Ramazan ne zaman başlayacak? İlk oruç hangi gün tutulacak? (2017)

İslam alemince 11 ayın sultanı olarak kabul edilen Ramazan önümüzdeki günlerde başlayacak. Ramazan'ın ilk günü ne zaman? İlk oruç ne zaman tutulacak? İlk iftar ve ilk sahur saat kaçta? Ramazan Bayramı ne zaman? İşte inananlar tarafından heyecanla beklenen Ramazan hakkında merak edilenler...

Ramazan ne zaman başlayacak? İlk oruç hangi gün tutulacak? (2017)

Ramazan yaklaştıkça tam olarak hangi gün başlayacağı merak edilmeye başlandı. Diyanet işleri tarafından hazırlanan dini günler takvimine göre Ramazan 27 Mayıs 2017’de başlayacak. İlk oruç 27 Mayıs günü tutulacak. Son oruç ise 24 Haziran Cumartesi günü tutulacak ve 25 Haziran Pazar günü bayram kutlanacak. 27 Haziran Pazartesi günü ise Ramazan Bayramı sona erecek. Pazartesi günü ve salı günü memurlar ve bazı iş yerleri izinli olacak.

İFTAR VE SAHUR SAAT KAÇTA YAPILACAK

İlk iftar İstanbul’da 20:33’te yapılacak, sahur ise 3:36’da yapılacak. Ankara’da ise ilk iftar 20:15’te yapıluırken sahur 3:27’de yapılacak. İzmir’de ilk iftar 20:33’te yapılırken ilk sahur 3:59’da yapılacak. İftar her gün ileri doğru gidecek, en kısa oruç Ramazan’ın ilk günü tutulacak.

RAMAZAN BAYRAMI NASIL KUTLANIR?

Ramazan Bayramı, Ramazan ayı boyunca tutulması farz kılınan orucun da sonunu ifade eder. Ramazan Bayramı'nın ilk günü aynı zamanda Şevval ayının birinci günüdür ve bu günde oruç tutulmaz.
Ramazan Bayramı'nın ilk gününde camilerde bayram namazı kılınır. Bayram namazını yalnız erkekler kılar. Bayram namazından sonra ise hutbe okunur. Bayram boyunca müslümanlar eş, dost, akraba ziyaretleriyle birbirlerinin bayramını kutlarlar. Bu ziyaretler esnasında genellikle kolonya, tatlı ve şekerlemeler ikram edilir.
Bayramda bakımlı ve temiz olmak adettendir. Herkes en yeni kıyafetlerini giymeye çalışır. Ramazan bayramında çocuklara ailelerin bütçesi elverdiğince yeni kıyafetler alınır. Bazı büyükler ellerini öpen çocuklara hediye veya harçlık verirler. Çocuklar ufak gruplar halinde kapı kapı dolaşarak şekerleme toplarlar. Müslümanlar zekat görevini bu bayramda yerine getirirler.

TERAVİH NASIL KILINIR?

2017 Ramazan ayında ilk Teravih namazı 26 Mayıs 2017 gecesinde kılınacak. Teravih Namazı dini bir terim olarak, Ramazan ayında, yatsı namazı ile vitir namazı arasında kılınan nafile namaz demektir. Teravih namazını dört rekatta bir selam vererek kılmak caiz ise de, iki rekatta bir selam vererek kılmak daha faziletlidir. Bu namazın her dört rekatının sonunda bir miktar oturulup dinlenmek müstehaptır. Bu dinlenmelerde tehlil (la ilahe illallah demek) ve salavat ile meşgul olunması uygundur.
Teravih namazının evde 8, 10, 12, 14, 16 veya 18 rekat kılınması halinde de sünnet yerine getirilmiş olur. Ancak cemaate iştirak etmeye çalışmak daha iyidir.

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...