Sözcü Plus Giriş

Son dakika haberi… İzmir’e de kar yağdı

Meteoroloji Genel Müdürlüğü bugün için İzmir, Aydın ve Manisa çevrelerinde etkili olacak kar yağışı için uyarı yaptı. İzmir'in dört ilçesinde ve Muğla'da kar yağışı nedeni okullar tatil edildi.

10:15 -
Son dakika haberi… İzmir’e de kar yağdı

Meteoroloji bugün için İzmir, Aydın ve Manisa çevrelerinde görülecek kar yağışının 3 ila 10 cm, yüksek kesimlerde 10 ila 15 cm örtü yapacağı konusunda uyarı yayınladı. Kar yağışının öğle saatlerinden sonra karla karışık yağmur ve ardından yağmura döneceği bekleniyor.

 

izmir880kar1
İZMİRLİLER SELFİE İÇİN SOKAĞA ÇIKTI

izmir8802karİzmir'de gece saatlerinde etkisini gösteren kar yağışı sabah saatlerinde kentin 3-4 santimlik kar tabakası oluşmasına neden oldu. Bazı vatandaşlar yağan karın keyfini fotoğraf çekerek çıkardı.

Gece saatlerinde etkisini gösteren kar yağışı kentin Konak, Buca, Karabağlar ve özellikle Gaziemir gibi merkez ilçelerinde etkisini gösterdi. Vatandaşlar karın keyfini özçekim çekerek çıkartırken, yolların kar tutmasıyla da sürücüler zor anlar yaşadı. İzmir Büyükşehir Belediyesine bağlı ekipler tarafından kar tutan yollarda tuzlanma çalışmaları yapıldı. Yetkililer sürücülere, dikkatli gitmeleri yönünde uyarıda bulundu.

FOTO: Gökmen ULU/İzmir-SÖZCÜ

FOTO: Gökmen ULU/İzmir-SÖZCÜ

İZMİR’İN 4 İLÇESİNDE OKULLAR TATİL EDİLDİ

İzmir'in Bergama, Karaburun, Urla ve Tire ilçelerinde kar nedeniyle gece saatlerinde yarın itibarıyla eğitime 1 gün ara verildiği açıklanmıştı. Urla ve Tire ilçelerinde taşımalı sistem kapsamındaki öğrenciler için 10 Ocak Salı günü eğitime ara verilirken Karaburun ve Bergama ilçelerinde ise ilk ve ortaokullarda eğitime 1 gün ara verildi.

izmirev800


MUĞLA’DA KAR İŞKENCESİ 

muglanazim880

Foto: Halil Eğriboyun/ MUĞLA

muglakar880

Foto: Halil Eğriboyun/ MUĞLA

Muğla'ya 35 yıl sonra ilk kez bu kadar yoğun kar yağdı. Yurdumuzu etkisi altına alan yoğun kar yağışından Muğla İlinin Menteşe, Yatağan Ula ve Kavaklıdere ilçeleri de nasibini aldı. 10 Ocak 2017 Salı günün ilk saatlerinde başlayan kar yağışı, elektrik kesintilerine de neden oldu. Muğla-Menteşe kesintisi sonucu uzun süre karanlığa gömüldü.

Aydem arıza ekipleri, Muğla Menteşe girişindeki enerji hattındaki tellerinin kopması sonucu meydana gelene arızayı gidermek için yoğun bir çalışma yaptılar. İlçe merkezine yeniden verilen elektrik, bu defa bir trafonun patlamasıyla ikinci kez kesildi

Muğla Valiliği, kar yağışı alan ilçelerde okulların tatil edildiğini açıkladı. Yaşamında ilk kez kar gören ilkokul çocukları sokaklara fırlayarak, beyaz işkenceyi, beyaz eğlenceye çevirdiler.Kar yağışı nedeniyle Muğla- Menteşe ile Marmaris karayolu ulaşıma kapandı. Menteşe Gülağızı mevkisindeki devrant ta birçok araç yolda Mansur kaldı.

Yolda Mansur kalan yolcular ilgililer4 tarafından kurtarılarak şehir merkezine getirildiler. Muğla Menteşe Muslihittin Mahallesinde bulunan Nazım Hikmet Parkı'da karlar altında kalarak beyaza büründü. Bu durum “Nazım Hikmet kar altında” gibi esprilere neden oldu.

MUĞLA’DA 5 İLÇEDE OKULLAR TATİL

Muğla'da gece saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası 5 ilçede okullar tatil edilirken, bu ilçelerde kamuda çalışan engelli ve hamileler de idari izinli sayıldı.

manisakar8802Muğla'da gece saatlerinde başlayan kar yağışı sonrası karayollarında ilk saatlerde ulaşım aksadı. Kar yağışının devam etmesi üzerine Muğla Valiliği Seydikemer, Ula, Kavaklıdere, Menteşe ve Yatağan ilçelerinde okulları bir gün tatil ederken, bu ilçelerdeki kamuda çalışan engelli ve hamileler de idari izinli sayıldı.

İSTANBUL’DA BEŞİNCİ GÜN UYARISI

İstanbul’da ‘karlı’ beşinci güne girildi. Kentte öğle saatlerinden itibaren karla karışık yağmur, zamanla yağmur; Ankara’da ise akşam saatlerinden itibaren kar yağışı bekleniyor. Yurdun doğu bölgesinde de kar yağışının devam etmesi bekleniyor.

YURTTA HAVA DURUMU

Meteoroloji Genel Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, hava sıcaklığının doğu kesimlerde 2 ila 4 derece azalacağı, batı ve iç kesimlerde 2 ila 4 derece artacağı tahmin ediliyor.Rüzgarın genellikle güney ve güneydoğu, Marmara'da doğu ve kuzeydoğu yönlerden hafif, ara sıra orta kuvvette, Marmara ve Ege kıyılarında yer yer kuvvetli(40-60 Km/sa), İç Ege, İç Anadolu ve Batı Karadenizde kuvvetli ve kısa süreli fırtına (40-70 km/sa), Batı Akdeniz kıyılarında fırtına şeklinde (60-80 km/sa) şeklinde eseceği tahmin ediliyor.

Tüm son dakika haberleri için tıklayın.

Son güncelleme: android-time 12:02 10.01.2017
Paylaş Tweet social-whatsapp Whatsapp Paylaş more