İlk oylar sınır kapılarında ve hava limanlarında atıldı

Yurt dışı seçmen kütüğüne bağlı vatandaşların 16 Nisan’da yapılacak referandum için oy verme işlemine bugün sabah saat 08.00’den itibaren başlandı. Havaalanları ve sınır kapılarında ilk oylar sandıklara atıldı.

İlk oylar sınır kapılarında ve hava limanlarında atıldı

Atatürk Havalimanı'nda ilk oyu kullanan ve Ukrayna'da bir özel şirkette genel müdürlük yapan
Zafer Özbey “ Vatandaşlık görevimizi yaptık. İnşallah hayırlı olur” dedi.
sandiklarhavalimani8801Yüksek Seçim Kurulu'nun belirlediği seçim takvimine göre; oy verme işlemi yurtdışındaki temsilciliklerde 9 Nisan’a, gümrük kapılarında ise 16 Nisan'a kadar devam edecek.

En büyük sınır kapısı olan Atatürk Havalimanı'nda sabah erken saatlerden itibaren sandık kurulları önünde oy vermek amacıyla kuyruğa giren vatandaşlar uçaklarına yetişebilmek için de zaman zaman sıkıntılı anlar yaşadılar. Saat 08'de başlayan oy verme işleminden önce sandık kurullarındaki görevliler önce toplu halde ayağa kalkarak ant içtiler, daha sonra da sandıkları balmumu ile mühürlediler. Gidiş ve geliş terminallerindeki 12 ayrı sandıkta da daha sonra oy verme işlemi başladı.

OYUNLARI BAŞLARINA GELSİN

Bu arada Hollanda'da doğup büyüyen ve 5 günlük bir tatil için Türkiye'ye gelen Aysel Aydın ise, Hollanda yaşanan olaylar için “ Oyunları başlarına gelsin. Allah kötülerden korusun” dedi. Aydın,  “Her geldiğimde Türkiye'yi ilerlemiş güzel görüyorum. Hayırlısı olsun, diyorum. Allah herkese fırsat versin, kötülere fırsat vermesin. Hollanda'daki olaylardan fazla etkilenmedim. Doğma büyüme oralı olduğum için çok güzel bir bağımız var herkesle . Oyun olduğunu düşünüyorum. Oyunları başına gelsin diyorum” diye konuştu.

ADNAN MENDERES’TE İLK OYLAR ATILDI

Türkiye genelinde 16 Nisan’da yapılacak olan anayasa değişikliği referandum oylaması bugün itibariyle sınır kapılarında başladı. İzmir Adnan Menderes Havalimanında oylama için 4 sandık kuruldu.
16 Nisan’da gerçekleştirilecek olan anayasa değişikliği referandum oylaması bugün itibariyle sınır kapılarında başladı. Sınır kapılarında 16 Nisan tarihine kadar devam edecek olan oylama için, İzmir Adnan Menderes Havalimanında da 24 saat açık 4 sandık kuruldu. Oy verme işleminin ilk gününde İzmir Adnan Menderes Havalimanı Dış Hatlar Terminalinde oy vermek isteyen gurbetçi vatandaşlar, sandık başında yapılan gerekli kontrollerin ardından oylarını kullandı. Giden yolcu bölümünde kurulan 2 sandıkta şu saate kadar 69 vatandaşın oy kullandığı belirtildi.
Oy kullanan vatandaşlar sonuçların vatana millete hayırlı olmasını diledi.

KAPIKULE’DE SANDIKLAR KURULDU

Anayasa değişikliği için 16 Nisan’da yapılacak olan referandum öncesinde Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı sınır kapılarında oy verme işlemi bu sabah başladı. Referandum için Yüksek Seçim Kurulu tarafından Kapıkule’ye 3, Hamzabeyli, İpsala, Dereköy Sınır Kapılarına 1’er sandık kuruldu. Halk oylamasında seçmenler ‘evet’ veya ‘hayır’ yazılı oy pusulası üzerine ‘tercih’ yazılı mührü basarak şeffaf sandıklarda oy kullandı.

Önümüzdeki 16 Nisan’da yapılacak Anayasa referandumu için Trakya Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü’ne bağlı Kapıkule Sınır Kapısı’nın giriş, çıkış ve gar bölümlerine birer sandık kuruldu. Kapıkule’nin yanı sıra İpsala, Hamzabeyli ve Kırklareli’nin Dereköy Sınır kapılarına YSK tarafından birer sandık kuruldu. Saat 08.00’dan itibaren giriş-çıkış yapanlar bu sandıklarda referandum için oy kullanmaya başladı. Sadece yurt dışı seçmen kütüğüne kayıtlı seçmenlerin oy kullandığı sınır kapısında ilk oyu kullanan Jak Karako, yurt dışında yaşadığını ve vatandaşlık görevini yerine getirmek için referandumda oy kullandığını söyledi. Yapılan kimlik kontrolünün ardından kartondan yapılan oy kabinine giren Karako, ‘evet’ ile ‘hayır’ yazılı oy pusulasına ‘tercih’ yazılı mühürle oy kullanarak şeffaf sandığa atarak ilk oyu kullandı.

Sınır kapılarında Anayasa referandumu için oy kullanma işlemi 16 Nisan Pazar günü saat 17.00’ye kadar devam edecek. İHA DHA

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...