Sözcü Plus Giriş

Erdoğan’dan İsrail’e bir tepki daha

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsrail'deki Mescid-i Aksa gerilimi ile ilgili yeni bir açıklama yaptı. Erdoğan "İslam İşbirliği Teşkitalı (İİT) dönem başkanı sıfatı ile İsrail'i kınıyorum. İsrail'in yeni kısıtlamalar getirmesi kabul edilemez İslam İşbirliği Teşkilatı Dönem Başkanı olarak; uluslararası toplumu, Harem-i Şerif'te ibadet özgürlüğünü kısıtlılayan uygulamaların kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum." dedi.

null
Güncellenme: 17:29, 22/07/2017
Erdoğan’dan İsrail’e bir tepki daha

Cumhurbaşkanı  Erdoğan, Harem-i Şerif’te yaşanan olaylarla ilgili yazılı açıklama yaptı.

Erdoğan  açıklamasında,  “İsrail’in 1967’den bu yana işgal altında tutmakta olduğu Doğu Kudüs’te 14 Temmuz günü yaşanan ve tarafımızdan da tasvip edilmeyip üzüntü duyulan bir olayı gerekçe göstererek Harem-i Şerif’i üç gün süreyle kapatması ve ardından Müslümanların Harem-i Şerif’e girişlerine, metal detektörler konulması dahil, yeni kısıtlamalar getirmeye çalışması kabul edilemez. İsrail’in tüm uyarılara rağmen bu tutumunda ısrar etmesini, dün bir kez daha Harem-i Şerif’te Cuma namazı kılınamamasını ve İsrail güçlerinin Cuma namazı için toplanan kardeşlerimize karşı aşırı güç kullanımını İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı sıfatıyla kınıyorum” dedi.

 

“HAREKETE GEÇMEYE ÇAĞIRIYORUM”

“Olaylarda hayatını kaybeden 3 kardeşimize Allah’tan rahmet, yaralılara acil şifa diliyorum” diyen Erdoğan,”Şiddetin her türlüsüne karşı olduğumuzu da ifade etmek istiyorum. İslam’ın ilk kıblesi ve en mukaddes üç mescidinden biri olan Harem-i Şerif İslam’a ait bir mabettir. İslam İşbirliği Teşkilatı 1969 yılında Harem-i Şerif’e yönelik bir saldırı sonrasında kurulmuştur; bugün aynı birlik ve dayanışma ruhuyla tüm İslam Alemi Filistinli kardeşlerimizin yanındadır. Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ve Ürdün Haşimi Kralı II. Abdullah başta olmak üzere Kudüs İslam Vakfı ile eşgüdüm halinde bu bağlamda yürütülmekte olan çabalara destek olunmaya devam edilecektir. Kudüs’ün ve Harem-i Şerif’in kutsiyetine ve tarihi statüsüne saygı gösterilmesi hukuki bir yükümlülüktür. Metal detektörler ve diğer kısıtlamalar derhal kaldırılarak statükoya dönülmelidir. Bu hassas süreçte herkesin provokasyonlara karşı dikkatli olması gerekmektedir.  İslam İşbirliği Teşkilatı Zirve Dönem Başkanı olarak, uluslararası toplumu Harem-i Şerif’te ibadet özgürlüğünü kısıtlayan uygulamaların derhal kaldırılması için harekete geçmeye çağırıyorum” ifadelerini kullandı.

İlginizi ÇekebilirFilistin'den flaş İsrail kararıFilistin'den flaş İsrail kararıİlginizi Çekebilirİsrail'i protesto eden 22 Filistinli yaralandıİsrail'i protesto eden 22 Filistinli yaralandı
Yayınlanma Tarihi:15:19,