Sözcü Plus Giriş

Konya’da tepki çeken heykeller!

Konya'da Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, ilçedeki bazı dinlenme tesislerinde dikilen Nasreddin Hoca heykellerinin, Nasreddin Hoca'yı tam temsil etmediği ve yansıtmadığı için tepki gösterdi.

Güncellenme: 22:00, 17/07/2017
Konya’da tepki çeken heykeller!

Nasreddin Hoca’nın mezarının bulunduğu Nasreddin Hoca ismini duyuran Konya’nın Akşehir İlçesi’nde, Konya- Afyonkarahisar karayolundaki iki tesise yıllar önce Nasreddin Hoca heykeli dikildi. Özellikle Nasreddin Hoca’nın göle maya çalmasını tasvir eden heykel son günlerde sosyal medyada tepkilere neden oldu. Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya da bu iki tesisteki heykellerin Nasreddin Hoca’yı tam yansıtmadığını belirterek, tepki gösterdi.

FOTO: DHA

FOTO: DHA

Bu konuyu tesislerin işletme sahipleriyle görüşeceğini belirten Başkan Akkaya, Nasreddin Hoca heykellerinin her ticarethane veya yere dikilmesini doğru bulmadığını belirtti. Akkaya, şöyle dedi:

FOTO: DHA

FOTO: DHA

“Bugünlerde medyada, Nasreddin Hoca heykeliyle  ilgili konu var. D-300 karayolundaki tesislerde bulunan heykellerin, Nasreddin Hoca’ya benzemediği, tam temsil etmediği şeklinde. Bizlerde heykellerin Nasreddin Hoca’yı  tam yansıtmadığını düşünüyoruz, ilgili firma sahibi uyaracağız.”

FOTO: DHA

FOTO: DHA

Nasreddin Hoca’nın mesajlarının uluslararası boyutta yankı bulduğunu ve evrensel olduğuna dikkat çeken Akkaya, şunları söyledi:

”Hocamızın mesajları evrenselleşmiş, ulasıl değil, uluslararası boyutta yankı bulmuş, Avrupa, Kanada, Çin, Japonya, Türki Cumhuriyetleri’nde  evrensel kimlik haline gelen, filozof olan, İslam alemi olan hocamızı, küçültmemek, onun bu kimliğine  halel getirmemek için biraz daha dikkatle olmamız gerekiyor. Heykellerini yaparken ve gerekse temsili Nasreddin Hoca ile çeşitli şenliklere, etkinliklere her yere götürürsek, hocamızı küçültürüz. Ben Nasreddin Hoca torunlarına hizmet eden bir başkan olarak, Nasreddin Hoca’nın torunu olarak ricam; hocamızı küçültmeyelim, hocamızı her yere, temsili Nasreddin Hoca ile her yere götürmeyelim. Hocamızın mesajlarının anlam bulduğu o İslam niteliği yanlış giden toplumdaki olayları düzelmek adına, hocamız mizahı bir sanat olarak, eğitim metodu olarak kullanmış, aslı olan hocamızın gülümsetirken, düşündürmesi, yanlışlıkları düzeltmesi, olaylara duyarlı kalmasıdır.  Dolayısıyla bu tür heykelin her ticarethaneye, her  yere dikilmesini doğru bulmuyorum. Akşehir’e gelen misafirlerimiz  Gülmece Parkı’nda görecektir,  fıkralarımızı canlandıran heykellerimiz var. Orada hocamızın fiziki kimliği, o alimliği, filozofluğuna, kadılığına, halel getirmeyecek şekilde o fıkra canlandırması yapılmıştır. Örnek alınması gerekiyorsa burada görülebilir.”  DHA

FOTO: DHA

FOTO: DHA