‘Türk emniyeti istedi, Öksüz’ün vizesini iptal ettik’

15 Temmuz darbesinin kilit ismi Adil Öksüz hakkındaki iddianamede yer alan, "ABD Başkonsolosluğu'ndan gelen telefon" muamması çözüldü. ABD Büyükelçiliği, Emniyet Genel Müdürlüğü'nün isteği üzerine Adil Öksüz'ün ABD vizesinin iptal edildiğini, Amerikan yasalarına göre bu iptali bildirmek için Öksüz'ün arandığını açıkladı.

‘Türk emniyeti istedi, Öksüz’ün vizesini iptal ettik’

İddianamede Öksüz’ün 15 Temmuz darbe girişiminden bir hafta sonra,21 Temmuz’da ABD’nin İstanbul Başkonsolosluğu’na kayıtlı bir telefon numarasından arandığının belirlendiği bilgisi yer almıştı.

ABD Büyükelçiliği tarafından yapılan açıklamada, o telefon çağrısının “Amerikan-Türk Emniyet Güçleri arasındaki yakın işbirliğinin doğrudan sonucu” olduğu ifade edildi.

Son dakika... Adil Öksüz iddianamesi tamam İlginizi Çekebilir Son dakika... Adil Öksüz iddianamesi tamam

“VİZESİNİN İPTAL OLDUĞUNU BİLDİRMEK İÇİN ARADIK”

Açıklamada, Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 21 Temmuz’da ABD Başkonsolosluğu ile temasa geçerek, firari durumdaki Öksüz’ün yurtdışına kaçma ihtimali olduğunu bildirdiğini, bunun engellenmesi için Amerikan makamlarından yardım talep ettiği belirtildi. Bu çerçevede, daha önce Öksüz’e verilmiş olan Amerikan vizesinin aynı gün iptal edildiiğinin vurgulandığı açıklamada,”Öksüz’ün vizesini iptal ettik ve ABD yasaları gereğince Öksüz’ü arayarak kendisini bu iptal konusunda bilgilendirmeye çalıştık” denildi.

Açıklamada, ABD Başkonsolosluğundan yapılan bu çağrının”şüphe uyandırmaktan çok olduğu”, aksine 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında ABD ve Türk emniyet güçlerinin “yakın işbirliği yaptıklarını sergilediği” de kaydedildi.

 

Günün Trend Videosu

Daha fazla göster
Loading...