Sözcü Plus Giriş

KPSS ÖABT sonuçları açıklandı! Öğretmen adaylarına ÖSYM’den müjde (TIKLA KPSS SONUÇ SORGULA)

Kamu Personeli Seçme Sınavı'ında bugün sonuç günü. ÖSYM KPSS sonuçlarını bugün açıklayacak. KPSS ÖABT sonuçlarını sorgulamak için sabırsızlıkla bekleyen adaylar sonuçların açıklanmasıyla internete akın etti. İşte ÖSYM'nin sonuç açıklama sistemi üzerinden açıklanan KPSS ÖABT sınav sonuçları...

Sozcu.com.tr
21:17 -
KPSS ÖABT sonuçları açıklandı! Öğretmen adaylarına ÖSYM’den müjde (TIKLA KPSS SONUÇ SORGULA)

ÖSYM tarafından çıklanması beklenen KPSS ÖABT sonuçları sonunda açıklandı ve öğretmen adayları geleceklerini şekillendirecek puanlara kavuştu. KPSS ÖABT sonuçlarını kontrol etmek isteyen adaylar Google üzerinde yoğunlukla “KPSS ÖABT sonuçları” hakkında aramalar yapmaya başladı. KPSS ÖABT sonuçlarını aşağıdaki link üzerinden ÖSYM Aday İşlemleri Sistemi’ne giriş yaparak görebilirsiniz…

KPSS ÖABT SONUÇ SORGULAMA

ÖABT KPSS SONUÇLARI NASIL KONTROL EDİLECEK?

Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr İnternet adresinden ve mobil uygulamalarından öğrenebileceklerdir. Sınav sonuç belgesi basılmayacak ve adayların adreslerine gönderilmeyecektir. Sonuç bilgilerinde adayların testlere verdikleri doğru ve yanlış cevap sayıları ve KPSS puanları yer alacaktır. İnternet sayfasında ilan edilen sonuç bilgileri adaylara tebliğ hükmündedir.

ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

KPSS Nedir?

 

Kamu Personel Seçme Sınavı ya da kısaca KPSS, Türkiye'de devlet kurumlarına personel alımı için ÖSYM tarafından hazırlanıp uygulanan bir sınavdır.  Daha önce memur alımı için yapılan Devlet Memurluğu Sınavı ya da kısaca DMS, 1999 yılında Kamu Personeli Yasası'nda yapılan düzenleme yapılarak Kurumlar İçin Merkezi Eleme Sınavı olarak adlandırılmış ve niteliği değiştirilmiştir. 2002 yılında yapılan isim değişikliği ile şimdiki adı olan KPSS ismini almıştır.

KPSS çatısı altında farklı kurumların ihtiyaçları doğrultusunda farklı sınavlar yapılmaktadır. KPSS çeşitleri şunlardır:

  • KPSS Lisans (Genel Yetenek-Genel Kültür, Eğitim Bilimleri)
  • KPSS Lisans (Alan Bilgisi)
  • KPSS Öğretmenlik Alan Bilgisi (ÖABT)
  • KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ön Lisans Düzeyi)
  • KPSS Ortaöğretim/Ön Lisans (Ortaöğretim Düzeyi)
  • KPSS Din Hizmetleri Alan Bilgisi (DHBT)

Bu sınavların dışında kamu kuruluşlarına engelli personel alımı için de EKPSS yapılmaktadır.

Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more