Diyarbakır Haberi: 8 yaşındaki Enes'i öldüren gaz fişeğinin kaybolmasına takipsizlik kararı

8 yaşındaki Enes'i öldüren gaz fişeğinin kaybolmasına takipsizlik kararı

8 yaşındaki Enes'i öldüren gaz fişeğinin kaybolmasına takipsizlik kararı

DİYARBAKIR'da, 2006 yılında çıkan olaylarda 8 yaşındaki Enes Ata'nın ölümüne yol açan ve davanın en önemli delili olan gaz fişeğinin adli emanette kaybolmasına ilişkin yürütülen soruşturmada, 8 yıllık 'Zamanı aşımı' süresi gerekçe gösterilerek görevli memur Ş.G. hakkında takipsizlik kararı verildi. Dava sürecinde Emniyet Müdürlüğü'nden gönderilen yazıda, Enes Ata'nın delil niteliğindeki elbiselerinin de, herhangi bir mahkeme kararı olmadan imha edildiği ortaya çıkmıştı.
Diyarbakır'da, 28 Mart 2006 tarihinde çıkan olaylarda Enes Ata ve 14 yaşındaki Mahsun Mızrak'ın ölümleri ile ilgili 3 polis memurunun 'Olası kast sonucu ölüme neden olmak' suçundan ömür boyu hapis hapis cezası istemiyle yargılanmasına devam edilirken, Enes Ata'nın ölümüne neden olan gaz fişeğinin adli emanette kaybolması ile ilgili soruşturmada takipsizlik kararı verildi.
ZAMAN AŞIMI
Cumhuriyet Başsavcılığının Enes Ata'nın ölümüne yol açan ve davanın en önemli delili olan gaz fişeğinin adli emanette kaybolmasına ilişkin 2 yıldır yürüttüğü soruşturmayı tamamladı. Savcılık, Adli Emanette görevli memur Ş.G. hakkında 'görevi kötüye kullanma' suçundan açılan soruşturmada 8 yıllık zaman aşımı süresinin dolduğunu belirterek, takipsizlik kararı verdi.
Gaz fişeklerinin kaybolması ardından, Enes Ata öldürüldüğü sırada üzerinde bulunan ve kanıt niteliğinde olan elbiselerin de 2014 yılının Mayıs ayında mahkeme kararı olmaksızın polis tarafından imha edildiği ortaya çıkmıştı.

DHA

Loading...