Reklamsız Sözcü

İstanbul’un yanıbaşı Tekirdağ’da kar başladı!

Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan son dakika hava durumu haberine göre yurdumuzun Orta Akdeniz Üzerinden gelen yeni bir yağışın etkisi altına gireceği tahmin ediliyor. Yurdun batı kesiminden kar haberleri bir bir geliyor. Yurdun bazı kesimlerinde kar, bazı kesimlerinde yağmur yağışı görülecek. İşte İstanbul, Ankara ve İzmir'de haftasonu hava nasıl olacak sorusunun cevabı ve yurt genelinde hava durumu...

android-time 18:11
İstanbul’un yanıbaşı Tekirdağ’da kar başladı!
Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından açıklanan son dakika hava durumu haberine göre yurdumuzun Orta Akdeniz Üzerinden gelen yeni bir yağışın etkisi altına gireceği tahmin ediliyor. Yurdun batı kesiminden kar haberleri bir bir geliyor. Yurdun bazı kesimlerinde kar, bazı kesimlerinde yağmur yağışı görülecek. İşte İstanbul, Ankara ve İzmir'de haftasonu hava nasıl olacak sorusunun cevabı ve yurt genelinde hava durumu...

Meteoroloji Genel Müdürlüğü, son dakika hava durumu açıklaması yaptı. Peki haftasonu yurtta hava nasıl olacak? Meteoroloji Genel Müdürlüğü, yurdun üzerinde etkili olan yağışlı sisteme ilave olarak bugün öğle saatlerinden itibaren Orta Akdeniz üzerinden gelen yeni bir yağışlı sistemin, yarın ise Balkanlar üzerinden gelen soğuk havanın etkisine gireceğinin tahmin edildiğini açıkladı. İstanbul’un yanıbaşında kar yağışı başladı. Anakra ve İzmir’de son durum ne? Batı kesimlerde kar yağışı başladı. İşte yurtta hava durumu…

İSTANBUL’UN YANIBAŞINDA KAR YAĞIŞI BAŞLADI

DHA’nın haberine göre Tekirdağ’da mevsimin ilk kar yağışı, akşam saatlerinde başladı. Yağış nedeniyle Çorlu Havalimanı’ndan yapılması planlanan eğitim uçuşları iptal edildi.

Kent merkezi ile Çorlu ve Malkara ilçelerinde başlayan mevsimin ilk kar yağışı, ilerleyen saatlerde etkisini artırdı. Trafikte, kara hazırlıksız yakalanan sürücüler, zor anlar yaşadı. Tekirdağ ile Malkara ve Hayrabolu ilçeleri karayolunda madde hasarlı trafik kazaları meydana geldi. Denetimlerini sıklaştıran trafik ekipleri sürücüleri dikkatli olmaları konusunda uyarırken, Büyükşehir Belediyesi ve karayolları ekipleri de olası olumsuz bir duruma karşın hazır beklemeye başladı.

kar-yagisi-dha

EDİRNE’DE KAR YAĞIŞI

Edirne’nin Keşan ilçesinde akşam saatlerinde başlayan kar yağışı, özellikle Keşan-Gelibolu Karayolu Korudağ mevkiinde etkili oldu.

Hava sıcaklığının 1 dereceye kadar düştüğü Keşan ilçe merkezinde, akşam saatlerinde kar yağışı başladı. Kardan korunmak isteyen bazı vatandaşlar dışarıya şemsiyeyle çıktı. Kar yağışı özellikle Keşan-Gelibolu Karayolu Korudağ mevkiinde etkili oldu. Kara hazırlıksız yakalanan sürücüler, araçlarıyla rampa çıkmakta güçlük çekti. Keşan Bölge Trafik ve Denetleme İstasyon Amirliği ekipleri olası kazalara karşı denetimlerini artırdı. Keşan ve Gelibolu Karayolları ekiplerinin yolların trafiğe kapanmaması için kar küreme araçlarıyla önlem aldığı ve tuzlama çalışması yaptığı bildirildi.

MARMARA VE EGE’DE FIRTINA

Marmara’da bugün (22.12.2017 Cuma) öğle saatlerinden sonra kuzey ve kuzeydoğu yönlerden 6 ila 8 kuvvetinde (50-75 km/sa) fırtına bekleniyor. Fırtınanın Cumartesi (23.12.2017) sabah saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.

Kuzey Ege’de bugün (22.12.2017 Cuma) öğle saatlerinden sonra kuzey ve kuzeydoğu yönlerden 7 ila 9 kuvvetinde (70-90km/sa) kuvvetli fırtına bekleniyor. Fırtınanın, yarın (23.12.2017) sabah saatlerinde etkisini azaltarak 6 ila 8 kuvvetinde (50-70 km/sa) fırtına şeklinde eseceği tahmin ediliyor. Fırtınanın aynı gün öğle saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.

Güney Ege’de yarın (23.12.2017 Cumartesi) öğle saatlerinde kuzey ve kuzeybatı yönlerden 6 ila 8 (50-75 km/sa), yer yer 9 kuvvetinde (90km/sa) fırtına bekleniyor. Fırtınanın Pazartesi (25.12.2017) sabah saatlerinde etkisini kaybedeceği tahmin ediliyor.

kar-istanbul

ÜLKE GENELİNDE YAĞIŞ BEKLENİYOR

Yarın Trakya dışında ülke genelinde yağış bekleniyor. Genellikle yağmur ve sağanak şeklinde başlayacak yağışların zamanla Marmara´nın güney ve doğusu, İç Ege, İç Anadolu´nun batısı ve Batı Karadeniz´in iç kesimlerinde önce karla karışık yağmur ardından kar yağışına dönmesi bekleniyor.

