Merve Kavakçı büyükelçi oldu

Yeni büyükelçiler kararnamesi belli oldu. Kararnameyle Merve Kavakçı Malezya'ya büyükelçi olarak atandı.

Merve Kavakçı büyükelçi oldu

Dışişleri Bakanlığı’nın sır gibi saklanan Büyükelçi kararnamesinden iki sürpriz isim kamuoyuna sızdı. Buna göre, Dışişleri Bakanlığı’nda hazırlanan, ancak henüz onay süreci tamamlanmamış olan Büyükelçiler kararnamesinde, TBMM’ye seçilen başörtülü ilk kadın sıfatını taşıyan Merve Kavakçı, Kuala Lumpur-Malezya’ya Büyükelçi olarak atanacak.

Cihangir İslam da ihraç edildi İlginizi Çekebilir Cihangir İslam da ihraç edildi

Kulislere sızan bilgilere göre, bu kararnamede Dışişleri meslek memuru olmayıp da dışardan atanan bir başka önemli isim daha var; Eski Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e en yakın isimlerden olan, AKP’nin eski Eskişehir vekili ve Enerji eski Bakan Yardımcısı Murat Mercan da kararnameye dahil oldu. Kulislerde, Mercan’ın da Tokyo’ya atanacağı ifade ediliyor.

Edinilen bilgiye göre Dışişleri Müsteşar Yardımcısı Ahmet Gün ise Birleşmiş Milletler (BM) Daimi Temsilcisi oldu.

Merve Kavakçı kimdir? Yeniden T.C. vatandaşlığına kabul edildi İlginizi Çekebilir Merve Kavakçı kimdir? Yeniden T.C. vatandaşlığına kabul edildi

BAŞÖRTÜLÜ İLK BÜYÜKELÇİ

Merve Kavakçı, Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bugüne kadar atanmış ilk başörtülü büyükelçi oldu.

Kaçakçı, Ecevit’in Başbakanlığı döneminde çifte vatandaşlığını bildirmediği gerekçesiyle vatandaşlıktan çıkarılmıştı. Kavakçı’ya 23 gün önce Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığı Bakanlar Kurulu kararıyla geri verilmişti. 3 Temmuz’da yeniden TC vatandaşı olan Kavakçı, şimdi de Türkiye Cumhuriyeti’ni temsil etmek üzere Kuala Lumpur-Malezya’ya Büyükelçi olarak atanıyor.

Kavakçı’nın atanması Malezya’dan yeni büyükelçiye onay (AGREMAN) alınmasından sonra resmileşecek.

Kuala Lumpur nerede? Merve Kavakçı Kuala Lumpur büyükelçisi oldu İlginizi Çekebilir Kuala Lumpur nerede? Merve Kavakçı Kuala Lumpur büyükelçisi oldu