15 Temmuz programı son anda değişti CHP boykot kararı aldı

TBMM'de bu gece yapılacak programda son dakika değişikliği yapıldı. Değişiklikle, Erdoğan dışında diğer siyasi parti liderlerinin konuşmaları programdan çıkarıldı. CHP, bu değişikliğin ardından programa katılmama kararı aldı.

15 Temmuz programı son anda değişti CHP boykot kararı aldı

Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığının ev sahipliğinde 15 Temmuz darbe girişiminin birinci yıl dönümü nedeniyle bu gece Ankara’da bir dizi tören düzenleniyor. ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü Anma Törenleri Gece Programı' başlığını taşıyan programa göre 1. Meclis binası önünden gece başlayacak yürüyüş, TBMM Tören Alanı'nda son bulacak.  Burada saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez ve Ahmet Hamdi Akseki Camisi İmamı Ali Tel tarafından Kuranı Kerim ve dua okunacak. Program, saat 04.50'de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’ndaki camide kılınacak sabah namazıyla devam edecek.

davetiyeSON DAKİKA DEĞİŞİKLİĞİ… PROTOKOL KONUŞMALARI ÇIKARILDI

Programda gece bölümü için siyasi partilere gönderilen davetiyede ‘protokol konuşmaları' başlığı altında bir bölüm bulunuyor ve burası için “TBMM'de grubu bulunan ve temsil edilen siyasi parti grup başkanları”
ifadesi yer alıyordu. O bölümün bugün saat 13:00’da toplanan ve 14:30’da sona eren Meclis Özel oturumunun ardından programdan çıkarıldığı belirtildi. Yani gece programında sadece TBMM Başkanı İsmail Kahraman ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın konuşacağı açıklandı.

CHP TEPKİ GÖSTERDİ

CHP de bu değişikliğin ardından programa katılmama kararı aldı.

Kılıçdaroğlu 15 Temmuz özel oturumunda Erdoğan'a yüklendi İlginizi Çekebilir Kılıçdaroğlu 15 Temmuz özel oturumunda Erdoğan'a yüklendi
Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan, TBMM'de düzenlediği basın toplantısında kendilerine TBMM başkanlığı tarafından üç tane davetiye gönderildiğini belirterek, birincisinin 6 Temmuz tarihinde bildirildiğini söyledi.Tezcan, “Bu davetiyelerin bir numaralı olanı 6 Temmuz’da bildirildi. Bu davetiye sadece bugün saat 13.00 de özel oturuma çağrı yapan davetiye. Sonra basından bir başka program daha öğrendik. Bu haber 12 Temmuz tarihlerinde basında yazıldı. Biz buna derhal itiraz ettik, karşı çıktık. ‘TBMM eklentilerinde, TBMM himayesi dışında bir toplantı yapılamaz' dedik. TBMM'de resmi programı olur. ‘Ana muhalefet partisini dışarıda bırakacak bir program yapılamaz' dedik. Meclisi, milleti bölmeyin dedik.

Meclis Başkanı, bizim bu açıklamamızdan sonra alelacele bu programı gönderdi. Bu programda siyasi parti başkanlarının konuşma yapacağı program. Ne zaman göndermiş 13 Temmuz'da. Açık biçimde 02.32 TBMM'de grubu bulunan partilerin başkanlarının konuşma yapacağı söyleniyor. Biz bunun üzerine bu programa katılacağımızı ifade ettik. Çünkü biz TBMM'yi milletin meclisi olarak biliyoruz ve görüyoruz” ifadelerini kullandı.

“KONUŞMASINDAN KORKMUŞLAR”

Tezcan, akşam TBMM'deki programda Cumhurbaşkanı ve TBMM Başkanı'nın konuşacağının söylendiğini aktararak, “Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından korkmuşlardır. Gizlenen gerçeklerin söylenmesinden ve ifşa edilmesinden korkmuşlardır. Halkın 15 Temmuz’unu Sayın Kılıçdaroğlu bugün TBMM konuşmasında dillendirmiştir. Halkın 15 Temmuz’unu unutturulma çabalarına imkan vermeyeceğiz. Bu program değişikliğinden sonra bugün Meclis'teki programa Sayın Genel Başkanımız katılmayacaktır. Bizim gerçeği ifade etmemizden korkuyorlar” dedi.