Sözcü Plus Giriş

Kılıçdaroğlu’ndan Avrupa krizi yorumu

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu dün akşam CNN Türk'te gazeteciler Hande Fırat ve Hakan Çelik'in sorularını yanıtladı. Kılıçdaroğlu "Avrupa Birliği yapay kriz çıkartıyor. Sağ gösterip sol vuruyorlar. Çünkü Avrupa referandumdan 'evet' çıkmasını istiyor. Türkiye'nin büyümesini istemiyorlar" dedi.

21:12 -
Kılıçdaroğlu’ndan Avrupa krizi yorumu

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın İstanbul Sarıyer’de Hacıosman Metro istasyonu yanında CHP’nin ‘hayır’ çadırına yaptığı ziyareti olumlu bulduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, çadırdaki bir kişinin “Siz Aleviler ile Sünnileri ayırıyorsunuz” sözlerine Erdoğan’ın “Biz kimseyi ayırmadık. Böyle bir ayrım varsa Kılıçdaroğlu’nun kendisi Alevi. Hem de bir siyasi partinin başında.” yanıtıyla ilgili “Umarım sayın Cumhurbaşkanı bir dönem terörist olarak suçladığı düşünceden vazgeçmiştir.” yorumunda bulundu.

 

Hakan Çelik: Zaman zaman sert mesajlar veriliyor ama tansiyon düşük gidiyor. Bundan da memnunum. Siz nasıl düşünüyorsunuz?

Siyasetçinin sağ duyulu bir dil kullanması gerekiyor. Bunu olumlu buluyorum.

Hande Fırat: Hayır çadırını ziyaret etti Cumhurbaşkanı. Alevilik konusu gündeme geldi. Sizin de adınız geçti. Bu diyoloğu nasıl buluyorsunuz?

Sayın Cumhurbaşkanı’nın ‘Hayır’ çadırını ziyaret etmesi güzel bir olay. Tarafsız olması gereken bir Cumhurbaşkanı’nın evet çadırı veya hayır çadırını ziyaret etmesi güzel. Ama Kılıçdaroğlu yalan söylüyor diye kullandığı dil bir Cumhurbaşkanı’na yakışmaz. Ben de kendisine açık ve net çağrı yaptım. Buyrun gelin konuşalım. Ben nerede doğruları söylemiyorsam söylersiniz beni de mahçup edersiniz.

Kısır tartışmalar, kısır çekişmeler referandum konusu Kemal Kılıçdaroğlu ise tartışabiliriz. Ben çekinmem. Her dönemi tartışırız. Benimle ilgili her dönemi tartışmaya razıyım. Eksiği varsa oturur tartışırız. Ama onlar da beni tartışmaya hazırlarsa onlar da çocukluklarından bu yana her şeyi tartışmaya hazır olurlar. Ama bunun ne yararı olur ben bilmiyorum. Ama oturur uygar insanlar gibi tartışırız.

Anlatırız. Vatandaş da evinde izler. Kim doğru söylüyor kim yalan söylüyor görür.

Hande Fırat: Türkiye bu tartışmayı çok uzun zamandır yapmıyor.

Keşke, mesela burada Sayın Binali Yıldırım ile Sayın Erdoğan’da olsaydı. Konuşsaydık. Bu heryerde var. Japonya’da, İspanya’da.

Hande Fırat: Çadır için yanıt vermediniz

Ben evet oyu kullanan herkese saygı duyduğumu söyledim. Tabi ki ziyaret ederim. Hepsi bizim vatandaşımız. Bir dönem terörist olarak suçladığı düşünceden vazgeçmiştir.

2010 Referandumunda kimlerle işbirliği yaptılar? Pensilvanya’dan bir zat ‘ölüleri bile kaldırın oy kullansınlar’ dedi. Asıl sorunu 2010 referandumu ile yarattılar. Dedikodu yapacaksınız, birbirinize gireceksiniz, siyaseti bir gerilim alanı olarak göreceksiniz Türkiye güçlü bir ülke olamaz. Güç hukuk ve demokrasi ile sağlanır. Gidin ABD’ye, Japonya’ya İngiltere’ye bu böyledir. Anayasa değişikliği ile çift başlılık gelecek aslında. Cumhurbaşkanlığı makamı toplumu temsil eder. Şimdi siz bu kişiye, partinin genel başkanı olacaksın diyeceksin. Parti genel başkanı tarafsız olamaz. Cumhurbaşkanı bu modelde seçildiği zaman, çift başlı olacak yani iki şapkalı olacak.

