Sözcü Plus Giriş

CHP’den hükümete tepki: Zarrab’a gelince devlet noktası, Türk askerine gelince müzik notası

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan, AK Parti’nin Yüksek Seçim Kurulu kanun teklifinde, müşahitlik ve sandık başkanlığı konularında, seçim güvenliğini tehdit eden iki önemli düzenleme olduğunu kaydederek, “Revize edilmesinde yarar var. Bu maddelerin tekliften geri çekilmesini talep ediyoruz. AK Parti olumlu noktaya yanaşırsa YSK’nın teşkilat yasası hızla geçer” dedi. Tezcan, ABD'de süren Reza Zarrab davası için ise "Reza Zarrab’a devlet notası, askere müzik notası!" diyerek tepkisini gösterdi.

17:22 -
CHP’den hükümete tepki: Zarrab’a gelince devlet noktası, Türk askerine gelince müzik notası

CHP Merkez Yönetim Kurulu (MYK) Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu başkanlığında genel merkezde toplandı. Yaklaşık bir buçuk saat süren toplantının ardından MYK'nın gündemine ilişkin basına açıklamalarda bulunan Tezcan, Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) teşkilat yapısına ilişkin AKP tarafından verilen kanun teklifini değerlendirdi.

 

YSK'nın bir teşkilat yasasına ihtiyacı olduğunu ancak söz konusu 14 maddenin içinde ciddi şekilde problem oluşturacak düzenlemelerin bulunduğunu ifade eden Tezcan, seçim güvenliğine işaret etti.

“MÜŞAHİTLİK UYGULAMASINI SINIRLAYACAK ADIMLAR DOĞRU DEĞİL”

Teklifte, seçim güvenliğini tehdit eden iki önemli konunun olduğunu kaydeden Tezcan, “Bunlardan bir tanesi, müşahitlik uygulamasını engelleyen, müşahitliği fiilen ortadan kaldırmayı amaçlayan bir hüküm; 298 sayılı Kanunda, ‘Seçimlerin Temel Hükümleri ve Seçmen Kütükleri Hakkındaki Kanunda Değişiklik' hükmü. Biz müşahitlik uygulamalarının daha etkin ve yaygın olması gerektiğini düşünüyoruz. Bu çerçevede sadece siyasi partilerin değil, sivil toplum örgütlerine sandık denetiminin açılması gerektiğini düşünüyoruz. Biz bu yönde iyileştirmeler yapılmasını beklerken, siyasi partilerin dahi müşahitlik uygulamasını sınırlayacak adımlar, doğru adımlar değil” dedi.

“SİYASİ PARTİLER SÜRECİ DENETLEMEKTEN KENARA ÇEKİLMEK İSTENİYOR”

Tezcan, ikinci olarak ise, siyasi partilerin sandık başkanı önermesine ilişkin maddenin yürürlükten kaldırılmak istendiğini belirterek, “Bu, siyasi partileri seçim sürecini denetlemekten kenara çekmek, sandık güvenliği konusunda daha olumsuz bir pozisyon yaratmak anlamına gelir. Bu düzenlemelerin YSK'nın teşkilat yasasıyla ilgisi yoktur. Bu nedenle, bu düzenlemelerin şu aşamada, burada bulunması doğru da değildir” dedi.

“AK PARTİ OLUMLU NOKTAYA YANAŞIRSA, YSK'NIN TEŞKİLAT YASASI HIZLA GEÇER”

Kanun teklifini veren AKP Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş'a seslenen Tezcan, şunları kaydetti:

“Bizim AK Parti'den ve teklif sahibinden beklediğimiz şudur, YSK'nın bir teşkilat yasasına ihtiyacı vardır. Bu teşkilat yasasını hızla geçirilebilir, bu ihtiyacı giderebiliriz ama konuyla ilgisiz ve seçim güvenliğinde ciddi sıkıntı yaratacak bu hükümleri koymak, bu yasayı tartışmalı hale getirir. O yüzden bunun revize edilmesinde yarar vardır. Bu maddelerin tekliften geri çekilmesini talep ediyoruz. Teklif sahibi arkadaşımız, Sayın milletvekili geri çekerse ve AK Parti olumlu noktaya yanaşırsa, YSK'nın teşkilat yasası hızla geçer. Yoksa hakketmediği ve gereksiz bir tartışmanın içine girmiş oluruz.”

