Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı ve Zafer Bayramı tatili birleşecek mi?

Kurban Bayramı ve Zafer Bayramı'nın arasında sadece bir gün olması tatilciler için uzun bir tatil ihtimalini doğrudu ve tatilcileri heyecanlandırdı. Kurban Bayramı ne zaman sorusunu soran birçok kişi bu soruya cevap arıyor. Kurban ibadetini gerçekleştirecek vatandaşlar da Kurban Bayramı'na hazırlıksız yakalanmamak için kalan zamanı değerlendirmek için önemli tarihleri merak ediyor. Peki Kurban Bayramı ne zaman kutlanacak? Kurban Bayramı tatili kaç gün olacak?

Kurban Bayramı ne zaman? Kurban Bayramı ve Zafer Bayramı tatili birleşecek mi?

Dini bayramlarımızdan olan Kurban Bayramı, ulusal bayramlarımızdan olan 30 Ağustos Zafer Bayramı ile yakın tarihlere denk geliyor. Bu tarih tesadüfü iki resmi tatilin birleşmesine neden olacak gibi görünüyor. Peki Kurban Bayramı ne zaman başlayacak? Kurban Bayramı bu sene 1 Eylül tarihinde kutlanacak, 31 Ağustos tarihi arefe olduğu için yarım gün tatil olacak, önceki gün ise 30 Ağustos Zafer Bayramı, yani resmi tatil… İşte uzayan tatil fırsatını değerlendirmek isteyenler için ayrıntılar ve bu seneki kurbanlık fiyatlarıyla ilgili yorumlar…

KURBAN BAYRAMI KAÇ GÜN TATİL OLACAK? TATİL UZAYACAK MI?

Kurban Bayramı normalde, arefe yarım gün olmak üzere 4 buçuk gün tatil oluyor. Arefeden önceki günün 30 Ağustos Zafer Bayramı olması sebebiyle tatil günü sayısının artması bekleniyor. Yarım gün olan arafe tatilinin tam güne çekilmesiyle 6 günlük bir tatilin ortaya çıkma ihtimali yüksek. Resmi makamlardan bu konuda gelecek açıklama merak ediliyor.

kurbanlik fiyatları ne kadar

KURBANLIK FİYATLARI NE KADAR?

Hayvancılık sektöründe ithalatta gümrük vergisinin düşürülmesi, dişi düve kesiminin yasaklanması ve et fiyatları tartışmasıyla birlikte, kurban bayramı öncesi kurbanlık fiyatları merak konusu oldu. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, dişi düve kesimine yasak getirildiğini ve kurbanlık olarak sevkine izin verilmeyeceğini açıkladı. Manisa Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kırlıoğlu, dişi düve kesiminin zaten yasak olduğunu, ancak yeniden gündeme getirilmesinin caydırıcı olacağını belirterek, kararı olumlu bulduklarını ifade etti. Ahmet Kırlıoğlu, “Böyle bir yasak zaten vardı, ama uygulanmıyordu. Bunun doğru bir karar olduğunu düşünüyoruz. Hayvan sayısının çoğalmasını sağlamalıyız. Normalde de düve kesilmemesi lazım. Dişi olmazsa üretimi yapamayız. Biz bunu baştan beri savunuyoruz” dedi. Canlı büyükbaş hayvanların ithalat gümrük vergisi yüzde 135’ten yüzde 26’ya düşürüldü. Karkas et ithalatında ise, yüzde 100- 225 arasında olan gümrük vergisi yüzde 40’a indirildi. Sektörde atılan bu adımlar yetiştiricilerin tepkisini çekti. Birlik Başkanı Kırlıoğlu, bu adımı talihsiz bir karar olarak yorumladı. Kırlıoğlu, “Et yurt dışında da pahalı. Yurt dışında da hayvan yok. Getirseler dahi çözüm olmaz. Çözüm, yerli üreticinin üretmesidir. Bizim desteklenmemiz lazım. İnsanlar hızla tarımdan, hayvancılıktan kaçıyor. Üreten kişi kalmadı. Piyasada küçükbaş bulamıyoruz. Girdi maliyetleri çok fazla. Sürekli ithalat kozunu kullanarak hayvan varlığımızı artıramayız” diye konuştu.

KURBANLIK FİYATLARI DAHA DA ARTABİLİR

Piyasada kuzu bulunamadığını dile getiren Kırlıoğlu, bu yıl kurbanlık fiyatlarının yüksek olacağını belirtti. Geçen yıla göre artış olacağını savunan Kırlıoğlu, “İnsanlar yetiştirdikleri hayvanları kurbanda pahalı olacak diye şimdi satmıyor. Fiyatlar yükselecek. Fiyatlar kurbanda cep yakacak.