Bana gelen bütün anket sonuçlarında Hayır oyları önde. Bunun böyle olduğunu alanlarda da görüyorsunuz. En çok zorlandığımız soru şu; memleketin bu kadar sorunu var.

 

Taksiciler soruyor; biz sigorta paramızı ödeyecek kadar bile para kazanamıyoruz. Ekonomide ciddi kırılmalar var. Bu kadar sorun varken bunları çözemezken neden referandumu getirdiniz.

El Bab’a gidelim. Güzel, buna kim karar verecek. Genelkurmay’ın var, Meclis’in var, Savunma Bakanlığı’n var. Herkes fikrini söyle karar verilir. 1 kişiye devlet teslim edilir mi? Osmanlı’da bile bir kişiye devlet emanet edilmiyor. Sadrazam var. Vezirler var. Hepsi birer bakan konumunda. Siz hepsini kaldırıyorsunuz tek bir kişiye emanet ediyorsunuz olmaz.

 

Bir siyasetçi diyebilir mi? ‘Ben her şeyi biliyorum’. Dünya geliştikçe iş bölümü artar. Düşük ayrıntılarda iş bölümüne giden ülkelerde gelişmişlik artar. Yeni branşlar ve yeni alanlar çıkıyor. Devlet liyakat sistemi üzerinde büyür ve gelişir. Şimdi biz tüm yetkiyi bir kişiye verip ‘al bu ülkeyi tepe tepe’ kullan diyoruz.

GÜVENOYU TARTIŞMASI

Yeni Anayasa değişikliğinde ne diyor: Başbakanlığı kaldırıyor, bakanlığı da kaldırıyor. Diyelim ki Ankara’da bir yol bozuk 3 aydır yapılamıyor. Tutuyorsunuz Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na diyorsunuz ki ‘Ankara’nın şöyle bir sorunu var’. Bugünkü düzende o bakan, TBMM’de o yolun neden yapıldığını veya neden yapılmadığını anlatıyor. Yeni sistemde ise bakan hiçbir şekilde kürsüye çıkmayacak. Şu anki sistemde TBMM’de her bakanlığın özel yasası var. Fakat önerilen sistemde böyle bir şey yok

BAKAN VE YARDIMCILAR POLEMİĞİ

Bana çıkıp söylesinler kaç tane başkan yardımcısı olacağını. 1 olabilir 2 olabilir bilemedin 5 olabilir. Niye bilemedin? Kaç yardımcı olacak çıkıp söylesinler. Hiçbir yasa Anayasa’ya aykırı olamaz.

 

CHP’NİN ANAYASA ÖNERİSİ NE?

Bu Anayasa değişiklikleri hiç gündemde yokken, anayasa reformu düzenlendik. Bunu tartışıp kitap haline de getirdik. Parlamenter sistemde aksayan yönler nelerdir diye düşündük. Siyasi Ahlak Kanunu çıkmalı diye teklifte bulunduk ama Davutoğlu’nun ömrü yetmedi. Yüzde 10 seçim barajını düşürülmesini istedik. Biz zaten oturup kanun teklifi vermişiz. Siyasi partiler yasasının tamamının değişmesini istiyoruz. Şöyle bir algı yaratıldı. Milletvekillerini millet seçiyor. Hayır efendim öyle bir şey yok. Millet, seçim listelerine oy veriyor. Biz ne diyoruz? Millet kendi vekilini seçebilmeli. Diyoruz ki? Yurtdışı seçim kanunu getirilsin. Onlar da kendi vekillerini seçsinler. Yurtdışından 2 milletvekili gelse ne kaybederiz. Bu yüzden bu kanunun teklifini de verdik. Yargı’nın bağımsızlığını bizde savunuyoruz. Bir partinin genel başkanı hakim tayin ettiğinde o yargıya bağımsız der misiniz?

FESİH YETKİSİ VAR MI YOK MU?

