Sözcü Plus Giriş

Sayaç okuyuculara ‘köpekten korunma’ eğitimi

Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce illerindeki elektrik dağıtım şirketi SEDAŞ’ta, 7 çalışanı köpek ısırınca şirket kolları sıvadı. Şirket, sahada görev yapan ekiplerini 'köpek'eğitimine tabi tuttu. Köpek psikolojisi anlatıldığı kursta, köpek saldırılarıyla karşılaşmamak için 'nasıl hareket edilmesi gerektiği' öğretiliyor.

13:08 -
Sayaç okuyuculara ‘köpekten korunma’ eğitimi

SEDAŞ yetkililerince, Sakarya, Kocaeli, Bolu ve Düzce de toplam 45 ilçe, 766 köy ve 1344 mahallede, 1 milyon 600 bin sayacın yerinde okunduğunu ve özellikle kırsalda sayaç okuma ekiplerinin köpek saldırısına uğradığı ve 2016 yılında 7 çalışanın değişik yerlerinden ısırıldığı bildirildi. Bunun üzerine, SEDAŞ elektrik dağıtım sektöründe iş sağlığı ve güvenliği eğitimleri konusunda sektörde bir ilke imza atarak, köpek saldırılarıyla karşılaşmamak için nasıl hareket edilmesi gerektiği konusunda personelini eğitime tabi tutuyor. Eğitimlerde, SEDAŞ çalışanlarının köpeklerle iletişim kurma yolları öğretiliyor.

FOTO:İHA

FOTO:İHA

“SEDAŞ personeline uzman eğitimcilerden, köpek eğitimi”

SEDAŞ çalışanları eğitimde; köpeklerin cinsleri, davranış biçimleri, neden saldırgan olabildikleri, çıkardıkları ses ve vücut dilleri ile ne anlatmak istedikleri hakkında, köpeklerin bulunduğu bir ortamda görevlerini güven içinde yapabilmelerini sağlayacak doğru davranışların ve köpekleri tedirgin edecek yanlış hareketlerin neler olduğu ve bu hareketlerden kaçınarak, onların güvenlik alanına girmemeleri gerektiği hakkında bilgileniyor. Ayrıca psikolojisi bozuk köpeklerin saldırısına uğradıklarında da kendilerini nasıl koruyabilecekleri hakkında uzman eğitimcilerden uygulamalı bilgiler alıyorlar.

FOTO:İHA

FOTO:İHA

“Personele, köpek saldırılarında ne yapacakları öğretildi”

Eğitime katılan SEDAŞ saha ekibi görevlileri, köpek saldırılarında ne yapacaklarını öğrendiler. Uzman eğitimciler, SEDAŞ çalışanlarına eğitimlerde, köpeğin avlanma içgüdüsünü harekete geçirmemeleri için köpek gördüklerinde, kaçmamaları gerektiği, nasıl davranmaları ve ne yapmaları gerektiği ayrıntılarıyla anlatılıyor. Çalışanlara ilk şeyin, önce sakin olmak ve tedirginlikle oluşan ani hareketlerden, köpekle göz göze gelmekten kaçınmak olduğu anlatılırken, köpeğin saldıracağı düşünülüyorsa, geri çekilmenin doğru olacağı ancak bunu kaçarak yapmamak gerektiğine dikkat çekiliyor.

FOTO:İHA

FOTO:İHA

Köpeğin bulunduğu bölgeye girildiğinde, kendi bölgesinden kişiyi uzaklaştırmak isteyeceği ve gövde gösterisi yapacağı, bu nedenle ilgilenmemek ve en önemlisi, onları kışkırtacak bir hareket yapmamak, sadece yola devam edip, rahat hareket etmek gerektiği vurgulanıyor. Bu eğitimlerde, köpeklerin tehdit görmediklerini anladıklarında ilgilerini yitirip kişilerin peşini bıraktıkları anlatılıyor. SEDAŞ çalışanlarının sahadaki psikolojilerini destekleyecek eğitimleri sürdürüyor.

(İHA)

Son güncelleme: android-time 13:13 14.08.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more