KHK’da AKP’lilerin de kafası karışık: Anayasa Profesörü Burhan Kuzu dahi 15-16 Temmuz’u kapsadığını anlamamış!

AKP'li İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu, ‘15 Temmuz darbe girişimi ve devamı niteliğindeki eylemlerin bastırılması’ için hareket eden sivillere yargı zırhının hükümet kanadından yapılan açıklamaların aksine söz konusu düzenlemenin 15-16 Temmuz'a yönelik olduğunu söyledi. 8 dakika sonra da 15-16 Temmuz günlerini kapsamadığını, yeni darbe girişiminlerinde geçerli olacağını ima eden başka bir tweet attı.

KHK’da AKP’lilerin de kafası karışık: Anayasa Profesörü Burhan Kuzu dahi 15-16 Temmuz’u kapsadığını anlamamış!

Burhan Kuzu, olağanüstü hal (OHAL) uygulaması kapsamında çıkartılan 696 sayılı Kanun Hükmünde Kararname’de (KHK) geçen ‘Bir vatandaş, terör eylemlerini ve devamı niteliğindeki eylemleri bastırmak için harekete geçerse… yargılanmaz’ ifadeleri geçen maddeyle ilgili birbiriyle çelişen iki tweet atması ilgili maddenin, Anayasa Profesörü olan AKP’li vekil Burhan Kuzu tarafından dahi AKP’nin sözcüsü Mahir Ünal’ın açıklamalarıyla ters düşecek şekilde anlaşıldığını ortaya koydu.

İŞTE 8 DAKİKA ARA İLE ATILAN BURHAN KUZU’NUN TWEETLERİ
burhankuzu2

Kuzu, sosyal medya hesabı Twitter’dan yaptığı açıklamada KHK ile ilgili ‘işin özeti’ olarak “15 Temmuz benzeri bir darbe veya terör saldırısı yeniden gerçekleşirse, bu ihanete müdahale edecek vatandaşlarımız kanuni olarak koruma altına alınacak” ifadesini kullanırken attığı tweette ‘ysadece 15-16 Temmuz’u kapsadığını belirten tweeti attı. Kuzu, 8 dakika sonrası 15-16 Temmuz dışındaki yeni darbe girişimlerini de kapsadığını belirten aşağıdaki tweetini sildi.

burhankuzu1

HÜKÜMET DE ÇELİŞKİDE

Muhalefet partileri Türkiye Barolar Birliği TUSİAD gibi birçok kesimden tepki gören ve ‘iç savaş çıkartabileceği’ öne sürülen madde ile ilgili hükümet kanadından Kuzu’nun her iki beyanıyla da uyuşmayan açıklamalar yapılmıştı

AKP Sözcüsü Mahir Ünal, bu yasanın geleceğe yönelik bir af olmadığını savunarak “Yargı muafiyeti sadece 15-16 Temmuz’u kapsıyor” demişti.

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de düzenlemeye ilişkin şu açıklamayı yapmıştı:”Hangi vatandaş darbe önleme dışında bir başkasına işkence etmişse, yanlış bir fiilde, haksız bir fiilde, hukuka aykırı fiilde bulunmuşsa bunlar da yargılanacaktır ama buradaki kapsam darbeyi önlemeye yönelik fiiller kapsamındadır, tarih de 15 Temmuz, 16 Temmuz’dur.”

İlginizi Çekebilir 'Dehşete düştüm' diyen Feyzioğlu: İnsanlar sokakta birbirinin kafasına sıkacak

 

İlginizi Çekebilir Meral Akşener'den KHK uyarısı: Çok vahim sonuçları olabilir

 

İlginizi Çekebilir Hukukçulardan çok sert KHK tepkisi!

 

İlginizi Çekebilir CHP'li Tezcan'dan sert KHK eleştirisi: Anayasa Mahkemesi'ne götüreceğiz

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...