Alanya’da orman yangını, evler tahliye edildi

Antalya'nın Alanya İlçesi'nde sabah saatlerinde başlayan orman yangını, 10 hektarlık alanda etkili oldu. Yangına karadan ve havadan müdahale sürerken sıcak hava ve rüzgar, müdahaleyi güçleştirdi. Yangına müdahale eden 1 arazöz ve işçilerin alevlerin ortasında kaldığı ve telsiz bağlantısının kesildiği belirtildi, çevredeki 15 ev ise tahliye edildi. Gece saatlerinde kontrol altına altına alınan yangını söndürme çalışmalarında biri şoför, 4 itfaiye erinin hafif şekilde yaralandığı öğrenildi.

Alanya’da orman yangını, evler tahliye edildi

Alanya merkeze yaklaşık 1 saat uzaklıktaki Sapadere Kanyonu Cinaliler mevkiinde bugün saat 10.00 sıralarında bilinmeyen nedenle orman yangını çıktı. Sıcak hava ve rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangına karadan ve havadan müdahaleye başlandı. 1 amfibik uçak ve 4 helikopter havadan alevlere müdahale ederken, 32 arazöz, 3 dozer ve işçiler de bölgeye hareket etti. Çevre ilçelerden de itfaiye ve Orman İşletme Müdürlüklerine bağlı ekipler destek için yangın noktasına yönlendirildi.

FOTO:İHA

FOTO:İHA

ŞİDDETLİ RÜZGAR ÇALIŞMALARI ETKİLEDİ

Toros Dağları’nın zirvesindeki yangının 10 hektarlık bir alanda etkili olduğu belirtilirken, şiddetli rüzgar karadan yangına müdahale edilmesini olumsuz etkiledi. Uçak ve helikopterler aralıksız yangın bölgesine sorti yaparak havadan su bıraktı.

Foto: DHA

Foto: DHA

EVLERE YAKLAŞTI

Yangın bölgedeki yerleşim yerlerine 100 metre kadar yaklaşırken, burada oturanlar yangının büyümesi ihtimaline karşılık tahliye edildi. Yangın noktasına jandarma ekipleri de sevk edilirken, bölgeye ulaşımı sağlayan karayolu güvenlik amacıyla kapatıldı.

Foto: DHA

Foto: DHA

Yangına müdahale için olay yerine giden bir arazözün alevlerin içinde kaldı. Alevlerin ortasında kalan ekiple telsiz bağlantısının kesildiği, ekiplerin bölgeye ulaşmaya çalıştığı kaydedildi. Yangının hızla büyümesi nedeniyle tedbir amaçlı çevredeki 15 ev boşaltıldı. Yangının kontrol altına alınmaya çalışıldığı ancak rüzgarın çalışmaları olumsuz etkilediği belirtildi..

FOTO:İHA

FOTO:İHA

KARA EKİPLERİ AŞAĞI ÇEKİLDİ

Alanya Sapadere Kanyonu yakınlarında başlayıp sıcak hava ve rüzgarın da etkisiyle büyüyen yangın yerleşim yerlerine kadar ulaştı. Sapadere’nin zirve kısımlarındaki ormanlık alanda başlayan yangın dağın eteklerine kadar yayıldı. Zirvede yangına müdahale eden kara ekipleri ise şiddetlenen yangından dolayı aşağı çekildi. Kara ekipleri yangının çevreye yayılmasını engellemek amacıyla müdahaleyi sürdürüyor.

Foto: DHA

Foto: DHA

YARALANAN 1 İŞÇİ HASTANEYE SEVK EDİLDİ

Zirvede ise bir arazözün yangın içerisinde kalarak kullanılmaz hale geldiği ve 1 işçinin yaralanarak hastaneye sevk edildiği belirtildi. Arazözün yandığı bölgeye ise 4 ambulans sevk edildi. Yangına iş makineleri de müdahale etti. Yangın söndürme çalışmaları yoğunlukla havadan devam ederken, jandarma ekipleri bölgeye giden yollarda sivillerin geçişine izin vermiyor.

