Mustafa Çalışkan yönetti 1 ton eroin ele geçirildi

İSTANBUL Polisi, son yılların en önemli uyuşturucu operasyonlarından birine imza attı. Her gün 300 kilometre yol yaparak uyuşturucu üretmeye giden "Eroin doktorunu" Ormancı kıyafeti ile takip eden polis 1 ton Eroin ele geçirdi. Operasyonu İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan yönetti.

Mustafa Çalışkan yönetti 1 ton eroin ele geçirildi

İstanbul Emniyeti’ne bağlı Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nü harekete geçiren olay 2 ay önce yaşandı. Narkotik dedektifleri “Eroin Doktoru” olarak adlandırılan Rıfat B.’nin hergün sabah 5’te İstanbul Bahçelievler’den Sakarya Hendek’e gittiğini belirledi. Narkotik uzmanları, uyuşturucu imalatında 1998 yılında tutuklanan ve cezaevinde 15 yıl yattıktan sonra serbest kalan şüpheliyi takibe alındı. Fiziki takiplere, Rıfat B.’nin otomobiliyöe Lütfiyeköy mevkiine gittiği aracını burada park ettiği belirlendi. Daha sonra ise şüphelinin kendisini alan bir kişinin aracıyla bir tavuk çiftliğine gittiği anlaşıldı.

uyusturucu-487ASİT KOKUSUNDAN ANLAŞILDI

Uzman ekipler, fark edilmemek için ormancı kıyafeti giydi. Ekipler, orman işçisiymiş gibi 7 gün boyunca bölgede izleme çalışması yaptı. Bölgede yoğun asit kokusu belirlendi. Asit kokusundan şüphelilerin burada uyuşturucu imal ettiği değerlendirildi. Durum İl Emniyet Müdürü Mustafa Çalışkan’da anlatıldı. Bunun üzerine,  araştırmalar Dr.Mustafa Çalışkan’ın koordinasyonunda devam etti.

caliskan-ortaÇALIŞKAN YÖNETTİ

Mustafa Çalışkan, yeterli bilgi ve delil elde edilmesinin ardından operasyon için talimat verdi. Mustafa Çalışkan, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube’sinden Sorumlu İl Emniyet Müdür Yardımcısı Sinan Kökten ve Narkotik Şube Müdürü Tunç Kuş’la birlikte Sakarya’ya gitti. Çalışkan’ın yönettiği operasyonda Özel Harekat ekipleri ve Narkotik Polisi eş zamanlı olarak çiftliğe girdi. Eş zamanlı baskında Rıfat B.’nin de aralarında bulunduğu 7 şüpheli gözaltına alındı.

TÜNEL KAZMIŞLAR

Polisin aramalarında, şüphelilerin farklı biloklara geçmek için tüneller açtıkları tespit edildi.  Gaz maskeleri takan ekipler tünellere girdi. Eğitimli dedektör köpeklerin de kullanıldığı aramalarda, yeni beton atılmış bir alan bulundu. Beton kırılınca yeni bir tünel bulundu. O tünel de ise 1 ton Eroin ve düzenekler ele geçirildi. Şüphelilerin dikkat çekmemek için tavuk ve mantar üretilen çiftlikte 5 bin civciv bulundurduğu da anlaşıldı. Civcivlerin bir kısmının ölmüş olduğu belirtildi.

15 YILIN REKORU

Narkotik birimlerince ele geçirilen uyuşturucuların son 15 yılda karada ele geçirilen en yüksek Eroin olduğu öğrenildi. Gözaltına alınan şüpheliler Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü.  Ele geçirilen uyuşturucular ise Emniyet bahçesinde sergilendi.