İstanbul’da şaşırtan hava durumu! Meteoroloji ne diyor?

İstanbul'dan bugün gelen iki fotoğraf kar muammasının sebebini de gözler önüne serdi. Kartal'da sabah saatlerinde kar zemini kaplarken Sarıyer'de güneş kendini gösterdi. Soğuk ve yağışlı hafta devam ederken yeni haftada hava nasıl olacak sorusu merak ediliyor. Birçok şehirde etkili olan kar yağışı İstanbul'a yeniden uğrayacak mı? Kar yağışı nereleri etkileyecek? İşte yeni haftada hava durumuyla ilgili merak edilenler ve Meteoroloji'den son ayrıntılar...

İstanbul’da şaşırtan hava durumu! Meteoroloji ne diyor?

Hava sıcaklıkları ülke genelinde dondurucu şekilde ilerlerken birçok ilde kar yağışı hayatı etkiliyor. İstanbul’da kendini  Anadolu yakasında gösteren kar Avrupa yakasına uğramadı.  Meteoroloji’ye göre; hava sıcaklıkları yeni haftada adım adım artacak.

METEOROLOJİ’NİN SON AÇIKLAMASI

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurt genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya’nın doğusunun yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Tunceli ve Bingöl’ün yükseklerinde yoğun kar, Adana’nın doğu ilçeleri, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olmak üzere, kıyı kesimler, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun batısı, Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor.
Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının iç kesimlerde 4 ila 10 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor. Rüzgarın, genellikle kuzey ve kuzeydoğu, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu kesimlerde güneyli yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Güney Ege, Akdeniz ve Doğu Anadolu’da kuvvetli(40-60 km/sa) olarak esmesi bekleniyor.

İSTANBUL KARTAL’DA KAR, SARIYER’DE GÜNEŞ…

İstanbul’da  sabah saatlerinde başlayan kar yağışı yüksek kesimlerde etkili oldu. Kartal Çarşı Mahallesi’nde yağan kar zemini beyaza bürüdü. Park halindeki araçların üzeri karla kaplandı. Bir mahalle sakini,  “Kar yağdı. Biraz geç geldi. Kalktım, uyandım, sevindim.  Hava soğudu pislikler de gitti. İstanbul güzel karla uyandı bu sabah dedi. Yağan kar ile birlikte kartpostallık görüntüler ortaya çıktı.

İstanbul Kartal’da kar yağışı zemini kapladı

Sabah saatlerinde Sarıyer'de güneş kendini gösterdi.

Sabah saatlerinde Sarıyer’de güneş kendini gösterdi.


İÇ KESİMLERDE DONDURUCU SOĞUKLAR!

Meteoroloji tarafından yapılan son değerlendirmelere göre; Ülkemiz genelinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara’nın doğusu, Akdeniz, İç Anadolu’nun güney ve doğusu, Batı Karadeniz kıyıları, Orta ve Doğu Karadeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinin aralıklı yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; Antalya’nın doğusunun yüksekleri ile Doğu Anadolu’nun güneydoğusu, Tunceli ve Bingöl’ün yükseklerinde yoğun kar, Adana’nın doğu ilçeleri, Osmaniye ve Hatay çevrelerinde kuvvetli yağmur ve sağanak şeklinde olmak üzere, kıyı kesimler, Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun batısı, Güneydoğu Anadolu’da yağmur ve sağanak, diğer yerlerde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olması bekleniyor. Bu sabah ve gece saatlerinde iç ve doğu kesimlerde yer yer buzlanma ve don olayı görüleceği tahmin ediliyor. Hava sıcaklıklarının ise iç kesimlerde 4 ila 10 derece azalacağı, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacağı tahmin ediliyor.

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA DURUMU

haritali-kar-hava-durumu

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde kuzey kesimleri hafif kar yağışlı 2
İstanbul: Çok bulutlu, sabah saatlerinde doğu ilçeleri yağmurlu 7
İzmir: Parçalı bulutlu 9
Adana: Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların doğu ilçelerinde kuvvetli olması bekleniyor 17
Antalya: Çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı, iç ve yüksek kesimleri karla karışık yağmur ve kar yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların yüksek kesimlerde yoğun kar şeklinde olması bekleniyor 14
Samsun: Çok bulutlu, kıyı kesimleri yağmurlu, iç kesimlerinin yüksekleri kar yağışlı 8
Trabzon: Çok bulutlu, kıyı kesimleri yağmurlu, iç kesimlerinin yüksekleri kar yağışlı 7
Erzurum: Çok bulutlu, aralıklı kar yağışlı 3
Diyarbakır: Çok bulutlu, aralıklı yağmurlu 11

Son dakika haberi... Antalya-Denizli yolu kar ve tipi nedeniyle tek yönlü trafiğe kapatıldı İlginizi Çekebilir Son dakika haberi... Antalya-Denizli yolu kar ve tipi nedeniyle tek yönlü trafiğe kapatıldı İstanbul'da hangi yollar kapalı? İşte 24 Aralık Pazar İstanbul'da kapalı yollara alternatif güzergahlar! İlginizi Çekebilir İstanbul'da hangi yollar kapalı? İşte 24 Aralık Pazar İstanbul'da kapalı yollara alternatif güzergahlar!

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...