Diyarbakır’daki patlama terör saldırısı çıktı!

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, dün Diyarbakır'da 3 kişinin şehit olduğu patlamanın aslında bir terör saldırısı olduğunu açıkladı. Bakan Soylu'nun açıklamasına göre; teröristler Emniyet yerleşkesinin altına tünel kazıp patlayıcı yerleştirmiş. Öte yandan Diyarbakır'daki saldırı sonrası yürütülen soruşturmada 5 kişi gözaltına alındı.

Diyarbakır’daki patlama terör saldırısı çıktı!

Reuters, Diyarbakır’da 3 kişinin şehit olduğu terör saldırısını PKK’nın üstlendiğini duyurdu. Saldırıya ilişkin soruşturma kapsamında toplam 177 kişi gözaltına alınmıştı.

Dün sabah saatlerinde Diyarbakır’ın merkez Bağlar ilçesi Emek ile Hatboyu caddeleri arasında, içerisinde Çevik Kuvvet, Olay Yeri İnceleme ve Terörle Mücadele Şube Müdürlüklerinin bulunduğu Emniyet Müdürlüğü ek yerleşkesinde bir patlama meydana gelmiş, patlama sonucu Yunus Elaltunterin ve Cengiz Tekin adlı sivil memurlar ile Burhan Mercan isimli polis meruru şehit olmuştu.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, olayla ilgili yaptığı ilk değerlendirmede “Dışarıdan müdahale yok. Tamir sırasında araçtan kaynaklanan patlama oldu” demişti. Ancak enkazın kaldırılmasının ardından olayın aslında bir terör saldırısı olduğu anlaşıldı.

FOTO:İHA - Patlamada çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

FOTO:İHA – Patlamada çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

‘TÜNEL AÇIP PATLAYICI KOYMUŞLAR’

Habertürk TV canlı yayınında konuşan Bakan Soylu patlamanın bir terör saldırısı olduğunu söyledi. Bakan Soylu, “Patlama, orada bir teknisyen yardımcımızın bir zırhlı aracı tamiri esnasında gerçekleşti. Dün gece itibariyle netleşti. Mesele bir terör saldırısı. Şu anda 10-12 hafif yaralımız var hastanelerde; ama onun ötesinde bir teknisyen yardımcımız daha enkaz altından çıkarıldı ve o da şehit oldu. Bir polis memurumuz da orada şehit oldu. Bir terör saldırısı olduğu açığa çıktı. İlk önce araçla patlayınca ve orada bir çukur meydana getirince araçtan kaynaklandığı düşünülmüştü. Ama yapılan bütün tetkiklerde ve bütün araştırmalarda netleşti ki bu, bir terör saldırısı” diye konuştu.

 

“YERİN ALTINDA PATLAYICI YERLEŞTİRMEK SURETİYLE…”

Dışarıdan açılan bir tünelle saldırının gerçekleştirildiğini açıklayan İçişleri Bakanı Soylu, “Biz ilk önce acaba içeriye girip, bir kişi, çalışan marifetiyle bir şey koydu mu; diye düşünmüştük. Ama dışarıdan açılan bir tünel vasıtasıyla bunu gerçekleştirdiler. Biz emniyet binalarımızın etrafında yaklaşık ayda bir arama tarama yaparız. Böyle bir tehditle karşılaşmayalım, diye. Demek ki çok kısa bir süre içerisinde böyle şey kazmışlar. Yerin altında patlayıcı yerleştirmek suretiyle ama bütün detayını vali bey açıklayacak. Bir terör saldırısı olduğu ortaya çıktı. Dışardan açılan bir tünelle yapıldı. Yerin altına tünel açıp patlayıcı koymuşlar” dedi.

FOTO:DHA

FOTO:DHA

Bu arada patlama noktasında tünelin ucunun bulunduğu görüntüler ortaya çıktı. DHA’nın servis ettiği görüntülere göre, yerin yaklaşık 2 metre altında kazılan ve bir insanın geçebileceği çapta olan tünelin diğer ucunun ise atölyenin karşısında bulunan bir inşaatın alt katına çıktığı anlaşıldı.

mete

Güvenlik uzmanı Mete Yarar da Diyarbakır’daki saldırıyla ilgili sosyal medya hesabından fotoğraflar yayınladı. Fotoğraflarda teröristlerin tünel kazmaya başladıkları yer görülüyor.

5 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI

Öte yandan Diyarbakır’daki saldırı sonrası yürütülen soruşturmada 5 kişinin gözaltına alındığı öğrenildi.

VALİLİK: BİR TON PATMLAYICI VE ZAMAN AYARLI DÜZENEK İLE GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Diyarbakır Valiliği de saldırının bir ton patlayıcı ile ‘zaman ayarlı düzenekle’ yapıldığını duyurdu. Valilikten yapılan açıklamada “Konu ile ilgili yapılan araştırmada, Emniyet Müdürlüğü Ek birimlerinin bulunduğu alana bitişik vaziyette bulunan apartmanın bodrum katından, Bakım Onarım Şube Müdürlüğüne bağlı tamir atölyesine doğru yaklaşık 30 metre uzunluğunda tünel kazıldığı ve yapılan kriminal inceleme sonucu RDX, Amonyum Nitrat, TNT ve mazot ile hazırlanan yaklaşık 1 ton olduğu değerlendirilen patlayıcı yerleştirildiği ve zaman ayarlı düzenek ile patlamanın gerçekleştirildiği tespit edilmiştir. Konu ile ilgili olarak Cumhuriyet Başsavcılığımızca yürütülen soruşturma kapsamında, olay ile doğrudan ilişkisi olduğu değerlendirilen 5 şüpheli yakalanarak gözaltına alınmıştır. Ayrıca, Terörle mücadele kapsamı çerçevesinde, Cumhuriyet Başsavcılığımızın talimatı ile terör örgütü ile iltisakı olduğu değerlendirilen, 12.04.2017 tarihi saat 12.00 itibariyle 172 şüpheli daha gözaltına alınmıştır. Şüphelilerin soruşturma işlemleri devam etmektedir” denildi.