Sözcü Plus Giriş

Muharrem İnce’den yeni sınav sistemine tepki

Liselere yönelik yeni eğitim sisteminin AKP grubunda masaya yatırılmasına CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce'den tepki gösterdi. İnce, Bakan İsmet Yılmaz'a seslenerek "Kendisi oy aldığı insanlara, kendisini oraya getiren 'Resi'e değil Türk Milletine karşı sorumludur. Hepimizin çocuklarını ilgilendiren bir konuda Milli Eğitim Bakanı kapalı kapılar ardında konuşmalar yapamaz. Yapacaksa halkın huzurunda yapar. Milletin Meclisinin genel kurulunda yapar." dedi.

15:29 -
Muharrem İnce’den yeni sınav sistemine tepki

Liseye geçişte uygulanacak yeni sistemle ilgili çalışmalar sürüyor. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, AKP Meclis Grubu’nda milletvekillerine yeni sistemle ilgili bir sunum yaptı. Bakan basına kapalı yapılan toplantıda yeni sistemin ayrıntılarını paylaştı. Yeni eğitim sisteminin Meclis Genel Kurulu yerine AKP grubunda ele alınmasına ise CHP Yalova Milletvekili Muharrem İnce’den tepki geldi.

Kendisi de öğretmen olan İnce, yeni sınav sisteminin AKP’nin basına kapalı grubunda gündeme getirildiğini hatırlatarak “Dün, yaşamında eğitimle ilgisi kendi çocuğunun velisi olmaktan ibaret olan, bu konuda bilgisi, donanımı bulunmayan,  bulunduğu yerin sorunları kavrama ve anlatma yeteneğinden yoksun, gücünü sadece adamın adamı olmaktan alan Milli Eğitim Bakanı Sayın İsmet Yılmaz, her yıl 1 milyon 200 bin civarında öğrenciyi, gerçekte ise bütün ilkokul ve ortaokul öğrencilerinin geleceğini ilgilendiren ortaöğretim kurumlarına geçişle ilgili yapılan değişiklikleri AKP'nin kapalı grubunda, AKP milletvekillerine anlatmış… Türkiye'nin bugün yaşadığı sorunların temel nedeni işte tam olarak bu tavırdır. Bu tavırdır çocuklarımızın geleceğini çalan.” diye konuştu.

“BAKAN REİS’E DEĞİL MİLLETE KARŞI SORUMLUDUR”

Milli Eğitim Bakanı’nın bu ‘tavrının’ sadece bir partizanlık, sıradan bir partizanlık örneği olarak değerlendirilip unutulmaya bıralımayacağını belirten İnce “Bu soruna neden olan bir akıl tutulması halinin, kamuya karşı sorumlu olanın, kamu karşısında konumlanışının göstergesidir. Milli Eğitim Bakanı, hangi partiden seçilirse seçilsin, Türkiye Cumhuriyeti'nin Milli Eğitim Bakanıdır. Yönettiği bakanlık, babasının parasıyla kurulmuş, ya da sadece AKP'li olduğunu iddia edenlerin vergileriyle yatırım yapan, işleyen bir kurum değildir.  Orası bu milletin her bir ferdinindir ve ona nedenle de milletindir.  Kendisi oy aldığı insanlara, kendisini oraya getiren ‘Resi’e değil Türk Milletine karşı sorumludur. Hepimizin çocuklarını ilgilendiren bir konuda Milli Eğitim Bakanı kapalı kapılar ardında konuşmalar yapamaz. Yapacaksa halkın huzurunda yapar. Milletin Meclisinin genel kurulunda yapar.” dedi.

“YANLIŞ BİR MODEL OLDUĞU İÇİN KAPALI KAPILAR ARDINDAN ANLATILDI”

İnce sözlerini şöyle sürdürdü “Bu toplantıyı yapan kafa şunu iyi bilsin ki, biz çocuklarımızı sizin kapalı kapılar ardındaki projelerinize kurban etmeyiz.  Sayın bakan açıkladığın model sorunu çözen değil yeni sorunlara kapı aralayan bir model. O nedenle de yanlış. Yanlış olduğu için kapalı kapılar ardında kervanı yolda düzmeye çalışan adam gibi durmaksızın yeni açıklamalar yapıyorsunuz. Başlangıcı yanlış olan bir şeyi başlangıç noktasına geri dönmeden düzeltemezsiniz. Örneğin böyle bir modeli getirmeyi gündemine alan birinin ilk yapacağı şey sınavda soru sayısı şu kadar, şu kadar tercih yapılacağı değildir. Yapılması gereken önce eğitim bölgesini belirlemek ve buradaki okulları kamuoyuna açıklamaktır.  İnsanların buna göre planlama yapmalarına imkân vermektir. Böylesi büyük değişiklikler önce öğrencilerin, ailelerin, okulların planlamalarını etkilemeyecek biçimde gerçekleştirilmelidir. Bu acelenin nedeni nedir? Sorumun anlamsız olduğunun farkındayım. Çünkü karşımızda Milli Eğitim Bakanı olarak duran kişi “eğitimin amacı millî geliri artırmaktır, doğru mudur?” sorusunu sorup “evet” diyerek eğitim düşünce tarihinde “müstesna isimler” arasına geçip, üzerine tezler hazırlanması gereken şahsiyet düzeyine yükselmiş biridir. Ama şöyle de bir durum vardır: Yaşam, fazlalıkları eler. Kapalı kapılar ardında kendisine rol verilen bir Milli Eğitim Bakanı kendisinin gereksiz bir o kadar da fazlalık olduğunu kamuoyuna iletmiştir. Bu toplantı da bu gerçeği gösteren örneklerden biri olmuştur.”

Son güncelleme: 17:00 15.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more