Isparta Haberi: 2'nci Abdülhamid'in torunu mehter marşlarıyla karşılandı

2'nci Abdülhamid'in torunu mehter marşlarıyla karşılandı

2'nci Abdülhamid'in torunu mehter marşlarıyla karşılandı

ISPARTA Süleyman Demirel Üniversitesi'nde (SDÜ) düzenlenen söyleşiye katılmak için gelen 2'nci Abdülhamid'in torunu Orhan Osmanoğlu, mehter takımıyla karşılandı. Osmanoğlu, mehterin seslendirdiği marşlara eşlik etti.
2'nci Abdülhamid'in torunu Orhan Osmanoğlu, SDÜ İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından düzenlenen 2'nci Kariyer Zirvesi kapsamında düzenlenen söyleşiye katıldı. Isparta Belediyesi'nin mehter takımının çaldığı marşlarla karşılanan Osmanoğlu, mehter takımını selamlayıp çaldığı marşlara eşlik etti. Orhan Osmanoğlu, mehter takımından Fetih Marşı'nı çalmasını da istedi.
'600 SENELİK HANEDANIN TORUNLARIYIZ'
Orhan Osmanoğlu, ilk kez böyle bir şeye şahitlik ettiğini söyledi. Gençlerin tarihine sahip çıktığını vurgulayan Orhan Osmanoğlu, 'Bizler 600 senelik hanedanın torunlarıyız. Siyasilerden daha çok halktan ilgi görmemiz bizi çok mutlu ediyor. Bize 'devlet size bir itibar versin, istemez misiniz' diye soruyorlar. Bizim itibarımız var zaten. Halk tarafından, öğrenciler tarafından Osmanlı Hanedanlığına ilgi gösterilmesi ne kadar güzel bir şey' dedi.
'YURT DIŞINDA DA İLGİ VAR'
Payitaht: Abdülhamid adlı televizyon dizisinin danışmanlığını yaptığını da aktaran Osmanoğlu, diziye ilginin çok iyi olduğunu, 10'uncu bölüme gelmeden konuşulan bir dizi haline geldiğini kaydetti. İçinde tarih olan dizinin konusu Abdülhamid olunca dikkatli olunması gerektiğini vurgulayan Osmanoğlu, dizinin yurt dışından da ilgi gördüğünü, özellikle Arapların Abdülhamid'i çok sevdiğini ve diziye ilgi gösterdiğini anlattı.
'GERÇEKLER ORTAYA ÇIKTI'
Orhan Osmanoğlu ve aynı dizide tarih danışmanı Selman Kayabaşı söyleşiye katıldı. Sultan Abdülhamid'in doğru düzgün anlatılmadığını ve 'Kızıl Sultan' adıyla anıldığını kaydeden Orhan Osmanoğlu, son 15 senede gerçeklerin ortaya çıktığını belirtti. Dizide danışman olarak büyük sorumluluk aldığını anlatan Osmanoğlu, dedesinin kötü gösterilmesine izin vermeyeceğini aktardı. Dizide kurgunun olduğunu ancak yüzde 70'inin tarihi gerçeklere dayandığına da dikkati çeken Osmanoğlu, dizide az da olsa kurgu olabileceğini vurguladı.

DHA

Loading...