Kuleli Askeri Lisesi’nin akıbeti belli oldu! 15 Temmuz sonrası kapatılmıştı

Müze yapılacağı açıklanan Kuleli Askeri Lisesi'nin, Kara Harp Okulu Komutanlığı’na bağlandığı ve eğitim-öğretim faaliyetlerinde kullanılmak üzere planlamalar yapıldığı öğrenildi. Aydınlık gazetesinin haberine göre; Kuleli binası yeni eğitim öğretim döneminde Harbiyelilerin kullanımına açılacak.

Kuleli Askeri Lisesi’nin akıbeti belli oldu! 15 Temmuz sonrası kapatılmıştı

15 Temmuz darbe girişiminin ardından kapatılan Kuleli Askeri Lisesi binasının akıbeti belli oldu.

15 Temmuz FETÖ darbe girişiminin ardından 669 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile kapatılan askeri liselerin binalarının ne olacağı tartışma konusu olmuştu. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, kapatılan Kuleli Askeri Lisesi'nin tarihi binasının müze olarak kullanılacağını, 180 dönüm arazi için de çalışma yürütüldüğünü açıklamıştı. Askeri liselerde yeniden marş seslerinin duyulmasını isteyen komutanlar ve yurttaşlar ise, bu tarihi okulların müze yapılmasını eleştirerek yeniden açılması için nöbete başlamıştı. Dört askeri liseden biri olan Kuleli Askeri Lisesi binasının da durumu belli oldu.

Aydınlık gazetesinin haberine göre; Kuleli binası yeni eğitim öğretim döneminde Harbiyelilerin kullanımına açılacak. Önümüzdeki dönemde Kara Harp Okulu Hazırlık Sınıfı öğrencilerinin Kuleli'de eğitim alması planlanıyor. Kuleli'nin akıbetine ilişkin BİMER aracılığıyla Milli Savunma Üniversitesi'ne yönelttiğimiz soruya da “Kuleli Askeri Lisesi halihazırda MSÜ Kara Harp Okulu K.lığına bağlanmıştır. Eğitim ve öğretim faaliyetlerinde kullanılmak üzere planlamalar devam etmektedir” yanıtı verildi.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...