Sözcü Plus Giriş

Mersin’deki esrarengiz kazıya 5. kez girmeye çalıştı yine alınmadı!

Mersin’in Tarsus ilçesinde yaklaşık 1 yıldır devam eden gizemli kazının sırrı hala çözülemedi. Kazı alanına beşinci kez alınmayan CHP Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, "Her defasında burada ne olduğunu anlamaya çalışıyoruz. Millet adına soruyoruz ve millete ait tarihi eserlerin bilgisini alamıyoruz" dedi.

10:06 -
Mersin’deki esrarengiz kazıya 5. kez girmeye çalıştı yine alınmadı!

Mersin Tarsus'taki Kazı alanı, polisler tarafından günün her saati korunuyor. Ne zaman biteceğine dahil hiç bir bilgi verilmeyen kazı alanına girmek isteyen kişilere izin verilmiyor. Geçtiğimiz gün çalışmaları yerinde görmek isteyen Mersin Milletvekili Aytuğ Atıcı, beşinci kez gittiği kazı alanına yine alınmadı.

Resmi açıklama geldi

Kazıyla ilgili ilk resmi açıklama, Anadolu Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü öğrencisi Salim Sağ'ın, Başbakanlık İletişim Merkezi (BİMER) üzerinden Mersin Valiliği'ne 3 Ekim 2017'de yaptığı başvurunun ardından geldi. Tarsus Kaymakamlığı ve Mersin İl Kültür Müdürlüğü'nce, BİMER üzerinden yapılan 2 açıklamada, daha önce kaçak kazı yapılan bu alanda mimari olarak herhangi bir kültür varlığı bulunmadığı belirtildi.

Açıklamada, kazıda amorf durumda pişmiş toprak parçalarının bulunduğu ve incelemeye gönderildiği, ayrıca izin belgesi doğrultusunda kurtarma kazısının mevsimsel etkenler nedeniyle aralıklarla sürdürüldüğü, kültür dokusunun tespitine ilişkin çalışmaların devam ettiği bildirildi.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:36 04.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more