“KAÇIN TALİMATI GELDİ”

Alanya Belediyesi söndürme ekibinde görevli Ali Rıza Uyar, “Bize 2 saat önce yangın ihbarı geldi. Buraya geldik. Yangın son derece büyüdü ve bize ‘kaçın’ talimatı geldi. Bizim yapacağımız bir şey kalmadı. Yukarıda bir arazöz kalmış. Doğru mu, yanlış mı bilemiyoruz. Sonra biz aşağı tarafa kaçtık ve bize ‘bekleyin’ talimatı verdiler. Şu an burada hazır olarak bekliyoruz. Tahminen 20 hektar alan yangından etkilendi” dedi.

Foto: DHA

Foto: DHA

GAZİPAŞA SINIRINA DAYANDI

Yangının etkili olduğu Sapadere Mahallesi’nde 5 ev tamamen yandı, 15 ev yangından zarar gördü, 20 ev de jandarma tarafından boşaltıldı. Yangın Fakırcalı Mahallesi’ni de aşıp Gazipaşa’nın Yeniköy Mahallesi sınırına kadar geldi. Yangının yaklaşık 10 kilometrelik bir alanda etkili olduğu belirtildi. Bölgede yangının devam ettiği, sıcak esen rüzgarın da etkisiyle yer yer yangının yayıldığı görüldü. Sapadere bölgesinde ekipler yerleşim yerlerinin bulunduğu bölgedeki yangını kontrol altına alırken, yüksek kesimlerde yangının devam ettiği kaydedildi.

Foto: DHA

Foto: DHA

“HERKES KORKU İÇİNDE”

Sapadere Mahalle Muhtarı Hasan Ünal, “Yangın saat 10.30 sıralarında başladı. Çok kısa sürede ormanlık alandan yerleşim alanına indi. Ekipler müdahale etti ama yetersiz kalıyor. Sıcak hava ve rüzgar var. Şu an Gazipaşa’ya kadar yangın yayıldı. Bizim mahallemizde 5 ev kül oldu. 15 ev yangından zarar gördü, birçok evi de jandarma boşalttı. Çalışmalar devam ediyor. Korkuyoruz, herkes korku içinde. Evlerimize çıkamadığımız için korku içinde aşağıda bekliyoruz” dedi.

Foto: DHA

Foto: DHA

GAZİPAŞA’YI KÜL VE BULUT KAPLADI

Alanya Sapadere Kanyonu mevkiinde çıkan orman yangının etkileri komşu ilçe Gazipaşa’da da hissedildi. Yangın nedeniyle yayılan kızıl bulutlar Gazipaşa semalarını kapladı. Bulutlarla birlikte küller de ilçeye yayıldı. Market işletmecisi Yüksel Bulut, “Alanya’da çıkan yangının etkilerini bizler havanın öğle saatlerinde kapanıp kül olarak üzerimize yağmasıyla hissettik” dedi.

ORMAN GENEL MÜDÜRÜ ÜZMEZ: MÜCADELE DEVAM EDİYOR

Alanya’da çıkan orman yangınıyla ilgili açıklama yapan Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez, yangının saat 10.00 sıralarında başladığını belirtirken, ekiplerin 10.15’te yangına müdahaleye başladığını söyledi. Yangına, 4 uçak, 8 helikopter, 45 arazöz, 6 dozer, 30 mühendis, 200 orman işçisinin mücadele ettiğini anlatan Üzmez, “Yaklaşık 12.30 civarında etrafını çevirdik. Ancak 13.00 civarında, saatte 55 kilometreyle ters bir rüzgar anafor oluşturdu, etrafındaki bir itfaiyemizi yakarak, bir işçimizi yakarak o bölgede yangın tekrar patladı. Yaralı işçimizin sağlık durumu iyi. Yaralı başka arkadaşımız yok. Rüzgar halen devam ediyor. Türkiye’nin bütün ekiplerini buraya sevk ettik. Türkiye çok sıcak, mevsim normallerinin üzerinde. Bugün 13’üncü yangına müdahale ediyor. Birçok yerde yangınlarımız var. Mücadele devam ediyor. Antalya’daki yangında can veya mal güvenliği açısından bir risk yok” dedi.

