Reklamsız Sözcü

Bayram namazı nasıl kılınır? (2017 Kurban Bayramı) Bayram namazı kaç rekattır, hangi dualar okunur?

Bayram namazı nasıl kılınır, hangi dualar okunur yanıtı haberimizde. Kurban Bayramı için geri sayım sürüyor. Bayram öncesi kurban kesme hazırlıklarına başlayan inanan vatandaşlarımız, bir yandan da bayram namazı için merakla bekliyor. Peki Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır, bayram namazı kaç rekattır, hangi dualar okunur?

android-time 13:27
Bayram namazı nasıl kılınır? (2017 Kurban Bayramı) Bayram namazı kaç rekattır, hangi dualar okunur?
Bayram namazı nasıl kılınır, hangi dualar okunur yanıtı haberimizde. Kurban Bayramı için geri sayım sürüyor. Bayram öncesi kurban kesme hazırlıklarına başlayan inanan vatandaşlarımız, bir yandan da bayram namazı için merakla bekliyor. Peki Kurban Bayramı namazı nasıl kılınır, bayram namazı kaç rekattır, hangi dualar okunur?

Kurban Bayramı, bayram namazı ile başlayacak ve memlekette tüm camiler dolup taşacak. Bayram namazı nasıl kılınır haberimizden öğrenebilirsiniz. Kurban Bayramı’nız mübarek olsun. İşte bayram namazı nasıl kılınır, kaç rekattır, hangi dualar okunur sorularının cavabı…

Kurban Bayramı’na saatler kaldı. Yurdumuzun dört bir yanında bayram coşkusu şimdiden başladı. İnanan vatandaşlarımız kurban kesme heyecanının yanı sıra bayram namazı için de merakla bekliyor. Peki kurban bayramı namazı nasıl kılınır, hangi dualar okunur, bayram namazı kaç rekattır?

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Ramazan bayram namazı ile kurban bayramı namazı arasında kılınış farkı yoktur. Bayram namazı iki rekat olup niyet edip imama uyup kılacağımız bir namazdır. Kurban bayramı namazı nasıl kılınır ve bayram namazı kılınışı…

Önce “Niyet ettim vacip olan bayram namazını kılmaya, uydum hazır olan imama” diye niyet edilir.

“Sübhaneke” okunur.

Sübhanekeden sonra eller üç defa tekbir getirerek kulaklara kaldırılıp, birinci ve ikincide iki yana bırakılır. Üçüncü tekbirde ise eller bağlanır. İmam önce Fatiha, sonra bir zamlı sure okur ve beraberce rükuya gidilir.Rüku ve secdeler yapılarak ayağı kalkılır ve eller baglanır.

İkinci rekatta, imam önce Fatiha ve zamlı sure okur. Sonra iki el üç defa tekbir getirerek kaldırılır. Üçüncü tekbirde eller yanlara bırakılır. Dördüncü tekbirde elleri kulaklara kaldırmayıp, rükuya eğilinir. Daha sonra da secde yapılır.

Oturuşta imam ve cemaat, Ettehiyyatü, Allahümme salli, Allahümme barik ve Rabbena atina, Rabbena firli duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namaz bitirilir.

İLGİLİ HABERİl il bayram namazı saatleri 2017 (Kurban bayramı namazı saat kaçta?)İl il bayram namazı saatleri 2017 (Kurban bayramı namazı saat kaçta?)

BAYRAM NAMAZI’NIN KILINIŞI BİRİNCİ REK’AT 

1) Cemaat düzgün sıralar halinde imamın arkasında yer alır ve “Niyet ettim Allah rızası için Ramazan yada Kurban Bayramı namazını kılmaya, uydum imama” diye niyet eder.

2) imam “Allahu Ekber” deyip ellerini yukarıya kaldırınca. Cemaat de “Allahu Ekber” diyerek ellerini yukarıya kaldırıp göbeği altına bağlar.

İLGİLİ HABER2017 Kurbanlık fiyatları büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ne kadar? İnternetten kurban alımına dikkat!2017 Kurbanlık fiyatları büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ne kadar? İnternetten kurban alımına dikkat!

3) Hem imam, hem de cemaat gizlice “Sübhaneke”yi okur. Bundan sonra üç kere tekbir alınır. Tekbirlerin alınışı şöyledir:

Birinci Tekbir: imam yüksek sesle, cemaat da onun peşinden gizlice “Allahu Ekber” diyerek (iftitah tekbirinde oldugu gibi) ellerini yukarıya kaldırıp sonra aşağıya salıverirler. Burada kısa bir süre durulur.

ikinci Tekbir: ikinci defa “Allahu Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılıp yine aşağıya salıverilir ve burada da birincide oldugu kadar durulur.

Üçüncü Tekbir: Sonra yine “Allahu Ekber” denilerek eller yukarıya kaldırılır ve aşağıya salıverilmeden bağlanır.

4) Bundan sonra imam, gizlice “Euzü Besmele”, açıktan Fatiha ve bir sure okur .(Cemaat bir şey okumaz, imamı dinler)

5) Rüku ve secdeler yapılarak ayağa (ikinci rek'ata) kalkılır ve eller bağlanır.

İLGİLİ HABERTeşrik tekbirleri ne zaman getirilir? Teşrik tekbiri kaç defa tekrarlanır, nasıl getirilir?Teşrik tekbirleri ne zaman getirilir? Teşrik tekbiri kaç defa tekrarlanır, nasıl getirilir?

BAYRAM NAMAZI’NIN KILINIŞI İKİNCİ REK’AT 

6) imam gizlice Besmele, açıktan da Fatiha ve bir sure okur. Sure bitince imam yüksek sesle, cemaat da içinden

(birinci rek'atta oldugu gibi) üç kere daha tekbir alır, üçüncü tekbirden sonra eller bağlanmadan, dördüncü tekbir ile rükua varılır,.sonra da secdeler yapılarak oturulur.

7) Oturuşta; İmam ve cemaat, Ettehiyyatü, Allahumme salli, Allahumme barik ve Rabbena atina… duasını okuyarak önce sağa, sonra sola selam verip namazı bitirirler. Namazdan sonra hutbe okunur. Kurban bayramı namazının kılınışı da bunun gibidir. Sadece niyeti değişiktir.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 18:2031.08.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more