REZA ZARRAB DAVASI

ABD'de devam eden Rıza Sarraf davasına ilişkin Tezcan şu ifadeleti kullandı:

“Rıza Sarraf polemiği devam ediyor. Milli mesele gibi ortaya konulmaya başlandı. Askerlerimizin başına çuval geçirildiğinde nota vermeyen hükümet, Rıza Sarraf söz konusu olduğunda derhal nota verme gereği duydu. Rıza Sarraf'a gelince devlet noktası, Türk askerine gelince müzik notası. Böyle bir anlayış. Bunu milli mesele gibi anlatmaya çalışıyorlar. Rıza Sarraf'tan ne gibi bir milli mesele çıkacak? Neresi milli? Bütün ilişkileri gayri milli olan birinin hangi pozisyonundan milli bir duruş çıkaracaksınız? Anlamakta zorlanıyorum.”

“EVİN MAHKEMESİ DURURKEN, ELİN MAHKEMESİNE MAHKUM ETTİN MEMLEKETİ”

“Hırsızlığın, yolsuzluğun millisi olur mu?” diye soran Tezcan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yargının, meclisin işini yapmasını engellediniz. Komisyona talimat verdiniz, şantaj tehdit ile iki kere ara verildi soruşturma komisyonunda. Yargılatmadınız parmak hesabı ile. Türkiye'de yargılamanın önünü kapatırsanız dışarıda yargılamanın önünü açılır. Milli duruştan bahsediyorsanız kendi mahkemelerinizin kararlı bir şekilde bunun üzerine gitmesinin önünü açacaktınız. İçeride yargının önünü kapatıp dışarıdaki yargılamadan milli propaganda çıkaracaksın yok öyle yağma. Evin mahkemesi dururken elin mahkemesine mahkum ettin memleketi. Buradan bir milli duruş çıkaramazsınız. Evdeki mahkemenin ayağına pranga vurursanız elin mahkemesi bunu yapmaya kalkar. Milleti dünyanın önünde rezil edecek böyle bir adımı atamaması gerekiyordu hükûmetin. Süreci takip ediyoruz.”

MİLYONLARCA DOLAR PARA ERDOĞAN'IN YAKIN ÇEVRESİ TARAFINDAN YURT DIŞINA GÖNDERİLDİ Mİ, GÖNDERİLMEDİ Mİ?

Gelinen noktadan, ülkenin bu hale düşürülmesinden de rahatsızız. Bunu bir iç siyaset malzemesi haline dönüştürme hevesinden vazgeçsinler. Yapmaları gerekeni zamanında yapmaları gerekiyordu. Ak Parti Genel Başkanı sayın Erdoğan'ın oğlu, eniştesi, dünürü, eski özel kalem müdürü ve kardeşinin yurt dışındaki bir şirkete milyonlarca dolar para gönderdi mi, göndermedi mi? Sermayesi 1 sterlin olan yurt dışındaki bir şirkete milyonlarca dolar parayı gönderdi mi, göndermedi mi? milyonlarca dolar para Sayın Erdoğan'ın yakın çevresi tarafından yurt dışına gönderildi mi, gönderilmedi mi?

TÜRKİYE CUMHURİYETİ DEVLETİNİ, RIZA SARRAF GİBİ BİRİNİN ÖNÜNE YATIRMANIN REZİLLİĞİNİ BU ÜLKEYE YAŞATACAKSINIZ

Sayın Genel Başkanımız dün sordu. Sayın Erdoğan'dan hala cevap alamadık. Sayın Erdoğan bu yüzde yüz yerli ve milli soruya bir cevap bekliyoruz sizden. Koskoca Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Rıza Sarraf gibi birinin önüne yatırmanın rezilliğini bu ülkeye yaşatacaksınız.”

“EMEVİ CAMİİ'NDE NAMAZ KILMA HESABINDA OLANLARIN SÜLEYMAN ŞAH TÜRBESİ'NDE ABDESTLERİ BOZULDU”

Dış politikaya ilişkin bir soruya Tezcan, “Emevi Camii'nde namaz kılma hesabında olanların Süleyman Şah Türbesi'nde abdestleri bozuldu. Türkiye bu noktaya geldi bölgedeki bu tabloda. Şimdi onun düzelmesine dönük adımlar bizi rahatsız etmez memnun eder. Bölge konusunda daha ötesi yapılması gerekir” diye yantı verdi.

“BU VEBAL AK PARTİ GENEL BAŞKANI RECEP TAYYİP ERDOĞAN'IN ÜZERİNDEDİR”

Tezcan, “İstanbul gibi 15 milyonluk bir şehri bu hale getirmenin tek bir sorumlusu var bu vebal Ak Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın üzerindedir” dedi. Ajanslar

Son güncelleme: 13:49 30.11.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more