İzmir Marşı, hem Atatürk sevgisinin büyüyerek devam edeceğine işaret eden Başkan Kocaoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Atatürk´e yapılan saldırılara göz yuman kim varsa şiddetle kınıyoruz; reddediyoruz. Biz İzmiriz. İzmir demek;  barış, sevgi demek. İzmir demek hürriyet demek. Yaşam biçimine müdahale etmemek demek. Biz ulu Önderimizin ilke ve inkılaplarından ayrılmayacağız. Her 9 Eylül´de Ata´mıza sevgimize, saygımızı, minnet duygumuzu daha coşkulu bir şekilde ifade edelim. Buna mecburuz. Hepinize 9 Eylül´de bu duruşunuzdan, ulu Önderimize ve bize sahip çıktığınızdan dolayı minnetlerimi ifade etmek istiyorum. Ey İzmir. Sen çok yaşa! Sen çok yaşa! Türkiye´nin doğum günü kutlu olsun.”

9 Eylül etkinliklerinin en heyecanlı anları İzmir Körfezi üzerinde yapılan lazer ve ışık gösterileri sırasında görüldü. Gündoğdu Meydanı´nda toplanan İzmirliler, körfez üzerindeki su perdesinde Atatürk görüntülerini nefeslerini tutarak izledi. Işık ve havai fişek gösterileri ise 9 Eylül kutlamalarına ayrı renk kattı. 7 dakikalık şov süresince çalan İzmir Marşı da özel olarak aranje edildi. 45 kişilik ekip tarafından hazırlanan beğenildi.

izmir-3

MURAT DALKILIÇ VE GÜLŞEN’DEN KONSER

Konser programı ise sevilen sanatçı Murat Dalkılıç ile başladı. Yaklaşık 2 saat sahnede kalan Dalkılıç, sevilen şarkılarını İzmirlilerle birlikte seslendirdi. Saat 23.20´yi gösterdiğinde sahneye çıkanGülşen, Gündoğdu Meydanı’nda pop rüzgarı estirdi. ‘Bangır Bangır’ isimli şarkısıyla konserine başlayan sanatçı söylediği hareketli şarkılar ve kendisine eşlik eden dansçılarla İzmirlileri coşturdu. Kurtuluş günü kutlamaları İzmir´de gece geç saatlere kadar sürdü. (DHA)

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...