Ben Sayın Cumhurbaşkanı’nın istifa etmesini istemem. Sayın Cumhurbaşkanı hukukçu değil, ben de değilim. Fesih nedir ne değildir. Çok iyi biliyorum. TDK'nın sözlüğü, parlamentonun feshi diyor. Bu sözlük benim değil, devletin bir kurumuna ait bir sözlük. Bugün bir anayasa hukukçusunun attığı tweet var. Fesih, meclisin kendi iradesi dışında görev süresi dolmadan, görevine son verilmesi demektir. Vekil 4 yılda bir seçiliyor. Bir kişi diyor ki; kusura bakma fesh ediyorum diyor. Halkın seçtiği parlamentoyu bir kişi neden feshetsin? 550 milletvekilinin görevinin son bulmasını bir kişinin belirlemesine doğru bulmuyorum. Bu fesih yetkisi var mı var, mevcut anayasada var. :akın ben söylemiyorum. Bekir Bozdağ söylüyor 9 Ocak 2017’de, var diyor. MHP’li Mehmet Parsak, ‘cumhurbaşkanına tanınan böyle bir yetki var’ diyor. Ben mi söylüyorum. Hayır. TBBM Anayasa komisyonu başkanı söylüyor: sunduğumuz model ABD modelinin aynısıdır, ancak fesih yetkisini ekliyoruz. Şimdi merak ediyorum Sayın Cumhurbaşkanı ayrılacak mı? Ben merak ediyorum. Biz ağzımızdan çıkan kelimeleri tartarak söylüyoruz. İşin özü nedir? Görev süresi dolmadan Meclis’i fesh ediyorsun. Bugünkü anayasada var mı? Var. Ama gerekçeleri var. Yeni değişiklikte hiç bir gerekçe yok. Merak ediyorum, Sayın Cumhurbaşkanı bundan sonra ne diyecek?

 

2019 CUMHURBŞAKANI ADAYI OLACAK MISINIZ?

Koşullara bağlı. O donem gelir, CHP’nin yetkili organları toplanır, karar verilir.

Hayır çıkarsa hiç bir şey olmayacak. Herkes ertesi gün işine gidecek. Cumhurbaşkanı’nın durumunu tartışma konusu yapmayız. Onu biz seçmedik ki. Sayın Başbakan Yıldırım, Başbakan olarak kalmaya devam edecek. Erken seçim olmaz. Erken seçim ihtiyacı olursa, bu teklif olarak Meclis’e gelir, tartışılır, kendi iradesiyle karar alabilir.

“EVET ÇIKARSA VEBALİ ÇOK AĞIRDIR”

Evet’in vebali çok ağırdır. Bütün vatandaşlarıma söylüyorum. 80 milyonu tek bir kişiye emanet ediyorsunuz. Yabancı sermaye Türkiye’ye gelmez. Hiç kimsenin can ve mal güvenliği olmaz. Tek bir kişiye OHAL yetkisi veriyorsunuz. Annelere hep şunu söylüyorum: Freni olmayan bir otobüse çocuklarınızı bindirir misiniz?

EVET ÇIKMAZ

Hiç Evet’i düşünmeyin, Evet çıkmaz. Türkiye nereye gititği belli olmayan bir sürecin içine sokulur. Bir insanın hatasını bütün Türkiye öder. Bizim bütün siyasi planımız, demokrasi kazansın.

“AB ‘EVET’ ÇIKMASINI İSTİYOR”

Avrupalı Türkiye ile sağlıklı karar almıyor. AB’nin Türkiye’deki referanduma dahil olmasını doğru bulmuyorum. Avrupa Evet’e destek veriyor, Türkiye karışsın, büyümesin istiyorlar, kimse güçlü Türkiye istemiyor. Niye tam üyelik konusunda bize çifte standart uyguluyorlar. Evet çıksın diye yapıyorlar, amaçları Türkiye karışsın. Hollanda ile kavga ettiler. Kimin işine yaradı. Hollanda Başbakanı kazandı. Kim kaybetti? Hollanda ve Almanya’daki Türkler kaybetti. Kavgadan Hollanda’nın başbakanı kazandı. Suriye’de kim kaybetti? Türkmenler ve Türkiye. Sağ gösterip sol vururlar. Serbest vize vereceklerdi değil mi? Neden vermiyorlar? İsrail, ezanı yasakladı. Niye tepki göstermiyorlar? Niye ‘Ey İsrail’ demiyorlar? AB, uçuşlarda cihaz yasaklaması getirdi. Neden ‘Ey AB…’demiyorlar? Neden PYD’ye destek veren Putin’e karşı çıkmıyorlar? ‘Ey Kılıçdaroğlu’ diyorlar. Bir tek düşman beni buldular.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 09:01 29.03.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more