Sözcü Plus Giriş

Erdoğan Myanmar lideri ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Myanmar lideri ile telefon görüşmesi yaptı. Görüşmede, Arakan'daki Müslümanlara yönelik insan hakları ihlalleri ele alındı. Myanmar'ın Nobel Barış Ödüllü liderinin katliam ve sürgünlere sessiz kalması tepki çekmişti.

Güncellenme: 10:49, 06/09/2017
Erdoğan Myanmar lideri ile görüştü

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Myanmar’ın lideri Aung San Suu Çii ile telefonda görüştü.

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, Myanmar’ın Devlet Başkanlığından Sorumlu Devlet Bakanı Aung San Suu Çii ile bugün yaptığı görüşmede, Arakan Müslümanlarına yönelik insan hakları ihlallerindeki artışın başta İslam ülkeleri olmak üzere tüm dünyada derin endişeye yol açtığını vurguladı.

İlginizi ÇekebilirErdoğan: 20'ye yakın liderle görüştümErdoğan: 20'ye yakın liderle görüştüm
arakanaung-san-suu-ciiKonuya ilişkin görüş teatisinde bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Aung San Suu Çii’nin, mevcut krizin nasıl çözümlenebileceği ve bölge halkına insani yardımların ulaştırılması konularını da ele aldıkları belirtildi. Türkiye’nin terörü de masum sivilleri hedef alan operasyonları da kınadığını hatırlatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, hadiselerin ciddi bir insani krize dönüşmesinin endişe ve infiale neden olduğuna da dikkati çekti. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin sorunun çözümüne yönelik çabaları desteklediğine, bu süreçte orantısız güç kullanımından uzak durulması ve sivil halkın zarar görmemesi için azami hassasiyet gösterilmesi gerektiğine de işaret etti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, başta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres ile Bangladeş Cumhurbaşkanı Abdul Hamid olmak üzere Myanmar’da yaşanan krizle ilgili olarak muhtelif liderlerle yaptığı görüşmelere de değindi.ÇAVUŞOĞLU BANGLADEŞ’E GİDİYOR

Reuters haber ajansı, Dışişleri Bakanlağı’ndan kaynaklara dayandırdığı haberde Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Bangladeş’e gideceğini duyurdu.
.
Çavuşoğlu'nun son dönemde yaşanan ve Arakanlı Müslümanlara yönelik sistematik saldırıyı gündeme getireceği açıklandı. Ajansa göre Çavuşoğlu, Bangladeş'e çarşamba günü gidecek. Çavuşoğlu'nun son dönemde yaşanan ve Arakanlı Müslümanlara yönelik sistematik saldırıyı gündeme getireceği açıklandı.

Yayınlanma Tarihi:12:12,