Meteoroloji tahminini değiştirdi! Kar yağacak mı?

Meteoroloji'nin dün sabah saatlerinde önümüzdeki hafta için yayınladığı tahminlere göre birçok şehrimiz yılbaşına, aralık ayında alışık olmadığımız sıcaklıklarla girecekti. Son dakika haberine göre Meteoroloji'nin yılbaşı gecesi için yaptığı tahminler tamamen değişti. Özellikle iç kesimlerdeki birçok şehrimizde kar bekleniyor. İşte yeni yıla karla girecek şehirlerimiz...

Meteoroloji tahminini değiştirdi! Kar yağacak mı?

Bir sıcak bir soğuk geçen Aralık ayının sonuna yaklaşan Türkiye, yeni yıla hazırlanıyor. Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü tarafından dün yapılan tahminlere göre yeni yıla girerken sadece Bayburt ilimiz kar haberi vardı, ancak son dakika verilerinde tahminler değişti ve sıcaklık değerleri düştü, yağmur beklenen bölgeler kara dönüştü. Meteoroloji’nin internet sitesinde yer alan haritalara göre; özellikle iç ve yüksek kesimlerimizdeki birçok şehrimizde 31 Aralık gecesi kar bekleniyor.

YILBAŞI GECESİ HANGİ ŞEHİRLERDE KAR YAĞACAK?

Bugün yurda giriş yapan yağışlı havayla beraber sıcaklıklar da bir miktar düşecek. Yurdun kıyı kesimlerinde yağmur bekleniyor fakat düşen sıcaklıkların etkisiyle 31 Aralık gecesi birçok ilimizde kar yağışı görülecek. İşte Meteoroloji’nin tahminlerine göre kar yağacak şehirlerimiz…

KARABÜK: 4 derece kar yağışlı
BOLU: -1 derece kar yağışlı
KÜTAHYA: 0 derece kar yağışlı
ESKİŞEHİR: 0 derece kar yağışlı
ÇANKIRI: 2 derece kar yağışlı
YOZGAT: 1 derece kar yağışlı
KAYSERİ: 1 derece kar yağışlı
SİVAS: 0 derece kar yağışlı
ERZURUM: 0 derece kar yağışlı
ARDAHAN: -7 derece kar yağışlı
KARS: -2 derece kar yağışlı
AĞRI: -1 derece kar yağışlı

Meteoroloji’nin dünkü yılbaşı hava durumu tahminleri;

Güncellenen hava durumu tahminleri;

kar-yagisi-son-dakika

3 BÜYÜK ŞEHRİMİZ İÇİN YILBAŞI HAVA DURUMU

Yılbaşı gecesi İstanbul parçalı bulutlu olacak ve gece sıcaklıklar en düşük 5 derece civarında seyredecek. İzmir’de de parçalı bulutlu bir hava hakim, en düşük sıcaklık değeri 6 derece olarak ölçülecek. Ankara’da ise sulu kar bekleniyor, gece sıcaklıklar 2 dereceye kadar düşecek.

 

kar-yagisi istanbul son dakika

BUGÜN HAVA NASIL OLACAK?

Yapılan son değerlendirmelere göre, yurdun batı ve iç kesimlerinin parçalı ve çok bulutlu, Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu’nun batı kesimlerinin yağışlı, diğer yerlerin az bulutlu ve açık geçeceği tahmin ediliyor. Genellikle yağmur ve sağanak, Batı Karadeniz’in iç kesimlerinde yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde karla karışık yağmur şeklinde olması beklenen yağışların; Kıyı Ege ile Çanakkale, Antalya’nın doğu ilçeleri ve Edirne’nin güney kesimlerinde kuvvetli (21-50 Kg/m2) olması bekleniyor. İç ve doğu kesimlerde bu sabah ve gece saatlerinde buzlanma ve don olayı ile birlikte yer yer pus ve sis hadisesi bekleniyor.

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığında önemli bir değişiklik beklenmiyor.
Rüzgarın ise genellikle güney yönlerden orta kuvvette esecek olan rüzgarın; Marmara, Ege, Batı Akdeniz ve İç Anadolu’nun güneydoğusunda yer yer kuvvetli (40-60 km/sa) olarak eseceği tahmin ediliyor.

 

İL İL HAVA DURUMU İÇİN TIKLAYINIZ…

 

Bazı illerde beklenen hava durumuyla günün en yüksek sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Parçalı ve çok bulutlu, akşam saatlerinden itibaren aralıklı yağmurlu 7
İstanbul: Parçalı ve çok bulutlu, öğle saatlerinden itibaren yağmurlu 14
İzmir: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; öğle saatlerinden sonra kuvvetli olması bekleniyor. 14
Adana: Parçalı, zamanla çok bulutlu, yarın (Cumartesi) sabah saatlerinde sağanak yağışlı 19
Antalya: Parçalı ve çok bulutlu, aralıklı sağanak yağışlı geçeceği tahmin ediliyor. Yağışların; doğu ilçelerde kuvvetli olması bekleniyor. 17
Samsun: Parçalı ve az bulutlu 17
Trabzon: Parçalı ve az bulutlu 17
Erzurum: Parçalı ve az bulutlu 5
Diyarbakır: Parçalı ve az bulutlu 14

ANTALYA’DA KIŞ ORTASINDA BAHAR

Türkiye'nin birçok bölgesinde kara kış yaşanırken Antalya'nın Gazipaşa ilçesinde 21 dereceyi bulan hava sıcaklığı, ilçede baharı yaşattı. Güzel ve güneşli hava ile tarlalar yeşillendi, bahçeler sarı ekşilik çiçekleriyle doldu. Bu durum ise en çok çocukları sevindirdi.

Gazipaşa Anaokulunun minik öğrencileri, öğretmenlerinin nezaretinde okullarının yanı başındaki ekşilik çiçekleri ile dolan tarlaya gelerek güzel havada ders yaptı. Çiçekler arasında oynayan, çiçek toplayan çocuklar yeni yıl ve bahar şarkıları söyledi. Güneşli havada çiçek toplamaktan son derece mutlu olduklarını belirten çocuklar, topladıkları çiçekleri anne ve babalarına götürdü.

son-dakika

Anaokulu Öğretmeni Aslıhan Çalık, Türkiye'nin birçok noktasında hüküm süren olumsuz hava koşullarını hatırlatarak, “Bugün hava çok güzeldi. Türkiye'nin birçok yerinde kar kış varken, insanlar bunlarla mücadele ederken biz burada bahar gibi bir havayı yaşıyoruz. Bu havada çocuklarımızı alarak etkinlik planımız dahilinde bahçeye geldik. Çocuklarımız ile çiçek topladık, ders yaptık, şarkılar öğrendik. Gayet güzel bir iklimde yaşamının mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.
Yeni yıl ve bahar şarkıları öğrenen miniklerin sevinci ise gözlerinden okundu. Minikler tüm Türkiye'nin yeni yılını çiçeklerle kutladı.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...