Reklamsız Sözcü

Namaz vakitleri 28 Temmuz: Cuma namazı saat kaçta?

Bugün İslam alemi için büyük önem taşıyan cuma günü. Birçok kişi hazırlıklarını yapacak ve cuma namazına gidecek. Cuma günleri namaza getişmek için işlerini ayarlamak isteyen vatandaşlar cuma namazı saat kaçta sorularına cevap arıyor. Cuma namazı saat kaçta kılınacak?

android-time 09:39
Namaz vakitleri 28 Temmuz: Cuma namazı saat kaçta?
Bugün İslam alemi için büyük önem taşıyan cuma günü. Birçok kişi hazırlıklarını yapacak ve cuma namazına gidecek. Cuma günleri namaza getişmek için işlerini ayarlamak isteyen vatandaşlar cuma namazı saat kaçta sorularına cevap arıyor. Cuma namazı saat kaçta kılınacak?

Müslümanlar için haftanın en önemli günü olan mübarek cuma günü geldi. İslam alemi bir cuma gününe daha erişmenin mutluluğunu yaşarken cuma namazı saat kaçta sorusunun cevabı merak ediliyor. Cuma namazı saat kaçta kılınacak? Bugün cuma namazında hangi hutbe okunacak? İşte günün namaz vakitleri listesi ve cuma günleri dolup taşan bazı camiler…

İL İL NAMAZ VAKİTLERİ İÇİN TIKLAYIN

CUMA HUTBESİ 28 TEMMUZ

Diyanet tarafından yayınlanan 28 Temmuz Cuma tarihli hutbenin başlığı,”Yaratan, yaşatan, hidayet veren Allah’tır” hutbeye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Cuma hutbesi için tıklayın

CUMA NAMAZI KAÇ REKATTIR?

Cuma namazı dört rekât ilk sünnet, iki rekât farz ve dört rekât son sünnet olmak üzere on rekâttır.

CUMA NAMAZI NASIL KILINIR?

Cuma namazı, Cuma günü camide öğle namazı vaktinde cemaatle kılınır. Önce ilk sünnet tıpkı öğle namazının ilk sünneti gibi kılınır. Sünnetin ardından imam-hatip minbere çıkarak oturur. Müezzin, iç ezanı okur. Ezandan sonra imam-hatip kalkarak iki kısımdan oluşan hutbeyi okur. Hutbede cemaati dinî konularda bilgilendirici ve yönlendirici konuşma yapar. Hutbe okunduktan sonra imam-hatip minberden inerek cemaatin önüne geçer ve cemaate iki rekât Cuma namazı kıldırır.
İmam-hatip, Cuma namazının farzına ve cemaate imam olmaya, cemaat de Cuma namazına niyet eder. Tıpkı cemaatle kılınan sabah namazı gibi iki rekât Cumanın farzı kılınır.
Cuma namazında imam-hatip, Fatiha ve zamm-ı sûreyi sesli olarak okur.
Cuma namazının farzı kılındıktan sonra, cumanın son sünneti kılınır. Bu sünnet, öğlenin ilk sünneti gibi kılınır. Böylece Cuma namazı tamamlanmış olur.

CUMA GÜNÜ YOĞUN İLGİ GÖREN BAZI TARİHİ CAMİLER

HİSAR CAMİSİ – İZMİR

NURUOSMANİYE CAMİSİ-İSTANBUL

HACI BAYRAM CAMİİ – ANKARA

 

CUMA GÜNÜNÜN ÖNEMİNİ BELİRTEN HADİS-İ ŞERİFLER

Cuma günü, kuşlar, vahşi hayvanlar birbirine, “Selam size, bugün Cumadır” derler. (Deylemi)

Cuma diğer Cumaya kadar ve fazladan üç gün içinde işlenen günahlara kefaret olur. Çünkü iyi bir amel işleyene on kat sevap verilir. (Taberani)

Dört gecenin gündüzü de gecesi gibi faziletlidir. Allahü teala, o günlerde dua edenin isteğini geri çevirmez, onları mağfiret eder ve onlar bu günlerde bol ihsana nail olurlar. Bunlar: Kadir gecesi, Arefe gecesi, Berat gecesi, Cuma gecesi ve günleri. (Deylemi)

Cuma günü gusleden kimsenin günahları affolur. (Taberani)

Cuma günü sabah namazından önce, “Estağfirullahelazim ellezi la ilahe illa hüvel hayyel kayyume ve etubü ileyh” okuyanın, deniz köpüğü kadar da olsa, bütün günahları affolur. (İbni Sünni)

Cuma günü veya gecesi ölen mümin, şehid olur, kabir azabından kurtulur. (Ebu Nuaym)

Ana-babanın kabrini, Cuma günleri ziyaret eden kimsenin günahları affolur, haklarını ödemiş olur. (Tirmizi)

Cuma gecesi Yasin suresini okuyanın günahları affedilir. (İsfehani)

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more