Yağışların; Batı ve Orta Karadeniz´in kıyı kesimleri, Giresun, Tunceli, Bingöl ile Antalya’nın doğusunda kuvvetli yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz’in iç kesimleri, Sakarya, Bilecik, Kütahya, Yozgat ile Antalya’nın doğusunun iç ve yüksek kesimlerinde yoğun kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor. Yoğun kar yağışları nedeniyle İstanbul-Ankara arasında Bolu civarında, Antalya-Konya arasında Toroslar Mevkiinde ulaşımda aksamalar meydana gelebileceği için dikkatli ve tedbirli olunması gerekmektedir.

Rüzgarın; yarın  İç Anadolu´nun güney ve doğusu, Doğu Akdeniz, Orta ve Doğu Karadeniz´in iç kesimleri ile Doğu Anadolu bölgesinde güney yönlerden kuvvetli ve zaman zaman fırtına (30-80 km/sa) şeklinde eseceği bekleniyor.

İSTANBUL'DA KAR YAĞACAK MI YAĞMAYACAK MI?

Hava durumu ile ilgili olarak İstanbul'da kar yağıp yağmayacağı merak ediliyor. Prof. Dr. Orhan Şen'in pazar günü açıklaması vatandaşları beklenti içine düşürse de meteoroloji verilerinde kar yağışı görünmüyor. Bu durumu sabahki yayınında en güzel anlatan kişi ise CNNTürk Meteoroloji Editörü Bünyamin Sürmeli oldu. Sürmeli hareketleriyle ve karışık cümleleriyle dikkat çekti. Sürmeli açıklamasında havada kar soğuğu beklendiğini ancak yağışın yağmur gibi olacağını anlatmaya çalıştı. İşte o anlar ve Bünyamin Sürmeli'nin karışık cümleleri…

“Marmara'ya sık sık kar gelecek mi?” sorusunu yayında sık sık tekrar eden Sürmeli'nin dikkat çeken sözleri:

– Yağış ve yeteri kadar soğuk görünüyor. Kar derken sınırda sıcaklık olduğu için yumuşak bir kar

– Bütün karlar aynı değil.

– Yumuşak bir kar bekliyoruz. Hani arabanın camında patlayanlar var ya işte o cinsten.

– Kar yağışını havada yüksek yerlerde de böyle ince bir örtü yapabilecek seviyede


İL İL HAVA DURUMU İÇİN TIKLAYINIZ

HAFTASONU HAVA NASIL OLACAK?

Marmara´nın batısı ve kıyı Ege dışında ülke genelinde görülecek yağışların;kıyı kesimler ile Güneydoğu Anadolu yağmur ve sağanak, Doğu Anadolu´nun güneyindekarla karışık yağmur, yağış alan diğer yerlerde kar şeklinde olacağı tahmin ediliyor.

Yağışlı sistemin önümüzdeki hafta başı Pazartesi günü Doğu Karadeniz, Doğu Akdeniz, Güneydoğu Anadolu ile Doğu Anadolu´nun güneydoğusunda etkili olmaya devam ettikten sonra yurdumuzu terk edeceği bekleniyor. Ancak soğuk hava ve gece ayazlarının yurdumuzun iç kesimlerinde hafta ortasına kadar etkili olmaya devam edeceği tahmin ediliyor.

Hava sıcaklıklarının hafta sonu ve önümüzdeki haftanın ilk yarısında yurdumuzun iç kesimlerinde azalacağı ve mevsim normalleri altına düşeceği diğer yerlerde ise normalleri civarında seyretmeye devam edeceği tahmin ediliyor.

3 BÜYÜK İLİN HAVA DURUMU

Ankara’da bugün yağmur şeklinde başlayacak yağışın yarın öğle saatlerinde karla karışık yağmur ve kar şekline döneceği,Pazar sabahına kadar devam etmesi ve yerde kar örtüsü oluşturacağı bekleniyor. Yağışın kesilmesiyle birlikte haftanın ilk yarısında gece ayazlarının etkili olacağı tahmin ediliyor.

İstanbul’da hafta sonu kar yağışı beklenmiyor. Havanın genellikle çok bulutlu ve yağmurlu olacağı, Cumartesi akşam ve gece kentin yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur görülebileceği ve yağışın Pazar sabahı kesileceği tahmin ediliyor.

İzmir’de ise bugün ve yarın sabah saatlerine kadar yağmur ve sağanak şeklinde görülecek yağışınbu akşam ve gece kuvvetli olacağı ve metrekareye 25-50 kgarasında yağış meydana geleceği tahmin ediliyor.

hava-durumu2

Balıkesir’de kar yağışının bölgede Cumartesi gününe kadar aralıklar ile devam edeceği öğrenildi.

Giresun çevrelerinde halen devam etmekte olan yağışların, yarın (Cumartesi) sabah saatlerinden itibaren etkisini artırarak kıyı kesimlerde kuvvetli ve yer yer çok kuvvetli sağanak (21-75 kg/m2), zamanla akşam saatlerinden itibaren iç ve yüksek kesimlerinde (800m. üzeri) yoğun kar yağışı (20cm. ve üzeri) şeklinde olması beklendiğinden yaşanabilecek olumsuzluklara (ani sel, su baskını, buzlanma ve don olayına bağlı ulaşımda aksamalar) karşı dikkatli ve tedbirli olunması gerekiyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:5824.12.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more