Sözcü Plus Giriş

Kalbinde PKK kurşunu ile yaşıyor ama gazi değil!

Kadir Erhan Tuna, kalbinin hemen yanında bir PKK kurşunu ile yaşıyor; röntgende kurşun net şekilde görülüyor. Ancak Tuna devlete göre 'gazi' sayılmıyor...

Zeynep GÜRCANLI
12:30 -
Kalbinde PKK kurşunu ile yaşıyor ama gazi değil!

CHP öncülüğünde Çanakkale’de gerçekleştirilen Adalet Kurultayı’nda konuşulmayan konu kalmadı. 8 ana panel dışında, yaklaşık 70 de çalıştay yapıldı.  Çalıştaylarda, enerjiden, internet medyasına, azınlıklardan, uyuşturucu sorununa, sadece yandaşlara açık ihalelere, sağlığa kadar her konu masaya yatırıldı, “adalet” arandı.

“GAZİ” YAPILMAYAN GAZİLERİN ÇIĞLIĞI

Kurultay’da en dikkat çeken stand, “gazi” ünvanı verilmeyen güneydoğu gazilerinkiydi. PKK ile girdiği mücadelede ağır yaralanan, kalbinin hemen yakınında hala PKK kurşunu taşıyarak ya da iki gözünde de görme kaybı yaşayanların, ancak “Gazi” ünvanı verilmeyenler “adalet” arıyordu bu bölümde. “Terörle Mücadele sırasında yaralanıp gazi sayılmayanlar derneği” tarafından açılan stantta, Dernek Başkanı Kadir Erhan Tuna anlattı yaşadıklarını.

Kadir Erhan Tuna, kalbinin hemen yanında bir PKK kurşunu ile yaşıyor; röntgende kurşun net şekilde görülüyor. Ancak Tuna devlete göre 'gazi' sayılmıyor...

Kadir Erhan Tuna, kalbinin hemen yanında bir PKK kurşunu ile yaşıyor; röntgende kurşun net şekilde görülüyor. Ancak Tuna devlete göre ‘gazi’ sayılmıyor…

“Güneydoğu’da ağır şekilde yaralanan, ancak kendilerine Gazi ünvanı verilmeyen 22 bin kişi” olduğunu söyledi Tuna ve ekledi; “Güneydoğu’da PKK ile mücadele sırasında yaralandıktan sonra, GATA’ya başvurduk. Ancak o dönemde FETÖ kontrolünde olduğu ortaya çıkan GATA, bize Gazi ünvanı sağlayacak raporu vermedi. Oysa başvurduğumuz özel hastanelerden, gazi olmamızının önünü açabilecek raporları aldık. Bunlar sayılmadığı için hala ‘gazi’ olamıyoruz.”

Tuna başından geçenleri Sozcu.com.tr Ankara Temsilcisi Zeynep Gürcanlı'ya anlattı.

Tuna başından geçenleri Sozcu.com.tr Ankara Temsilcisi Zeynep Gürcanlı’ya anlattı.

Tuna, kalbinin hemen yanında bir PKK kurşunu ile yaşıyor; röntgende kurşun net şekilde görülüyor. Ancak ameliyat çok riskli olduğundan o kurşun göğsünden çıkarılamıyor.
Derneğin bir başka üyesinin iki gözünde de çok büyük oranda görme kaybı var; yardımsız yolda yürümekte zorluk çekiyor. Bir diğerinin vücudunda çıkarılmamış şarapnel parçaları var, “uçağa binmek için x-ray cihazından geçemiyorum” diyor.  Aralarında vatani görevini yapan erler de, emekli rütbeli askerler de var.  Tuna hepsinin sözcüsü olarak konuşuyor; “Gazilik haklarından geçtik, güneydoğuda yaralandığımıza, hala o çatışmaların şarapnellerini, kurşunlarını vücudumuzda taşıdığımıza dair bir belge bile vermiyor devlet. Uçağa binerken bile güçlük çekiyoruz. Ancak en büyük sıkıntı çocuklarımıza karşı boynumuz bükük; “Baba sen niye gazi sayılmıyorsun” diyen çocuklarımıza yanıt veremiyoruz.

CHP'li vekil Hürriyet "Şimdi yeni bir KHK ile, güneydoğu'da teröristlere karşı savaşan ve bu ülke için yaralanan, uzvunu kaybeden askerlere de Gazi ünvanı verilmesinin önü açılabilir" dedi.

CHP’li vekil Hürriyet “Şimdi yeni bir KHK ile, güneydoğu’da teröristlere karşı savaşan ve bu ülke için yaralanan, uzvunu kaybeden askerlere de Gazi ünvanı verilmesinin önü açılabilir” dedi.

CHP’Lİ VEKİL; “BİR KHK ÇÖZER”

CHP Kocaeli Milletvekili Fatma Kaplan Hürriyet, dernek üyelerinin Gazi sayılması için en çok çalışan isimlerden biri. Konuyu birkaç kez Milli Savunma Bakanı’nın, hatta Başbakan’ın gündemine getirmiş. Ancak sonuç alınamamış. Hürriyet, Başbakan Binali Yıldırım’ın 15 temmuz’da yasa gereği “Gazi” sayılma yeterliliğine sahip olmayanlara kolaylık gösterileceğini söylediğini, çok kısa bir süre içinde de bir KHK ile, rapor durumlarına bakılmadan, 15 Temmuz’da yaralanan herkese “Gazi” ünvanı verildiğini vurgulayarak, şöyle dedi; “Ancak o KHK’nın kapsamı sadece 15 Temmuz’la sınırlı tutuldu. Güneydoğuda yaralanan, ancak Gazi sayılmayan askerler kapsam dışı tutuldu. Şimdi yeni bir KHK ile, Güneydoğu’da teröristlere karşı savaşan ve bu ülke için yaralanan, uzvunu kaybeden askerlere de Gazi ünvanı verilmesinin önü açılabilir.”

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:38 31.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more