Reklamsız Sözcü

‘Siyasette daha fazla yer alın ve daha kararlı olun’

CHP lideri, Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Adalet Kurultayı’nda dün kadın ve gençlerle buluştu. Kadın ve gençlerin çadırlarını ziyaret eden Kılıçdaroğlu, “Daha fazla siyasette yer alın. Daha kararlı olun. Sizin mücadeleniz demokrasi mücadelesi olacak” dedi.

android-time 09:13
‘Siyasette daha fazla yer alın ve daha kararlı olun’
CHP lideri, Tarihi Gelibolu Yarımadası’ndaki Adalet Kurultayı’nda dün kadın ve gençlerle buluştu. Kadın ve gençlerin çadırlarını ziyaret eden Kılıçdaroğlu, “Daha fazla siyasette yer alın. Daha kararlı olun. Sizin mücadeleniz demokrasi mücadelesi olacak” dedi.

Adalet Kurultayı'nın 2. gününe dün sabah 06.00'da başlayan CHP lideri, “Çanakkale destanı başka bir destanı yazdı, o da Kurtuluş Savaşı destanıydı. Türkiye bağımsızlığını kazandı. Şehitlerimiz bizlere güzel bir Türkiye'yi emanet etti. Biz de çocuklarımıza güzel bir Türkiye vermeliyiz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Çanakkale Savaşları'na sahne olan tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki Kocadere kamp alanında düzenlenen Adalet Kurultayı'nın ikinci gününe sabah saat 06.00'da başladı. Konakladığı karavandan çıkan Kılıçdaroğlu, alanda dağıtılan “buğday aşı” çorbasından içerek, 57. Alay'a Saygı Yürüyüşü başlattı.

Çanakkale Savaşları sırasında Yarbay Mustafa Kemal'in, düşman çıkarmasını haber alınca 57'nci Alayı Conkbayırı'na gönderdiği ve ‘Size taarruzu değil ölmeyi emrediyorum' sözleriyle tarihe geçen 25 Nisan 1915 sabahı, Kılıçdaroğlu ve beraberindekilerin yürüyüşüyle adeta yeniden yaşandı. 6 kilometrelik mesafeyi yaklaşık bir saatte kateden Kılıçdaroğlu, Atatürk Anıtı'na çelenk koydu, saygı duruşunda bulunuldu.
kilicdarioglu-1

Kılıçdaroğlu şunları kaydetti:

“TARİHİMİZİ İYİ BİLMELİYİZ”

57. ALAY, sabah buğday çorbasını içti, üzüm hoşafı ve yarım ekmekle kahvaltısını yaptı, bugün geldiğimiz yoldan buraya geldi.

Atatürk onlara ‘Ben size taarruz etmeyi değil ölmeyi emrediyorum' dedi ve 57. Alay bu topraklarda son buldu.

ÇANAKKALE destanı Çanakkale'nin geçilmez olduğunu bize anlattı ve bir başka destanı yazdı. O destan Kurtuluş Savaşı destanıydı. 26 Ağustos'ta Büyük Taarruz başladı ve 30 Ağustos'ta Türkiye bağımsızlığını bir anlamda düşmanları denize dökerek kazandı.

Tarihimizi iyi bilmeliyiz. EĞER bize güzel bir Türkiye bıraktılarsa bu güzel Türkiye'de hepimiz adalet içinde beraber yaşamalıyız. Bu güzel Türkiye'de hepimiz birlikte, huzur içinde yaşamalıyız. Adalet Kurultayı'mızın teması da budur. Mehmetçiğimizi anladık, andık, komutanlarımızı andık. Onlar hayatlarını verdiler, bizler çocuklarımıza güzel bir Türkiye'yi vermeliyiz.

KIRIK BUĞDAY ÇORBASI İÇTİ, 6 KİLOMETRE YÜRÜDÜ

Kılıçdaroğlu dün sabah saat 05.30'da kamp alanında bir bardak kırık buğday çorbası ve bir bardak hoşaf aldı.

kilicdarioglu-corba

Ardından 57'nci Alay Vefa Yürüyüşü güzergahında yürüdü. Bir süre çorba ve hoşaf bardağını yudumlayarak yürüyen Kılıçdaroğlu için yoğun güvenlik önlemi alındı. Beyaz gömlek ve siyah kumaş pantolon giyip spor ayakkabıyla yürüyen Kılıçdaroğlu, 6 kilometrelik yolu 1 saatte katetti.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

SIRADAKİ HABER
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp more