Karşıyaka’nın Basın Özgürlüğü Ödülü Gökmen Ulu’ya

Karşıyaka Belediyesi ve İzmir Gazeteciler Cemiyeti tarafından 6'ncı kez düzenlenen Basın Özgürlüğü Ödülü, bu yıl, tutuklu gazeteciler adına İzmir muhabirimiz Gökmen Ulu'ya verildi. Ödül, Ulu'nun eşine teslim edilerek, Silivri Cezaevi'ne gönderilecek.

Karşıyaka’nın Basın Özgürlüğü Ödülü Gökmen Ulu’ya

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, İzmir Gazeteciler Cemiyeti (İGC) Başkanı Misket Dikmen ve yönetim kurulu üyeleri tarafından yapılan değerlendirmede, her yıl ’24 Temmuz Basın Bayramı’ kapsamında verilen ve geleneksel hale getirilen Basın Özgürlüğü Ödülü’nün, SÖZCÜ’ye yönelik yapılan algı operasyonu sonucunda Silivri Cezaevi’nde tutuklu bulunan İzmir muhabirimiz Gökmen Ulu’ya verilmesi kararlaştırıldı. İki başkan da ortak basın açıklaması ile kararı duyurdu. Tüm tutuklu gazeteciler adına verilen ödülün, törenle, arkadaşımız Gökmen Ulu’nun ailesine teslim edileceği ve Silivri Cezaevi’ne gönderileceği belirtildi.

“BASIN ÖZGÜR DEĞİL”

Karşıyaka Belediye Başkanı Hüseyin Mutlu Akpınar, “Ne yazık ki Türkiye’de medya organları ve basın mensupları baskı altında. Basın Özgürlüğü Ödülü normalde özgür basına verilir ama bu ülkede tutuklu basın mensuplarına vermek zorunda kalıyoruz. Bu, işin acı tarafı. Bu yıl ödülü, tüm tutuklu gazeteciler adına, Karşıyakalı  basın emekçisi Gökmen Ulu’ya verme kararı aldık. Gökmen Ulu’nun aldığı bu ödül basının özgür olmadığını gösteriyor. Ulu gibi mağdur basın emekçilerinin özgürlüğüne kavuşması için çabalarımız devam edecek” dedi.

“MESLEKTAŞLARIMIZI YALNIZ BIRAKMAYIZ”

İGC Başkanı Misket Dikmen ise, Türkiye’de cezaevinde tutuklu 160’a yakın gazeteci bulunduğunu anlatırken şöyle dedi:

“Ne yazık ki ifade ve basın özgürlüğü önünde büyük engellerle karşı karşıyayız. Tutuklu meslektaşlarımızı hiçbir şekilde unutmuyoruz. Onlar içerde ama bizim de gazeteciler olarak dışarda hiçbir farkımız yok. Bu yıl Basın Özgürlüğü Ödülü’nü, Karşıyaka’nın bir hemşehrisine verme kararı aldık. Tutuklanma gerekçesinde ‘Terör örgütü üyesi olmamakla beraber terör örgütü üyesi olmak’ gibi garip bir ifade bulunan İzmirli gazeteci, Sözcü Gazetesi Muhabiri Gökmen Ulu’ya ve tüm tutuklu gazetecilere ‘Basın Özgürlüğü Ödülü’nü vermeyi uygun gördük.”

Muhabirimiz Gökmen Ulu’nun eşi Burcu Ulu da “Basın Özgürlüğü Ödülü’nün bu yıl Gökmen’e verilmesi beni ve ailemizi gururlandırdı. Yaşadığımız zorlu süreçte biraz da moral oldu. Umarım Gökmen en kısa zamanında aramızda olur ve ödülü kendisi alır” dedi.

DHA