Rusya Afrin’e Ankara’nın izniyle mi girdi?

Suriye'de PKK terör örgütünün uzantısı YPG-PYD kontrolündeki bölgeye bu hafta Rus askerlerinin girmesi, Türk kamuoyunu karıştırdı. Ancak Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan bir açıklama, Rus askerlerinin Afrin'e Türkiye'nin bilgisi dahilinde girip girmediği konusunda soru işaretleri yarattı. Rusya'dan yapılan açıklamada, askerlerin "Suriye'deki ateşkesi izleme mekanizması" çerçevesinde bölgeye yerleştiği açıklandı.Ancak Moskova'dan Afrin'deki Rus tanklarına neden PYD-YPG bayrakları asıldığı ve Rus generallerinin üniformalarının kollarında neden YPG-PYD arması dikildiği ise açıklanmadı.

Rusya Afrin’e Ankara’nın izniyle mi girdi?

Rus askerlerinin yerleştiği Afrin’den dün de Türkiye’ye ateş açılıp bir asker şehit edildi. Bunun üzerine Dışişleri Bakanlığı da, Rusya’nın Ankara Büyükelçiliği maslahatgüzarını Bakanlığa davet ederek olayı protesto etti.
“Neden protestonun Rus diplomata yapıldığı” konusundaki soru işaretleri ise, bizzat Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hüseyin Müftüoğlu tarafından yapılan açıklamada yanıt buldu.
Müftüoğlu, “YPG-PYD kontrolünde olduğu söylenen bir bölgeden Türkiye’ye yönelik bir saldırı söz konusu. Ancak Rusya ile varılan anlaşma çerçevesinde bu bölgedeki ihlalleri izlemeden Rusya sorumlu olduğu için Rus Maslahatgüzarı çağrılmış ve bu hususlar kendisine aktarıldı” dedi. Ancak Müftüoğlu’nun açıklamasında hemen ardından gelen cümle, “Ruslar’ın Afrin’e yerleşmesinden Ankara’nın haberi yok muydu?” sorusunu ortaya çıkardı. Müftüoğlu, ” Rus Maslahatgüzarın gelmesi vesilesiyle Afrin’de Rus askeri unsurlarının yer almasına ilişkin husus hakkında görüşlerimiz tekrar aktarıldı” dedi.
Bu diplomatik cümleden de, Ankara’nın Afrin’deki Rus askeri varlığı konusundaki “rahatsızlığını” Moskova’ya ilettiği mesajı çıktı.

Rusya'ya şehit tepkisi İlginizi Çekebilir Rusya'ya şehit tepkisi