Muğla Haberi: 6 kişilik yata 60 kaçağı bindirdiler

6 kişilik yata 60 kaçağı bindirdiler

6 kişilik yata 60 kaçağı bindirdiler

MUĞLA'nın Fethiye İlçesi'nden, yasa dışı yollardan İtalya'ya gitmek üzere 13 metre uzunluğundaki 6 kişilik yelkenli yatın kamarasına doldurulan 20'si çocuk, 12'si kadın 60 Suriyeli kaçak, polis ve Sahil Güvenlik ekipleri tarafından hareket etmeden yakalandı. Kaçakları kişi başı 5 bin dolar karşılığında ölüm yolculuğuna çıkarmaya hazırlanan 3'ü Suriyeli, 12 organizatör gözaltına alınırken, yatın da çalıntı olduğu ortaya çıktı.
Fethiye Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Grup Amirliği ekipleri, Suriyeli kaçakların ilçeden yasa dışı yollarla İtalya'ya götürüleceği istihbaratı üzerine harekete geçti. Kaçakların Fethiye Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı'na 500 metre mesafedeki Karagözler Mahallesi Tersane Mevkii'nden yelkenli yata bindirileceğini tespit eden ekipler, dün saat 23.00 sıralarında operasyon düzenlendi.
6 KİŞİLİK YATA 60 KAÇAĞI BİNDİRDİLER
Sahil Güvenlik ekipleriyle birlikte, hareket etmeye hazırlanan yata düzenlenen operasyonda, 3'ü Suriyeli, 12 organizatör gözaltına alındı. 13 metre uzunluğundaki, 'Vector' adlı yelkenli yatın kamarasını açan polis ve Sahil Güvenlik ekipleri, sıkışık durumda oturan 60 Suriyeli kaçakla karşılaştı. Teknenin kamarasından çıkartılarak Fethiye Sahil Güvenlik Bot Komutanlığı'na getirilen, aralarında 20 çocuk ve 12 kadının da bulunduğu kaçaklar, işlemlerinin ardından Fethiye Emniyet Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi.
Kaçaklar arasında annesinin kucağında uyuyan bir bebek de bulunurken, yürümekte zorlanan bir kadının koltuk değneği kullanması dikkati çekti. Yelkenli yatın çalıntı olduğu ortaya çıkarken organizatörlerin, ifadeleri alındıktan sonra adliyesi'ne sevk edileceği belirtildi.

 

DHA