KHK nedir? Taşeron işçiler KHK ile kadroya alınacak!

KHK nedir, ne anlama gelir, ne işe yarar? Kanun Hükmünde Kararname nedir sorusunun cevabı taşeron işçilerin KHK ile kadroya alınacağı açıklamasının ardından merak edilmeye başlandı. İşte KHK hakkında bilinmesi gerekenler...

KHK nedir? Taşeron işçiler KHK ile kadroya alınacak!

Taşeron işçilerin kadroya alınması  yeni KHK çıkarılması ile birlikte gerçekleşecek. Vatandaşlar KHK nedir, KHK ne işe yarar sorularının cevabını merak ediyor. Türkiye uzun zamandır OHAL ile yönetiliyor bu süreçte hükümet tarafından çıkarılan KHK’lar ile birçok değişiklik yapıldı. İşe KHK nedir, ne işe yarar sorularının cevabı…

KHK NEDİR, NE İŞE YARAR?

Kanun hükmünde kararname ya da KHK genel tanım olarak yasama organının konu, süre ve amacı belirleyen bir yetki kanunu ile verdiği yetkiye veya doğrudan doğruya anayasadan aldığı yetkiye dayanarak, hükümetin çıkardığı, maddi anlamda kanun gücüne sahip, parlamentonun tasdiki ile şekli ve organik anlamda kanun gücünü kazanacak olan kararnamelerdir. Türkiye'de 1982 Anayasası'nın 87. maddesi ile, “Bakanlar Kuruluna belli konularda kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi vermek” TBMM'nin görev ve yetkileri arasında sayılmıştır.

Anayasa'nın 91. maddesinde de KHK çıkarma yetkisi verme hususu düzenlenmiştir.

Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinde son durum! Taşeron kadro için KHK çıkarılacak! İlginizi Çekebilir Taşeron işçilerin kadroya geçirilmesinde son durum! Taşeron kadro için KHK çıkarılacak!

Bu madde şöyledir:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi, Bakanlar Kuruluna kanun hükmünde kararname çıkarma yetkisi verebilir. Ancak sıkıyönetim ve olağanüstü haller saklı kalmak üzere, Anayasanın ikinci kısmının birinci ve ikinci bölümlerinde yer alan temel haklar, kişi hakları ve ödevleri ile dördüncü bölümünde yer alan siyasi haklar ve ödevler kanun hükmünde kararnamelerle düzenlenemez.”

Kanun hükmünde kararnameler, olağan ve olağanüstü olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Türkiye Cumhuriyeti'nde, Olağan Kanun Hükmünde Kararnameler, Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılmakta; bu yetki Bakanlar Kurulu'na Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından yetki kanunu ile verilmektedir. Temel haklar, kişi hak ve ödevleri ile siyasî hak ve ödevler hakkında düzenleme yapılamaz. Olağanüstü Kanun Hükmünde Kararnameler ise Cumhurbaşkanı başkanlığındaki Bakanlar Kurulu tarafından çıkarılmaktadır. Bunun için TBMM'nin yetki kanunu vermesine gerek yoktur. Uluslararası hukuktan doğan yükümlülükleri yerine getirmek şartıyla, her alanda düzenleme yapılabilir. Kanun hükmünde kararnameler hem meclis tarafından siyasi denetime hem de Anayasa Mahkemesi tarafından yargısal denetime tâbidirler.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...