‘KAÇIN TALİMATI YOK, ARKADAŞLARIMIZ YANMA PAHASINA ÇALIŞIYOR’

Yangının yerleşim yerlerine ulaşması riskini bertaraf ettiklerini ve yangını kontrol altına alma çalışmalarının devam ettiğini kaydeden İsmail Üzmez, hava kararmadan bunu başarmaya çalışacaklarını vurguladı. Alanya’daki yangınla ilgili basında çıkan orman işçilerine ‘kaçın’ talimatı verildiğiyle ilgili haberlere de tepki gösteren İsmail Üzmez, “Bizim arkadaşlarımız yanma pahasına kaçmamıştır. Bunu da düzeltmem gerekiyor. Vatandaşımızın burnu kanamasın, canına, malına zarar gelmemesi için çalışıyoruz” diye konuştu.

‘BÜTÜN GÜCÜMÜZLE MÜDAHALE EDİYORUZ’

Bölgenin açık alan olduğunu ve rüzgarın her şeyi etkileyebileceğine işaret eden İsmail Üzmez, şöyle dedi:

“Yanıcı materyal çok. Rüzgar, nem bunları etkileyecek. Rüzgar 50 kilometre/saat, nem yüzde 19’larda. Önlemler alıyoruz. Can siperane çalışmalarımız devam ediyor. Cana ve mala zarar gelmemesi için önlemimiz var. 3 köyün önünde herhangi bir ev, bağ, bahçe yanmasın, herhangi bir insana zarar gelmemesi için tedbir aldık. Bu yangını yavaş yavaş kontrol altına alma çalışmalarımız sürüyor. Sonuçta açık alan, bir anafor yangını başka bir alana taşıyabilir. Sabaha kadar ekiplerimiz çalışacak. 2 hafta çok sıcak mevsim normallerini çok üzerinde. Vatandaşlarımız ormana, bağa, bahçeye yakın yerde ateş yakmasın. Yanan ateşin yüzde 90’ı insan kaynaklı. Bunlara çok dikkat edilmesi gerekiyor. İnsanımızın da bu konuda tedbirli olması lazım. Bugün sabah 10’da yakılan bir ateşe biz bütün gücümüzle müdahale ediyoruz.”

Orman Genel Müdürü İsmail Üzmez vatandaştan ormanlık alanda gördükleri duman veya yangını derhal Alo 177 Orman Yangın Hattı’na bildirmesini de isterken, “Bizim gözümüz, kulağımız olurlarsa daha başarılı oluruz” dedi.

VALİ KARALOĞLU: DEVLETİN TÜM İMKANLARI SEFERBER EDİLDİ

Antalya Valisi Münir Karaloğlu da Alanya’daki yangının zor bir yangın olduğunu söyledi. Rüzgarın çok olması, kolay yanan kızılçam cinsi ağaçların yanması ve havanın kurak olmasının yangını zorlaştırdığını aktaran Vali Karaloğlu, devletin tüm imkanlarının söndürme çalışmaları için seferber edildiğini anlattı. Yangın bölgesinde 20’ye yakın evin tedbir amacıyla boşaltıldığını kaydeden Vali Karaloğlu, can kaybı ve yaralanma olmadığını belirtti.

VALİLİK’TEN AÇIKLAMA: YANGIN KONTROL ALTINA ALINDI

Antalya Valiliği, Alanya’nın Sapadere, Fakırcalar ve Başköy mahalleleriyle Gazipaşa’nın Yeniköy Mahallesi’nde etkili olan yangınla ilgili açıklama yaptı. Yangının kontrol altına alındığı belirtilen açıklamada, şöyle denildi: “İlimizde çıkan orman yangınları kontrol altına alındı. Alanya’daki orman yangınını söndürme çalışmaları esnasında biri şoför, 4 itfaiye eri hafif şekilde yaralanmış ve tedavileri yapılmıştır.”
DHA