Erzurum Haberi: 2 oğluyla zirveleri keşfediyor

2 oğluyla zirveleri keşfediyor

2 oğluyla zirveleri keşfediyor

AKDENİZ Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu (BESYO) öğretim görevlisi ve aynı zamanda AKUT Antalya Birim Sorumlusu Yılmaz Sevgül, oğulları 5 yaşındaki Yağız ve 11 yaşındaki Yiğit ile dağları keşfediyor.
Dünyanın en yüksek dağlarından biri olan Everest Dağı'na tırmanarak Türk bayrağını zirveye diken Türk dağcılardan biri olan Yılmaz Sevgül, iki oğlunu da kendisi gibi doğa tutkunu, maceracı ve korkusuz yetiştiriyor. Yiğit ile farklı zirvelere defalarca tırmanış yapan Yılmaz Sevgül, ekibe Yağız'ı da dahil ettiğini söyledi. Tahtalı Dağı ve çevresinde karla kaplı zirveleri birlikte keşfeden baba ile iki oğlu, birbirlerine destek olarak kış dağcılığı yapıyor. Güvenlik halatları ile birbirlerine bağlı olan Sevgül ailesi, yanlarında taşıdıkları kameralarla gittikleri zirveleri kayıt altına alıyor.
Yiğit'i 5 yaşındayken dağcılıkla tanıştırdığını söyleyen Yılmaz Sevgül, "Yiğit oldukça başarılı. 5-6 yaşlarında birlikte dağlara başladık. Şimdi oldukça iyi. Benimle birlikte birçok zirveye tırmanış yaptı. Geçen kış Erzurum Kış Olimpiyatları'nda buzdan şelaleye tırmanarak herkesi kendine hayran bıraktı. Artık kardeşi Yağız'ın da bizimle birlikte olmasının zamanının geldiğini düşünüyor. Kardeşine en çok desteği Yiğit oluyor. Onu dağda ve kar yürüyüşlerinde ne yapması gerektiğini anlatıyor" dedi.
Günümüzde ailelerin çocuklarını bilgisayar ve tablet üzerine yoğunlaştırdığını, AVM eğlenceleriyle zaman geçirdiklerini anlatan Yılmaz Sevgül, "Anne ve babalar çocuklarına gerçek macera yaşayacakları ortam hazırlasın. Tabi ki birçok anne ve babada benim imkanım olmayabilir. Fakat onlar da bir ormana, bir nehir kenarına giderek çocuklarının doğayla temas kurmasını sağlayabilir. Çocuklar doğada böceklerle, hayvanlarla haşır neşir olsun. 'Aman o böceğe dokunma, aman bunu elleme' demek yerine çocuklarına doğayı teşvik etsinler. Doğadan korkmayan çocuklar yetiştirsinler" diye konuştu.

 

DHA