Sözcü Plus Giriş

Malatya bayram namazı saat kaçta? Tüm Türkiye’nin bayram namazı saatleri (Kurban Bayramı 2017)

Bayram namazı saat kaçta? Malatya bayram namazı saati ve bayram namazı nasıl kılınır? İl il bayram namazı vakitleri, Bayram ne zaman başlıyor, ne zaman bitiyor? Tüm şehirlerin Bayram Namazı saatleri. Şehir şehir Kurban Bayramı namaz saatleri. İşte ayrıntılar...

17:44 -
Malatya bayram namazı saat kaçta? Tüm Türkiye’nin bayram namazı saatleri (Kurban Bayramı 2017)

2017 yılının Kurban bayramı geldi! İslam aleminin Kurban Bayramı bu sene 1 Eylül’de başlıyor 4 Eylül’de bitiyor. Bayram namazı bayramların ilk günün sabahında kılınır? Peki bayram namazı nasıl kılınır, bayram namazı saat kaçta kılınır? İşte Malatya bayram namazı saati ve il il bayram namazı vakitleri, Kurban bayramı ilgili faydalı bilgiler…

Malatya bayram namazı vakti: 06:35

İL İL BAYRAM NAMAZI VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

Malatya'nın Ünlü Camileri

Somuncu Baba Camii Minaresi ve Türbesi

Somuncu Baba Külliyesi içerisindedir. Bağlı bulunduğu esas cami yıkılmış, sonradan şimdiki cami yapılmıştır ancak eski caminin minaresi sağlam olarak durmaktadır. Kare kaideli kesme taş minarenin kapı alınlığında Hicri 1097 (M. 1686) tarihi okunmaktadır. Bu tarih ve kayıtlara göre minare Şeyh Hamit-i Veli Zaviyesi’nin orijinal minaresidir. Kare kaideden üçgen ve dikdörtgen pandantiflerle onaltı gen gövdeye geçilmektedir. Gövdede iki kuşak yer almaktadır. Tek şerefeli minare, konik külahla son bulmaktadır. Yapı 2,75 x 2,75 m alan üzerindedir.Darende İlçesi, Zaviye Mahallesinde bulunan cami ve minaresi ile aynı cami içinde yer alan Somuncu Baba Türbesi ve Balıklı Göl birliktelik taşır. Türbede yapım tarihine ait bilgi bulunmamakla birlikte, minaresi H. 1097 (M.1686) tarihlidir. Yapı 3139 m alan üzerindedir. Cami ortasında türbe yer alır. Türbede, Cumhuriyet devri ahşap işçiliğinden ibaret bir sanduka yer alır. Türbeyi içinde muhafaza eden cami Şeyh Hamit-i Veli Zaviyesi’ne ait caminin yıkılması ile
yerine bugünkü taş ve ahşap olarak inşa edilen bir camidir. Caminin güney yönünde dikdörtgen bir oda vardır. Burası, bugün kütüphane olarak kullanılmaktadır. Türbe içerisinde taş mimarili kabirler bulunmaktadır.

İLGİLİ HABEREn yeni en güncel bayram mesajları 2017 Kurban Bayramı mesajlarıEn yeni en güncel bayram mesajları 2017 Kurban Bayramı mesajları

Beşkonaklar Camisi

Sinema Caddesi, No: 23’te bulunan ev tahminen 1935-1940 yıllarına aittir. Yapıya ahşap dış kapıdan girilir. İki katlı yapının alt katında uzunca bir avlu ve etrafında iki oda mevcuttur. Avludan bahçeye çıkılır. Bahçe tarafından basit bir ahşap merdivenle ikinci kata çıkılmaktadır. Üst katta girift dört oda ve bahçeye bakan basit bir ahşap balkon yer alır.
Oda duvarları betonarme ile sıvanmıştır. Tavan ahşap hatıllı ve süsleme unsuru yoktur. Kapı ve pencereler değiştirilmiştir. Binanın üstü beşik çatılıdır. 2007-2008 yıllarında restorasyonu yapılmıştır. Binada; KUDEB ve Kent Araştırma Merkezi ile Turizm Enformasyon Merkez’i hizmet vermektedir. Yapı 224 m2 alan üzerindedir.

Ulu Cami

Şehir surunun içinde, Battalgazi – Meydanbaşı Mahallesinde,35 x 50 m. boyutunda olan bir yapıdır. Artuklu sanatının yatık dikdörtgen camileri yerine, derinliğine uzanan bir iç alana sahiptir. Ortada bir avlu ve çinilerle tezyin edinmiş bir eyvan görülür. Kendine özgü bir görünümü olan cami, zaman zaman bazı onarımlara, hatta kısmen değişikliklere uğramasına rağmen asıl formunu korumuştur. Son dönemde yapılan restorasyon sayesinde yıkılmaktan kurtarılmıştır.

BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR?

Bayram namazı bayramın ilk günü, güneşin doğmasından yaklaşık 50 dakika geçtikten sonra cemaatle birlikte kılınan namazdır. Bayram namazına, Allahuekber “Niyet ettim Allah rızâsı için vâcib olan Kurban Bayramı namazını kılmaya. Uydum imama.” denip niyet edilir.İmam, ellerini kulaklarına kaldırıp “Allâhuekber” diyerek tekbîr alıp ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve “Sübhaneke” duasını okunur. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır ki cemaat de aynısını yapar.
Ardından imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra imam, ellerini kulaklarına kadar kaldırıp “Allâhu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini göbek altında bağlar. Cemaat de aynısını yapar ve imamın okuduğu sûre ile âyetleri dinler. Ardından imamla birlikte rükû ve secde edilir.Ardından 2. rek’âta kalkılıp eller göbek altında bağlanır. İmam, sûre ve âyetleri okur, cemaat dinler. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Ardından, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahu Ekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imam ellerini kulaklarına kaldırıp “Allahuekber” diyerek tekbîr alır ve ellerini yana bırakır. Cemaat de aynısını yapar. Sonra, imamla birlikte rükû ve secde edilerek namaz bitirilir.
Sonra, imam minber’e çıkarak “Bayram hutbesi”ni okur. Hutbenin ardından dua edilir. Bayram namazının kılınışının akıllarda kalması için “İki salla bir bağla üç salla bir yat.” şeklinde bir tekerleme de yapılmıştır.

İLGİLİ HABERTeşrik tekbirleri ne zaman getirilir? Teşrik tekbiri kaç defa tekrarlanır, nasıl getirilir?Teşrik tekbirleri ne zaman getirilir? Teşrik tekbiri kaç defa tekrarlanır, nasıl getirilir?
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more