Sözcü Plus Giriş

Silo operasyonu… Türkiye’ye getirilecek…

Terör örgütü PKK'nın Suriye'deki yapılanması olan PYD'nin silahlı kanadı YPG'nin başını çektiği Suriye Demokratik Güçleri'nin (SDG) eski sözcüsü Türkmen komutan Talal Silo'nun Cerablus'ta Özgür Suriye Ordusu'na (ÖSO) sığındığı ortaya çıkmıştı. Silo'nun Türkiye'ye sığınmak istemesi üzerine ise güvenlik güçleri harekete geçti. Silo'yu Türkiye'ye getirmek için operasyon başlatıldı.

08:33 -
Silo operasyonu… Türkiye’ye getirilecek…

Cerablus'ta ÖSO ve Türk güvenlik güçlerince karşılanan Silo'nun Türkiye'ye getirilmesi içni çalışma başlatıldı. Olası bir suikast tehlikesine karşılık gizli bir operasyonla Türkiye'ye getirilmesi için harekete geçilen Talal Silo'nun, Türkiye'den sığınma ve can güvenliği için güvence istediği öğrenildi.

GAZİANTEP’E GÖTÜRÜLDÜĞÜ İDDİA EDİLMİŞTİ

SDG yetkilileri, kendilerinden kaçan Silo’nun, sorgulanmak üzere Gaziantep'e götürüldüğünü açıklamışlardı.

TÜRKMEN KÖKENLİ ESKİ ALBAY

Suriye’deki İç savaştan önce Suriye ordusunda albay rütbesinde görev yapan 1965 doğumlu Talal Silo, Çobanbey-Elbeyli bölgesinden Türkmen kökenli bir Suriye vatandaşı olarak tanınıyor. Talal Silo, Suriye'de savaş başladıktan sonra Halep vilayetinin kuzeyinde Selçuk Tugayı'nı kurdu. Bu tugay, Türkmen kenti El Rai (Çobanbey) çevresinde konuşlandı ancak şehir Ocak 2015'te IŞİD’in eline geçti. Selçuk Tugayı, Ağustos 2015'te muhalif Devrimciler Ordusu'na katıldı. Ekim 2015'te ise SDG'nin bir parçası oldu.

İLGİLİ HABERO isim YPG'den kaçıp ÖSO'ya sığındıO isim YPG'den kaçıp ÖSO'ya sığındı

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 08:41 16.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more