Tercihler ne zaman yapılacak? ÖSYM 2017 LYS sonuçlarını yayınladı

LYS sonuçlarının yayınlanmasıyla öğrencilerin tercih heyecanı başladı. Tercihler ne zaman taban ve tavan puanları ne gibi sorular yanıt arıyor. YÖK'ün yayınladığı tercih robotu da tercih işlemleri öncesi öğrencilere destek olacak. İşte üniversite sıralamaları ve 4 yıllık üniversite puanlarıyla ilgili detaylar.

Tercihler ne zaman yapılacak? ÖSYM 2017 LYS sonuçlarını yayınladı

LYS sonuçları açıklandı ve öğrenciler biraz da olsa rahatladı. Sonuçların geç saatlere kalması öğrencilerin stres seviyeleri artırdı. Saat 20:45 dolaylarında LYS puanlarının açıklanmasından sonra bugün öğrenciler tercih konularına odaklandı. Sıralamalarına uygun bölümler hakkında ayrıntıları merak öğrenciler internete akın etti. YÖK tercih işlemlerinde adayların fikir edinebilmeleri için bir tercih robotu yayınladı. Tercih robotuna aşağıdaki link üzerinden ulaşabilirsiniz. Tercih kılavuzuna ve ÖSYM tarafından yayınlanan geçen senenin üniversite sıralamalarına haberin devamından ulaşabilirsiniz.

ÜNİVERSİTE TERCİH ROBOTU (YÖK)

LYS TERCİHLERİNDE NELERE DİKKAT EDİLMELİ?

LYS tercihleri 18 Temmuz tarihinde başlayacak ve 26 Temmuz tarihinde sona erecek. LYS tercihleri başlayana kadar birçok öğrenci tercih listesini belirlemeyi planlıyor. LYS tercihlerinde puandan ziyade sıralamaya dikkat edilmesi gerekiyor. Üniversitelerin en gözde bölümlerinin en düşük sıralamalarını aşağıdaki sıralamada bulabilirsiniz. İşte hukuk, mimarlık, mühendislik, tıp, öretmenlik programlarına başvurabilmek için gereken en düşük sıralamalar

Hukuk programlarına yerleştirme işlemlerinde,

En düşük 150 bininci (150.000)

Mühendislik programlarına yerleştirme işlemlerinde (Orman, Ziraat, Su Ürünleri Fakülteleri hariç, Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği programı dâhil)

En düşük 240 bininci (240.000)

Mimarlık programlarına yerleştirme işlemlerinde,

En düşük 200 bininci (200.000)

Tıp programlarına yerleştirme işlemlerinde,

En düşük 40 bininci (40.000)

Öğretmenlik programlarına yerleştirme işlemlerinde
(Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık programı dâhil)

En düşük 240 bininci (240.000)

TÜM ÜNİVERSİTELERİ PUAN VE SIRALAMALARI

Tüm üniversitelerin taban ve tavan puanları yayınlandı, 22 Haziran tarihinde bilgilendirme amacıyla yayınlanan listede ilgili detaylara ulaşabilirsiniz. Aşağıdaki linkten tercih kılavuzuna erişebilirsiniz.

ÜNİVERSİTE PUANLARI 2017

LYS’DE İKİ SORU İPTAL EDİLDİ

ÖSYM'nin internet sitesinden yapılan açıklamada şöyle denildi:
“LYS-1 Matematik Testinin Temel Soru Kitapçığındaki 75. ve 76. soruların Ortaöğretim İleri Düzey Matematik (9, 10, 11 ve 12. Sınıflar) öğretim programının ID.12.7.1.2 numaralı ‘Uzayda iki doğru; iki düzlem; bir düzlem ve bir doğrunun birbirlerine göre durumlarını belirler ve uygulamalar yapar’ kazanımı kapsamında olduğu ancak Ortaöğretim İleri Düzey Matematik 12. Sınıf Ders Kitabında Uzayda Doğru ve Düzlem ünitesinin bu kazanımları tümüyle kapsamadığı tespit edildiğinden bu iki sorunun değerlendirme dışı bırakılmasına karar verilmiştir”