Sözcü Plus Giriş

Nuriye Gülmen için flaş karar

KHK ile işten atıldıktan sonra açlık grevine başlayan ve bir süre sonra da tutuklanan akademisyen Nuriye Gülmen ve öğretmen Semih Özakça'nın yargılandığı davanın 5'inci duruşmasında, Gülmen'in tutukluluk halinin devamına karar verildi.

17:05 -
Nuriye Gülmen için flaş karar

OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile kamu görevinden ihraç edilen ve işlerine dönmek amacıyla açlık grevine başlayan Gülmen ve Özakça’nın “silahlı terör örgütüne üye olmak”, “terör örgütü propagandası yapmak” ve “Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” suçlarından yargılandığı davanın 5. celsesi tamamlandı.

Ankara 19. Ağır Ceza Mahkemesince Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları Kampüsü’ndeki duruşma salonunda görülen davaya hakkında ev hapsi kararı verilen tutuksuz sanık Semih Özakça ile tutuksuz sanık Acun Karadağ katıldı. Tutuklu sanık Nuriye Gülmen ile tedavi gördüğü Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nin tutuklu odasından SEGBİS aracılığıyla bağlantı kuruldu. Bağımsız Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka ile bazı CHP’li milletvekilleri de duruşmayı takip etti.

Davanın öğleden önceki kısmında söz hakkı verilen duruşmanın savcısı, geçen celse vermiş oldukları mütalaayı esas itibariyle tekrar ettiğini ifade ederek, dosyada toplanmamış delilin kalmamış olması ve sanıkların delilleri karartma ve kaçma şüphesi olmaması unsurlarını göz önünde bulundurarak tutuklu sanık Gülmen’in adli kontrol şartı ile tahliyesine karar verilmesi talep etmişti. Öğleden sonraki kısımda söz hakkı verilen ve esas hakkındaki mütalaaya karşı savunma yapan sanık avukatları, müvekkillerinin suçsuz olduklarını öne sürerek tahliye talebinde bulundular.

Mahkeme heyeti, beyanların alınmasının ardından ara kararını açıklamak üzere duruşmaya yaklaşık 1 buçuk saatlik ara verdi. Verilen aranın tamamlanmasının ardından ara kararını açıklayan mahkeme heyeti, “kuvvetli suç şüphesinin bulunması”, “atılı suçun vasıf ve mahiyeti ile suç için kanunun öngördüğü cezanın miktarını” gözönünde bulundurarak tutuklu sanık Nuriye Gülmen’in tutukluluk halinin devamına karar verdi. Mahkeme, duruşmayı 1 Aralık’a erteledi.

TAHLİYE İÇİN UMUTLU OLDUĞU GÖRÜLEN GÜLMEN BU HAFTA İŞİME İADE EDİLEBİLİRİM DEMİŞTİ

 

Duruşmada Nuriye Gülmen, tanık ifadelerine bir şey diyeceği olmadığını belirterek, tahliye talebi ile ilgili ek söz istedi.

Konuşmasında tahliyesini talep eden Gülmen, “Bu hafta içinde yeni bir gelişme oldu. Bu hafta OHAL Komisyonunda işe iade talepleri ile ilgili ilk kararlarını vermesi bekleniyor. Bu ilk kararlardan birinin bizim kararın olması bekleniyor. Bu hafta içinde işe iade edilebilirim. İşime iade edildiğim takdirde tutuklu koşullarda tedavi istemiyorum. Buradaki hekimlerle sağlıklı bir iletişim kuramıyorum” diye konuşmuştu. Ajanslar

Son güncelleme: 10:31 06.12.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more