Kadir Topbaş ‘Topal Ördek’ oldu! İstifa iddialarından sonra…

AKP'li İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nde 'veto krizi' yaşanıyor. Daha önce "Bunlar bizi sıkıntıya sokar" diye Başkan Kadir Topbaş tarafından veto edilen imar değişikliklerini içeren dosyalar başkanlarının ikazına rağmen AKP'liler tarafından Meclis'ten geçirildi. Yani İBB'de Kadir Topbaş, ABD'lilerin deyimiyle 'Topal Ördek' oldu.

Kadir Topbaş ‘Topal Ördek’ oldu! İstifa iddialarından sonra…

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı Kadir Topbaş'ın, İBB Meclisi'nde temmuz ayında oyçokluğu ile kabul edildiği halde eksikleri olduğu ve “ileride Meclis'i sıkıntıya sokabileceği” gerekçesiyle iade ettiği
5 imar değişikliği dosyası AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla değişiklik yapılmadan bir kez daha onaylandı. Yani AKP’liler, Topbaş’ın vetosunu veto etti.

‘GEREKÇE GÖSTERMEDİ’

AKP grubu Topbaş'ın veto ettiği dosyaları, Topbaş'ın dosyaları ‘gerekçe göstermeden' veto etmesini öne sürerek meclisten geçirdi. CHP ve MHP'li Meclis üyeleri olumsuz oy kullandı.

‘TOPBAŞ SİZE 17 ADIM MESAFEDE. VETO GEREKÇESİNİ GİDER SORARDINIZ'

Mecliste söz alan CHP Grup Başkanvekili Ertuğrul Gülsever, 20 yıllık belediye başkanı Topbaş'ın deneyiminin AKP grubu tarafından hiçe sayıldığını savundu. Gülsever'in AKP grubunun Topbaş ile ters düşmeyi alışkanlık haline getirdiğini söylemesi gerginliğe neden oldu. Topbaş'ın iyi bir mimar olduğunu ve 20 yıllık belediye başkanlığı tecrübesi bulunduğunu, söz konusu dosyalarla ilgili bir sakınca görmüş ise bunun AKP grubu tarafından dikkate alınması gerektiğini vurgulayan Gülsever, “AK Parti grubu, Topbaş'ın gerekçe belirtmediğini savunuyor. Başkanın makamı size 17 adım mesafede. Gerekçesini gerçekten öğrenmek istiyor olsaydınız gider sorardınız” dedi.

AKP: BURADAN CHP'YE BİR EKMEK ÇIKMAZ

Sert tartışmaların yaşandığı ve iki grup üyelerinin birbirine bağırdığı oturumda Gülsever'in ardından söz alan AKP Grup Başkanvekili Temel Başalan, Başkan Topbaş'ın iade gerekçesini belirtmediği için konunun ilgili komisyonlarda görüşülerek geçirilip Meclis gündemine getirildiğini söyledi. Başalan şunları söyledi: Buradan CHP'ye bir ekmek çıkmaz. Onlar kendi işlerine baksınlar.

FOTO:İHA/Arşiv - 5 dosya da oy çokluğuyla kabul edildi.

FOTO:İHA/Arşiv – 5 dosya da oy çokluğuyla kabul edildi.

OYÇOKLUĞU İLE KABUL EDİLDİ

Konuşmaların ardından İBB Meclis Başkanı Göksel Gümüşdağ, Meclis'te 175 AKP'li üyeden 159 kişinin hazır bulunduğunu ve salt çoğunluğun olduğunu ifade edilerek oylamaya geçti. 103, 104, 105, 106 ve 107 nolu dosyalar tek tek oylandı. Maddeler oy çokluğuyla kabul edilerek Meclis'ten geçti.

TOPAL ÖRDEK

ABD’lilerin icadı olan ‘Topal Ördek’ deyimi ‘yetkisi kısıtlanmış yönetici’ anlamına geliyor.

İŞTE TOPBAŞ’A RAĞMEN KABUL EDİLEN O DOSYALAR

1-) Pendik Gökçebeyli Mahallesi'ndeki Çiftlik Kent Arsa ve Konut Yapı Kooperatifine ait yapılaşmış tarla ve özel orman vasıflı arazilerin bir kısmı park, köy meydanı ve ibadet alanı olarak ayrılmıştı.

2-) Beşiktaş Ortaköy'deki 1641 metrekarelik arazinin inşaat hakkı yaklaşık 500 metrekare artırılmıştı.

3-) Kartal Soğanlık mahallesinde 2 bin 400 metrekarelik park alanının ticaret ve konut alanına alınmasıyla ilgiliydi. İmar değişikliğini İBB Meclisi AKP’li meclis üyelerinin oylarıyla kabul etmişti.

4-) Zekeriyaköy'de anaokulu yapılmak için ayrılmış parselin konut alanına alınmasıyla ilgiliydi.

5-) Bayrampaşa 5 bin 500 metrekarelik parsellerde kamusal sağlık tesis alanı iptal edilmiş, bunun yerine özel sağlık tesis alanı planlara işlenmişti.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...