Reklamsız Sözcü

RTÜK’ten Beyaz TV’ye Rasim Ozan Kütahyalı cezası

Beyaz TV'de yayınlanan Derin Futbol programında ağza alınmayacak sözler sarf eden Rasim Ozan Kütahyalı için kanala para cezası ve 5 kez program durdurma cezası verildi.

Deniz AYHAN
android-time 13:15
RTÜK’ten Beyaz TV’ye Rasim Ozan Kütahyalı cezası
Beyaz TV'de yayınlanan Derin Futbol programında ağza alınmayacak sözler sarf eden Rasim Ozan Kütahyalı için kanala para cezası ve 5 kez program durdurma cezası verildi.

RTÜK, Rasim Ozan Kütahyalı’nın Boşnak vatandaşlara yönelik tepki çeken sözlerine ilişkin kararını verdi. Beyaz TV’de yayınlanan Derin Futbol isimli programa Kütahyalı’nın sözleri nedeniyle kanala, 5 kez program durdurma cezasının yanı sıra para cezası da verilmesini kararlaştırdı. Karar oy birliğiyle alındı.

Programa, RTÜK kanununu 8. Maddesinin B bendindeki “Irk, dil, din, cinsiyet, sınıf, bölge ve mezhep farkı gözeterek toplumu kin ve düşmanlığa tahrik edemez veya toplumda nefret duyguları oluşturamaz” maddesinden ceza verildi. Kanala 5 kez program durdurma ve yüzde 5 idari para cezası uygulanmasına karar verdi. Bu durumda Beyaz TV'ye geçtiğimiz ayki reklam gelirinin yüzde beşi oranında ceza uygulanacak.

“HERKESİN DİKKATE ALMASI GEREKEN KARAR”

RTÜK'ün CHP'li üyesi İsmet Demirdöğen, toplumun hassasiyetleri ve taleplerinin dikkate alınarak bu kararın verildiğini söyledi. SÖZCÜ'ye konuşan Demirdöğen, RTÜK'ün nefret söylemine karşı bu duruşu bütün yayın kuruluşları tarafından dikkate alınmalı, örnek olmalıdır. Bu ciddi bir duruştur. Toplumda dil din ve inanç farklılıkları üzerinden nefret söylemi geliştirenlere ders olacak bir karardır. Herkesin bu kararı dikkatle takip etmesini diliyorum” dedi.

“ÖRNEK OLSUN”

Kararla ilgili BBCTürkçe’ye konuşan RTÜK Üyesi İlhan Taşçı, “Bu, toplumda nefret duygusu oluşturabilecek, ötekileştirici bir söylem. Bu sözler, toplumsal infial yarattı. Yaptırım kararı oy birliğiyle alındı. Diğer yayıncılara da örnek oluşturacak bir karara imza atmak istedik” dedi.

CHP İstanbul Milletvekili Barış Yarkadaş haberi şöyle duyurdu;

baris-rtuk

BEYAZ TV VE SABAH’TAN KOVULDU

Rasim Ozan Kütahyalı, canlı yayında Boşnaklar için sarf ettiği çirkin sözlerden sonra önce Beyaz TV’den ardından da köşe yazarlığı yaptığı Sabah gazetesinden kovulmuştu.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 14:0327.11.2017
SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more