ABD’ye gitmek isteyenlere kötü haber

Başkanlık özel yetkisini kullanarak çıkardığı `vize ve seyahat yasağı kararnameleri´nin yargıya takılmasının ardından, ABD´de aradığını bulamayan Trump yönetimi, ABD´nin dış temsilciliklerine 10-17 Mart tarihleri arasında yolladığı mesajlarla ABD ve vizesi ve ülkeye seyahat etmeyi zorlaştırıcı kararlar aldı.

ABD’ye gitmek isteyenlere kötü haber

ABD Dışişleri Bakan Rex Tillerson imzasıyla vize verme yetkisi olan büyükelçilik ve başkonsolosluklara geçilen mesajlarda, ABD vizesi için başvuran yada ABD´ye seyahat edecek kişilerin son 15 yıl içindeki seyahat, pasaport ve aile bilgileri, yerleşim ve elektronik posta adreslerinin soruşturulması, vize başvurusunda bulunan kişilerin son yıllarda IŞİD kontrolünde olan bölgelerde yaşayıp yaşanmadığının soruşturulması istendi.

Burası Atatürk Havalimanı! British Airways 'elektronik cihaz yasağı'nı başlattı İlginizi Çekebilir Burası Atatürk Havalimanı! British Airways 'elektronik cihaz yasağı'nı başlattı

Aralarında çoğunluğunu Avrupa ülkelerinin oluşturduğu, ABD ile `vize muafiyet anlaşması´ bulunan 38 ülke vatandaşlarının kapsam dışı tutulduğu mesajlarda ABD vizesi için başvuran kişilerin:

`Son 15 yıldaki seyahat bilgileri

Aile ve çocuk adları, boşanma durumu varsa önceki eşlerin ad ve soyadları

Son 15 yıl içinde yaşanılan adresler

Vize için başvuran kişinin geçmişte kullandığı pasaport numaraları

Son 15 yıl içinde yaptıkları işler ve işverenlerin kim olduğu

Başvurucunun son 5 yıl içinde kullandığı cep telefonu numaraları

Başvurucunun son 5 yıl içinde kullandığı bütün elektronik posta adresleri ve sosyal medya hesaplarının soruşturulması istendi.

Soruşturmaların 16 ile 65 yaş arası kişilere yönelik olduğu bildirilen mesajlarda, İran, Suriye, Libya, Yemen, Somali ve Sudan’dan ABD’ye yapılacak vize ve seyahat başvurusunda bulunan kişilerin daha ayrıntılı olarak incelenmesi istendi. DHA