Otofaji nedir? Otofaji ne demek? Ahmet Edip Uğur ne demek istedi?

Otofaji kelimesinin anlamı Balıkesir Belediye Başkanı Edip Uğur'un sözlerininin aradından merak ediliyor. Edip Uğur'un Görevinden ve AK Parti'den istifa ederken "Değişim ve yenilenme süreci AK Parti'de bir otofajiye dönüşmektedir" demesi üzerine vatandaşlar Otofaji nedir, ne demek sorularının yanıtını google üzerinde aramaya başladılar. Peki Otofaji ne demek?

Otofaji nedir? Otofaji ne demek? Ahmet Edip Uğur ne demek istedi?

Otofaji (otofagositoz) kelimesinin anlamı hücrenin yaşlanmış ve bozulmuş yapılarının, hücrenin kendi lizozomu tarafından sindirilmesi anlamına geliyor. Otofaji Antik Yunaca ‘kendisini yemek’ anlamına geliyor. İşte otofaji hakkında detaylı bilgi…

OTOFAJİ

Otofaji kelimesini ilk kez Belçikalı biyokimyager Christian de Duve 1963’te kullandı. Mayanın içinde bulunda otofaji ile ilgili genler 1993’te keşfedildi ve bu çalışma Japon araştırmacı Yoşinori Ohsumi’nin 2016 Nobel Tıp Ödülü’nü almasını sağladı.

Antik Yunanca “kendisini yemek” anlamına gelen otofaji sayesinde hücreler, gereksiz ve işlevsiz kalan unsurlarından düzenli bir şekilde arınıp onları geri dönüştürebiliyor.

Hücre açlık çektiğinde kendi proteinlerini üretmek, kendisindeki bilgiyi açığa çıkarmak için gerekli olan aminoasitlerini bulmakta ve enerji üretmekte zorluk çekecektir. Her şey planladığımız gibi gitmediğinde nasıl biz strese giriyorsak, aynı şekilde hücre de işler planladığı gibi gitmediğinde, gerekli olan proteinlerini üretemediğinde ya da proteinlerinin, DNA’sının yapısını bozan kimyasallara maruz kaldığında planladığı faaliyetler engellenmiş olacak ve bu durum hücre için stres yaratacaktır.

Bu stres karşısında hemen yok olmak yerine hücreler, mitokondri gibi kendine ait organelleri yiyerek bir süre kendilerine enerji sağlıyorlar (mikro-otofaji). Ancak şartlar düzelmiyorsa programlı olarak kendilerini öldürüyorlar. (makro-otofaji).

Ahmet Edip Uğur kimdir? Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur istifa etti! İlginizi Çekebilir Ahmet Edip Uğur kimdir? Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur istifa etti!